Sudety: Jak to bylo doopravdy?
Banner

Sudety: Jak to bylo doopravdy?

200 sudetyHistorik Jan Benda má na svém kontě první knihu. Nese název Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939 a vydalo ji nakladatelství Karolinum. Uznávaný odborník přijel do Roudnice nad Labem a v krátké přednášce nastínil, čím se jeho kniha zabývá.

 

 

 

Lidé z českého pohraničí odcházeli ve třech vlnách. Jako první své domovy opouštěli Židé, za nimi následovali němečtí antifašisté a nakonec Češi. Donutila je k tomu Sudetoněmecká strana (SdP), která cíleně vyvolávala nepokoje. „Nežádoucí“ obyvatelé pohraničí byli biti a napadáni, výlohy obchodů byly ničeny. Příslušníci SdP se neštítili ani násilí na ženách. Někteří kronikáři ve svých zápisech zmiňují například znásilnění. Jedna česká učitelka byla zmlácena železnou tyčí.

Pod tíhou těchto událostí většina lidí opustila své domovy ještě předtím, než k tomu byli vyzváni. Ti, kteří ze Sudet neodešli z vlastní vůle, dostali od příslušníků SdP lhůtu k vystěhování. Ta však byla velice krátká – nejčastěji jen pár hodin.

„Nežádoucí“ obyvatelé Sudet prchali do vnitrozemí. Některých se ujali příbuzní. Ti ostatní měli namířeno do Prahy.

sudety

Uprchlíků bylo obrovské množství. Ubytovali se ve školách a na stadionech. Zpočátku dostávali každý den humanitární pomoc, která činila 8 korun na osobu. Peníze pocházely z dobročinných sbírek Velké Británie. Ukázalo se však, že tato forma pomoci uprchlíkům nestačí a vznikly hromadné vývařovny. Později vláda zavedla jakousi uprchlickou podporu.

Situace byla neudržitelná. Vypukla proto snaha umístit uprchlíky do vnitrozemských rodin. To se ale nedařilo, protože lidé uprchlíky ve svých domech nechtěli. Tento problém částečně vyřešilo až vládní nařízení.

Jen v Roudnici nad Labem a okolí našlo útočiště 5000 uprchlíků. Celkem z pohraničí odešlo 170 000 lidí, z toho 140 000 Čechů.

Kniha historika Jana Bendy celou situaci podrobně dokumentuje. Kromě již uveřejněných historických výzkumů obsahuje také dobové fotografie, doslovné citace z kronik a jiné archivní materiály.

sudety1

Cenné historické dílo nazvané Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939 zakoupíte buď v internetových obchodech, anebo přímo v nakladatelství Karolinum.

Foto: cr.ic.cz a kosmas.cz


 

Rozhovor

Richard Müller: „Jednoznačným hitom je skladba Po schodoch.“

richard mullerJak vznikla právě píseň Po schodoch? Jak to vypadá na olympiádě? To a mnohem více si můžete přečíst v tomto rozhovoru s osobitým zpěvákem Richardem Müllerem.

 

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Česká osudová data 1945, 1968, 1969, 1989

vyr 200Historické milníky nedávné české historie, roky 1945, 1968, 1969, 1989, připomínají Česká centra výstavou s názvem Česká osudová data. Kurátorka Dana Kyndrová se rozhodla pro výběr fotografií předních českých fotografů, kteří zachytili př...

Z archivu...


Literatura

Pod pokličkou firmy Google

Google 200Vyhledávač Google znají všichni, nad skvěle fungující firmou už přemýšlí méně lidí. Koho zajímá, jak to v Google funguje, jak se baví, jaká je tam atmosféra, anebo jak mít také tak dobrou společnost, neměla by ho tato kniha minout.

Divadlo

Prohlídky s herci, výklad pro neslyšící i jízda na popelářském voze. Švandovo divadlo zve na Den otevřených dveří v rytmu Popelářů

3 Miroslav Hruska perexOblíbený Den otevřených dveří proběhne ve Švandově divadle ve čtvrtek 10. září od 9 do 19 hodin. Prohlídkový den bude tentokrát laděn podle not muzikálu Popeláři s hudbou Romana Holého. Protož...

Film

SIGNATURES: SVĚTOVÁ PREMIÉRA MOUNTAINBIKOVÉHO FILMU Z ČESKÉ PRODUKCE

signatures perexMountainbikový film Signatures je už téměř hotový a tak je ten správný čas, abychom vás pozvali na premiéru! Ta se uskuteční 18. dubna v pražském klubu ROXY!

...