Masopust oslaví i ve Štramberku. Slivovice poteče proudem
Banner

Masopust oslaví i ve Štramberku. Slivovice poteče proudem

masopust perexSV sobotu, 22. února, ožije masopustním veselím i jinak poklidné městečko Štramberk, nedaleko Kopřivnice. Těšit se můžete na jitrnice, jelítka nebo třeba domácí tlačenku. V případě zájmu vám u jednotlivých stánků rádi vysvětlí, jak se ta která dobrota připravuje. 

 

Samozřejmostí je také průvod masek s koňským povozem v čele. Každý účastník průvodu dostane jako odměnu lok pravé moravské slivovičky a masopustní koblížek. Ti méně odvážní, kteří masopustní rej sledují raději jen z pozice diváka, ale o nic nepřijdou. Ve štramberském pivovaru na ně totiž bude čekat speciální masopustní menu. A od 14 hodin tady k tanci i poslechu zahraje cimbálovka Pramínky.

masopustS3

Pokud vás během bohatého doprovodného programu neopustí síly, určitě se vydejte také na zdejší stejnojmenný hrad, jehož vznik je dodnes nejasný a opředený tajemstvím.  Jedna z legend například praví, že hrad měl původně stát na protějším vrcholu Kotouči. Protože ale stavbu v noci ničili zlí trpaslíci, rozhodli se lidé hrad vystavět na jiném místě. Na Štramberku se jim nakonec podařilo vybudovat nejen hrad, ale také městečko, ve kterém se usadili. Pro jistotu ho ohradili silnou zdí.  Trpaslíkům se naštěstí nikdy nepodařilo zeď překonat. Součástí hradu je gotická věž Trúba, jeden ze symbolů Štramberka.

masopustS2

Více informací najdete na www.stramberk.info.

Zdroj foto: www.kalendarakci.atlasceska.cz


 

Rozhovor

Co odhalilo Tajemství rodu?

Helena Voldanova 200Na televizních obrazovkách České televize běžel cyklus Tajemství rodu, který představuje, jak pátraly po svých předcích nejrůznější známé osobnosti. Odbornou konzultantkou pořadu je Helen...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Kraj Vysočina vysílá do soutěže o cenu Historické město roku 2016 pět kandidátů

vysocina200Stejně jako v minulých letech byla i v letošním roce Ministerstvem kultury ČR vyhlášena soutěž o cenu za nejlepší přípravu a realizaci programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Za Kraj Vysočina se v roce 2016 do soutěže přihlásilo...

Z archivu...


Literatura

Poetiku gotických románů, cynický humor a nové možnosti výkladu děl E. A. Poea přináší deváté umění

duchove mrtvych200Po více než 160ti letech se vrací otec detektivního žánru. Scenárista a výtvarník Richard Corben se v knize „Duchové mrtvých“ ztotožňuje se stále aktuálním E. A. Poem. Legendární dílo tak nabralo nový (a značně mrazivý) dech.

Divadlo

Rukojmí bez rizika

IMG 20170814 193557V letním období jsou v kamenných divadlech prázdniny, ale milovníci divadelních představení kvůli tomu smutnit nemusí, protože se mohou kulturním zážitkům oddávat mimo ...

Film

Letadla nepřekvapila ani neohromila

200filmNejnovější film ze společnosti Pixar vypráví tentokrát příběh spíše ze vzduchu než ze silnice. Na rozdíl od Aut se v Letadlech neobjevuje žádný známý dabér ani režisér.

...