Drážďanský triptych - výstava galerie Neue Meister
Banner

Drážďanský triptych - výstava galerie Neue Meister

200histRok 2014 je rokem 100. výročí první světové války. U této příležitosti prezentují Staatliche Kunstsammlungen Dresden (SKD) od 5. dubna do 13. července 2014 výstavu „OTTO DIX: VÁLKA – DRÁŽĎANSKÝ TRIPTYCH“. Žádný z umělců 20. století se první světovou válkou nezabýval intenzivněji a výrazněji než Otto Dix (1891-1969). Jeho šokující realistické vyobrazení zraněných a mrtvých v zákopech první světové války vstoupilo do kolektivního povědomí. Monumentální triptych Válka (1929-1932) v galerii Neue Meister patří mezi klíčová díla německého realistického malířství 20. století.

 

 

Dix zahájil své práce na triptychu deset let po konci války a odráží v něm své válečné zkušenosti. Výtvarnými postupy starých mistrů odhalují čtyři tabule tu „největší katastrofu 20. století“. Vidíme zde tažení vojáků v ranním šeru (levá tabule), bitevní pole jako místo smrti (prostřední tabule), návrat válečníků z pekla bitvy (pravá tabule) a odpočinek vojáků v úkrytu (predella).

Výstava představuje návštěvníkům vznik triptychu. Prvotní studie, návrhy a výsledky zkoumání techniky malby ozřejmují podivuhodný proces vzniku a malby, který dílo provázel od prvních skic až po jeho úplné dokončení. Vybrané kresby a kvaše, které Dix vytvořil jako voják mezi lety 1915 a 1918 přímo na frontě, byly doplněny nově získanými poznatky týkajícími se jeho nasazení ve válce. Soubor grafik s názvem Válka, který sestává z 50 listů a pochází z roku 1924, je prezentován v exempláři z drážďanského muzea Kupferstich-Kabinett (Mědirytecký kabinet). Prohlídku doplňují historické dokumenty, jako například pohledy z války nebo soudobé plakáty.

hist

Během příprav výstavy byla malba od roku 2013 podrobn zkoumána v restauračních dílnách SKD. S pomocí rentgenové a radiační techniky se podařilo zviditelnit všechny zásadní změny od podmalby až po závěrečnou verzi. Vědecké výzkumy dokazují, jak mimořádně dlouho a usilovně pracoval Dix na kompozici a tím i na výpovědi celého díla. V tomto procesu se stále více uchyloval ke vzoru starých mistrů. Tato konfrontace je zřejmá při porovnání s dřívějšími kopiemi podle Matthiase Grünewalda a děl Albrechta Dürera a Francisca de Goyi.

Otto Dix maloval triptych Válka v závěrečné fázi Výmarské republiky mezi lety 1928 a 1932. Podle vlastních výpovědí chtěl malíř svým velkoformátovým dílem varovat před důsledky nové války. Obraz skutečně vznikl deset let po konci první světové války v době nově nastupujícího revanšistického nacionalismu a tváří v tvář nacionálně socialistickému hnutí, které se začalo formovat v masovou stranu. Svým hlavním dílem reagoval Dix na stále ve vyostřující situaci ve Výmarské republice. Současně s Dixovou prací na triptychu vznikly četné romány jako Na západní frontě klid Ericha Marii Remarqua a filmy jako Západní fronta 1918 (1930) od Georga Wilhelma Pabsta, které též pátraly po vysvětlení nesmyslnosti oběti. Za pomoci filmových sekvencí, fotografických pásů a obrazové dokumentace výstava inspiruje ke konfrontaci přesahující rámec jednoho média.

www.skd.museumNejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Vasil Fridrich: „Na to, že budu v Českých Vánocích hrát, jsem se mimořádně těšil.“

fridrich 6S hercem Vasilem Fridrichem z Městských divadel pražských bude na našem webu ke konci ledna online chat. Abyste se na něj naladili a inspirovali se k otázkám, začtěte se do tohoto rozhovoru, který se, kromě jiného, váže k příležitosti 50. reprízy...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Skvosty ústecké vědecké knihovny

skvosty knihovnausti perexDo knihoven si převážně chodíme půjčovat knížky, ale ony slouží i jako malé výstavní síně, pro autorská čtení a další kulturní aktivity, jak jim to prostory dovolí. Čas od času také ukazují své klenoty, které nejso...


Literatura

Druhý díl románu pro pankáče

punkovy prapor 200Ve vydavatelství Papagájův Hlasatel Records vyšel druhý díl knihy Punkový prapor, tentokrát s dvojkou na konci a podtitulem Restart. Stalo se tak po třech letech a čtenáře čeká další, trochu vyspělejší punková zpověď.

...

Divadlo

Na podzim do divadla: A voda stoupá

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co se v podzimních měsícíchzejdete podívat. V listopadu si můžete vyrazit do Divadla Rokoko na komedii A voda stoupá.

...

Film

Něžnost

altV roce 1966 celý svět dojalo slavné francouzské milostné drama “Muž a žena“ o lásce naplňující životy ovdovělého muže a osamělé ženy. Režisér Claude Lelouch tímto něžným, vizuálně vzrušujícím filmem o lásce tak poprvé na sebe up...