Podzemí pražského hotelu Jalta se proměnilo v Muzeum studené války
Banner

Podzemí pražského hotelu Jalta se proměnilo v Muzeum studené války

Email Tisk

jalta perexPřed dávnými lety vyslovil vysoký úředník jedné malé země v srdci Evropy přání, že by chtěl vybudovat místo, kde by se mohl během neustále hrozící války ukrýt i se všemi spřátelenými mocnáři okolních zemí. Jenže jak to zaonačit? Inu, rozhodli se postavit nad oním místem dům odpoutávající pozornost od svého důležitého a skrytého poslání nevídaným přepychem. 

 

 

Tak nějak by mohla znít dramatizace dějin hotelu Jalta. Stavět se začalo v roce 1954. Dva roky předtím se vláda Československé socialistické republiky shodla na realizačním plánu protiatomového krytu, k němuž dal údajně podnět tehdejší ministerský předseda a budoucí prezident Antonín Zápotocký. S konstrukci podzemního krytu, o jehož existenci neměli běžní smrtelníci ani tušit, byla skloubena výstavba hotelu, který nyní neodmyslitelně patří k podobě Václavského náměstí. 

Jalta 1

Ačkoli se nejprve uvažovalo o ubytovacím zařízení tzv. třetí cenové kategorie, zvítězil nakonec moderní návrh luxusního hotelu z dílny architekta Antonína Tenzera, jednoho z představitelů českého funkcionalismu. Pravdou ale je, že označit kupř. fasádu hotelu Jalta za funkcionalistickou by bylo sporné (přestože v některých segmentech by se odkazy na čistý styl dvacátých a třicátých let našly). Zejména zakomponování soch na čelní straně hotelu má o něco blíže k tehdy protežovanému stylu socialistického realismu. Inspirace funkcionalismem zůstává nicméně patrná v řešení interiéru. 

Nyní je dům zapsán na seznamu chráněných budov UNESCO. „Hotel se stal důležitým architektonickým počinem své doby a právem by se jeho kvality měly zachovat, či zdůraznit,“ dodává k tématu PR manažerka hotelu Jalta, Sandra Zouzalová. 

V loňském roce si hotel Jalta připomenul pětapadesáté výročí slavnostního otevření. Právě u této příležitosti se vedení rozhodlo zpřístupnit podzemní prostory veřejnosti a vybavit je pro potřeby Muzea studené války. Během totalitních let totiž kryt také sloužil např. potřebám jednotky odposlouchávající nejen významné hotelové hosty, ale také třeba velvyslanectví Západního Německa, které v několika místnostech reprezentativního hotelu sídlilo během sedmdesátých let. 

Toto muzeum v prostorách protiatomového krytu návštěvníkům dovoluje nahlédnout do několika realisticky vybavených místností, které jako by ustrnuly v padesátých letech. Kdo tedy čeká špionážní „vychytávky“ ve stylu Jamese Bonda, bude pravděpodobně zklamán. Ti, kteří chtějí vidět např. skutečné (době a prostředí odpovídající) vyzvědačské aparáty, by ale mohli onu technologickou skromnost přejít, nebo dokonce ocenit. K službám jsou návštěvníkům také ochotní průvodci, schopní zasvěceně okomentovat vystavovaná zařízení a zodpovědět zvídavé otázky.  

jalta 3

použité fotografie: propagační a tiskové materiály hotelu Jalta 

Muzeum studené války (Protiatomový kryt v suterénu hotelu Jalta)
Václavské náměstí 45, Praha 1 
přístupnost:
liché týdny: PO + ST 17:00 – 20:00
sudé týdny: ÚT + ČT 17:00 – 20:00
nebo na objednání (zajišťuje recepce hotelu, mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 222 822 111)
maximální počet osob v 1 prováděné skupině je prozatím stanoven na 7
vstupné: 75 Kč, (možno zakoupit i speciální dárkové vstupenky) 

další informace:  www.hoteljalta.com


 
Banner

Rozhovor

Jan Révai – herec a hrdý otec

revai200Jan Révai momentálně vystupuje v inscenaci Osmý světadíl v divadle Kalich.

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Na Den židovských památek se otevřely desítky synagog, či hřbitovů

zidovske pamatky 200Židovská komunita v Čechách nebyla nikdy příliš početná; její kulturní vliv byl ale velký. Židé, žijící v uzavřených ghettech udržovali své tradice a zvyky. I dnes se tak můžeme projít židovskými čtvrtěmi, navštívit některý z žid...

Z archivu...


Literatura

Zmlsněte povídky ze světa singles

zit jako single 200V nakladatelství Listen v edici Česká povídka vyšla útlá knížečka Žít jako single obsahující 9 povídek od současných českých autorů.

...

Divadlo

Libor Vaculík režíruje českou verzi slavného francouzského muzikálu Romeo a Julie

romeo julie 200Česká verze francouzského muzikálu Romeo a Julie z pera Gérarda Presgurvice bude v prvním muzikálem, který bude koncem září uveden v multifunkčním sále Forum Karlín v Praze.  Muzikál režíruje Libor Vaculík, který je v tomto případě součas...

Film

Hotel Transylvánie aneb přijmeme nový pohled na Drákulu?!

hotel transylvanieMotto: „Jedním z nejtěžších úkolů pro rodiče je nechat děti žít vlastním životem. Nemůžete je navždy ochraňovat před světem, musíte zkrátka věřit, že se o sebe dokáží postarat. Ukazuje se, že dokonce i Drákula se domnívá, že ...