Konference Quo Vadis III. - jak pečujeme o historické interiéry
Banner

Konference Quo Vadis III. - jak pečujeme o historické interiéry

200histNárodní památkový ústav ve spolupráci s Národním muzeem, Asociací majitelů hradů a zámků a Českým národním komitétem ICOMOS uspořádali 3. ročník mezinárodní konference Mosty mezi hrady a zámky — Quo Vadis, zaměřenou letos na péči o historické interiéry a budoucnost evropských památek. Hlavním pořadatelem setkání byl Národní památkový ústav.Letošní konference proběhla v budově Národního muzea – Českého muzea hudby v Praze a v historických interiérech státního zámku Konopiště a Arcibiskupství pražského.

Konferenci zahájili Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu, Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea a Josef Štulc, prezident Českého národního výboru Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS).

hist1

Jak zaznělo v úvodu konference, Česká republika zaujímá co do počtu kulturních památek jedno z předních míst. Přitom mnohé objekty se mohou pochlubit nejen kvalitní architekturou, ale i bohatými interiéry. Podle památkářů lze vystopovat tři základní pilíře památkové péče: jednak je to samotná ochrana našeho kulturního dědictví, dalším pilířem je uchovávání tohoto dědictví pro generace příští a konečně třetím, neméně významným aspektem je samotná prezentace našeho kulturního dědictví široké veřejnosti.

V další části programu konference vystoupili odborníci nejen z České republiky, ale také z Velké Británie, Francie a Německa.

Součástí programu konference byly také dva praktické semináře, a to návštěva zámku Konopiště (sídlo arcivévody Františka Ferdinanda d´Este s mimořádnou sbírkou historických zbraní a loveckých trofejí) a Arcibiskupského paláci v Praze (vzácně dochované interiéry z poloviny 18. století včetně jedinečné sbírky tapisérií).

Pro účastníky letošního setkání připravili organizátoři také prohlídku Starého Města pražského nebo Pražského hradu s komentářem expertů Národního památkového ústavu a Správy Pražského hradu. 

hist

Cílem konferencí Quo Vadis je již tradičně vytvoření mezinárodní platformy pro sdílení nejnovějších poznatků a zkušeností v oblasti péče o nemovité kulturní dědictví.

Minulý ročník mezinárodní konference Quo Vadis 2012 se uskutečnil v prostorách Státního zámku Sychrov. První ročník konference proběhl v Jindřichově Hradci. 

Téma letošního setkání nebylo v žádném případě vybráno náhodně; ukazuje se, že proces restaurování, jehož cílem je kromě stabilizace architektonické podstaty objektů také jejich optimální výtvarná interpretace, která poskytuje neocenitelný zdroj informací, sehrává klíčovou roli při zkvalitňování prezentace památky u široké veřejnosti.

Národní památkový ústav spravuje největší soubor nemovitého kulturního dědictví ČR; stará se o více než stovku památkových objektů, mezi něž patří hrady, zámky, kostely, kláštery, skanzeny či technické památky, s nimi spojené pozemky a rovněž historické zahrady a parky.

 hist2

Zdroj: podklady Národního památkového ústavu

Ilustrační foto: autor článku


 

Rozhovor

Markéta Harasimová

MH200Markétu Harasimovou znám poměrně krátkou dobu, ale po přečtení jejího románu Poháry touhy se mi tak nějak dostala pod kůži. A protože jsem ji chtěla poznat víc, zrodil se tento rozhovor:

 

 

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Patrimonium pro futuro - památky děkují

patrimonium 200Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe vyhlašuje a uděluje NPÚ od roku 2014 ve snaze zhodnotit a vyzdvihnout, co se v oblasti památkové péče podařilo, a ocenit ty, ...


Literatura

ŽIVOTNÍ NÁSTRAHY ČEKAJÍ I V ANGLII

Jak si vypestovat trpaslika 200Nedávno jsem poprosila v knihovně o nějaké milé a odpočinkové čtení. Mladá knihovnice mi doporučila knížku Hany Parkánové – Whitton „Jak se po anglicku vytratit v Anglii“. Vůbec mi při četb...

Divadlo

Balet Borisa Eifmana Za hranicami hriechu v Balete SND

divadlo perex„Boh existuje a napriek tomu sa všetky veci dejú v súlade s právom.“ Tak by sa dala zhrnúť téma novej premiéry v Balete SND. O tom, že premiéra Eifmanovho baletu Za hranicami hriechu bude vrcholnou udalosťou sezóny, nie...

Film

V Německu oslaví Štědrý večer s českou pohádkou Dvanáct měsíčků

dvanact mesicku 200Jedna z největších televizních společností v Evropě, německá veřejnoprávní televize ZDF, odvysílá na Štědrý den jako hlavní dětský pořad pohádku České televize Dvanáct měsíčků.

...