Turistický seriál K21: Muzeum keramiky Tupesy
Banner

Turistický seriál K21: Muzeum keramiky Tupesy

keramika perex1Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!

 

Muzeum keramiky v Tupesích přináší možnost vytvoření originálního kousku v keramické dílně či zakoupení již hotových, dokonce i moderních kousků lokálních řemeslníků. K běhu muzea se vyjádřil pan Radovan Churý.

Popište prosím vaše muzeum. V čem je speciální? Co je nejunikátnější exponát ve vašem muzeu? Jak o něj pečujete?

Největší sbírka světově uznávané a věhlasné tupeské keramiky, historie keramiky obrazně i s výkladem, historické kousky i novodobá keramika. Nejunikátnější je zachovalé sídlo hrnčíře, tedy vlastně celý domek, kde hrnčíř žil a pracoval, včetně kruhu, postele, kuchyně i pecí.

Po domluvě je u vás možné si vyzkoušet vyrobit nějaký výrobek z keramiky. Využívají toho lidé hodně?

Ano, hlavně zájezdy ze zahraničí nebo školní výlety. Je možné si vyzkoušet vyrobit si vlastní výrobek na hrnčířském kruhu nebo si namalovat vlastní hrníček.

keramika interier svetlo

Jak vypadá váš běžný pracovní den? Co je nejčastější náplní práce? Jedná se o jednoduchou práci? Jaká jsou její úskalí?

Výroba keramiky, v létě pak i cestování po jarmarcích po republice i mimo ni. Určitě to není snadná práce. Bolesti zad, neustálé opravy a nedoceněná ruční práce.

Popište laikům, jak probíhá shánění nových exponátů pro muzeum. Musíte se kvůli tomu i nějak speciálně vzdělávat?

Lidé se spíše hlásí sami. Díky tomu, že muzeum sídlí tam, kde tupeská keramika přímo vznikla, tak není těžké shánět exponáty :-).

Odchází z vašeho muzea hodně lidí s koupenou keramikou či odolávají?

Téměř každý si něco koupí. Někdy jen pro upomínku, někteří však vykoupí celou prodejnu, typicky Japonci nebo návštěvníci z Německa. 

Jaké je to s návštěvností muzeí v dnešní době? Děláte něco pro propagaci muzea?

Zlepšuje se to, provozujeme ho druhým rokem, lidé se o tom dovídají z Toulavé kamery, regionálních deníků, apod. Jinak je muzeum na Facebooku a spolupracujeme s řadou výrobců keramiky nebo prodejců po republice.

Máte sami doma hodně výrobků tupéské keramiky? Věříte, že lidé stále ocení tuto keramiku?

Ano, hodně :-). Stále si ji lidé kupují, navíc není to dnes jen o tupeské keramice, nabízíme i moderní keramiku.

keramika interier police

Zdroj foto: www.muzeumkeramiky.cz


 

Rozhovor

Festivalové otázky pro: Jirku Sýkoru (Tleskač)

200rozPřinášíme vám další rozhovor ze série festivalového ‚popovídání‘. Po koncertě partičky Tleskač na Benátské noci jsme se sešli s frontmanem Jirkou Sýkorou!

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Naše fotoreportáž – Co skrývá donedávna utajované podzemí hotelu Jalta

jalta 200Pražský hotel Jalta byl vybudován na místě domu, který byl poničen při bombardování na jaře roku 1945. Dům byl stržen a na jeho místě v roce 1953 začal růst hotel Jalta s utajovaným protiatomovým krytem. Hotel vznikl na přání prezidenta Antonína Zápot...

Z archivu...


Literatura

VHRSTI poprvé neilustroval vlastní text

O Vendulce a drakovi perexVHRSTI překvapil letos na jaře čtenáře svou novou knihou. Čím? Tentokrát ji totiž neilustroval sám, svěřil svůj text kamarádu výtvarníkovi Lukáši Fibrichovi. Mnohé z nás to asi udivilo...

Divadlo

Ken Mai zatančí příběh o smrti, erotice a lásce

Ken Mai 200Tanec jako vyjádření stavu tísně, výbušný a expresivní. Plný silových gest. Tak se dá přiblížit japonský tanec butó. V Experimentálním prostoru NoD vystoupí 20. října v rámci narozeninových oslav BE22 jeden z jeho ...

Film

Jiří Langmajer: Všiváci jsou pro mě jedna velká emoce

vsivaci perexUž 19. června přijde do kin dlouho očekávaný film režiséra Romana Kašparovského Všiváci. Ústřední dvojici bratrů v něm ztvárnili Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý...