Jaký je dnes odkaz Fučíka? Zajímá se o něj i britský historik

Jaký je dnes odkaz Fučíka? Zajímá se o něj i britský historik

Fucik perex 1Julius Fučík dnes. Takový název nesl mezinárodní kulatý stůl, který se nedávno uskutečnil v Praze. Uspořádaly jej Společnost Julia Fučíka a Výbor národní kultury.

 

 


Někdejší pražský zpravodaj listu Neues Deutschland Klaus Haupt z Berlína uvedl, že život novináře a protifašistického odbojáře Julia Fučíka začal poznávat v roce 1950. „Mladým bylo nutno vštípit antifašistické myšlenky,“ řekl. V roce 1971 podnikl s vdovou po Fučíkovi Gustou cestu po stopách Julia, zvaného Julka.

„Byl jsem na Pankráci, kde byl vězněn. Byl jsem v bytě, kde žil, Gusta mi vše ukázala. Mohl jsem se dotýkat věcí, které po něm zbyly,“ dodal. Každoročně, 8. září, kdy byl Fučík v roce 1943 popraven v Berlíně, chodí podle jeho slov skupina německých antifašistů uctít jeho památku k památníčku, který je v Německu instalován.

Podle britského historika Johna Callowa jsou dvě skupiny, které se o Fučíka zajímají: aktivisté, kteří s jeho odkazem seznamují kupříkladu dělníky, a akademici, které zajímá jeho tvorba. On sám má jeho tvorbu podrobně nastudovanou.

fucik perex

Estetička Věra Beranová se zamýšlela nad tím, zda intelektuál může být revolucionář. „Ne tím, že běží na barikády, ale tím, že bojuje psaním,“ řekla. Fučík podle jejích slov viděl do budoucna, protože „byl nahoře - na palmě“. Dole ho ale neslyšeli. „Kdyby ale slezl dolů, přestal by zase vidět do dálky,“ řekla.

Básník Karel Sýs řekl, že i dnes potřebujeme hrdiny. Novinářka Jana Vacková polemizovala: podle ní potřebujeme spíš symboly, hrdinou jsou podle ní bohužel dnes především peníze. „Potřebujeme mladé Fučíky,“ řekla.

Fucik pozvanka

Diskutovalo se o i o textech Fučíka ze třicátých let. Mnohé problémy se dnes opakují. Třeba v Rézince upozorňoval na nebezpečí exekutorů, kteří jsou i v současnosti jedním z důvodů existenčních problémů.

Promítán byl dokument, kde hovořili mimo jiné Fučíkovi spojenci z protifašistického odboje, kteří vyvraceli pochybnosti o jeho činnosti, které se vyrojily po listopadu 1989.

Kulatý stůl byl uspořádán u příležitosti 111. výročí narození Julia Fučíka (připadl na 23. února). Před rokem byl - u příležitosti 110 let od jeho narození - na Olšanských hřbitovech znovu instalován pomník, který za minulého režimu stával před Parkem kultury a oddechu Julia Fučíka, dnešním Výstavištěm.

fucik

Zdroj foto: www.facebook.com/SpolecnostJF (Haló noviny)

( 0 hlasů )


Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Můj repertoár je široký a rád odbočuji i do jiných stylů, říká houslista Pavel Šporcl

sporcl 200Fůru zajímavé a krásné práce má před sebou špičkový houslista Pavel Šporcl. Výjimkou není ani tato sezóna stejně jako ta příští. A pracovat bude, jak tvrdí v následujícím rozhovoru, i přes léto. Ještě před prázdninami - 11. června od 19 hodin - bude mít v nádherných prostorách...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Rhodos - Bájný ostrov, který se podle legendy vynořil z moře

Rhodos 200Řecko je mýty a legendami doslova prosycené. Báje se samozřejmě nevyhnuly ani ostrovu Rhodos. Je pravdou, že k Rhodosu se neváže tolik legend jako například ke Krétě, či k Aténám, ale těch několik málo pověstí je stejně zajímavých.

...

Z archivu...


Literatura

Když jsem tě viděla naposledy

kdyz jsem te videla naposledy 200V listopadu nás nakladatelství domino láká na napínavý thriller s názvem Když jsem tě viděla naposledy od sesterského dua píšícím pod pseudonymem Liv Constantine. Dáte knize šanci i vy?

Divadlo

DIVADELNÍ SOUBOR STUDIO MLADÝCH UVÁDÍ HOSPODKÁL – MUZIKÁL TAK TROCHU JINAK

Hospodkal perexDivadelní soubor Studio mladých uvede druhou premiéru dlouho očekávané čtvrté autorské inscenace. Nová hra, na kterou se početná fanouškovská základna velmi netradičního souboru z Roztok u Prahy těšila už více než rok, se ...

Film

Riddick se opět boří do tmy

200filmPo Černočerné tmě a Riddickovi: Kronice temna do kin přichází další pokračování příběhu s prostým názvem Riddick. Režisér David Twohy, jenž má na svědomí i samotný scénář, se opět vrhl do spolupráce s hereckou akční hvězdou dnes už áčkového formátu Vinem ...