Inaugurační koncert nového šéfdirigenta Janáčkovy filharmonie
Banner

Inaugurační koncert nového šéfdirigenta Janáčkovy filharmonie

filh 200Dne 18. září 1977 člověk poprvé uviděl Zemi a Měsíc dohromady. Pro Janáčkovu filharmonii se letošní 18. září stane také významným datem. Poprvé ji totiž bude řídit Heiko Mathias Förster ve funkci jejího šéfdirigenta. Ostravský orchestr po odchodu Theodore Kuchara dva roky hledal vhodného kandidáta.


„Förster byl pro nás jednoznačná a ideální volba,“ říká ředitel filharmonie Jan Žemla. S Janáčkovou filharmonií se zkušený německý dirigent setkal poprvé už v roce 1999. „Hráli jsme Beethovenův Klavírní koncert č. 4 a 1. symfonii od Sibelia. Ještě dnes si velmi dobře vybavuju okamžiky z první zkoušky,“ vzpomíná Förster. Od té doby se v Ostravě představil ještě několikrát a ostravský orchestr řídil i v Německu v rámci Festivalu národů v Bad Wörishofenu v roce 2010.
„Za velké pozitivum považuji opravdu působivý a velmi homogenní zvuk smyčců. K tomu je třeba přičíst technickou vyspělost, virtuozitu a sílu projevu dechové sekce. To dává orchestru skutečně velký hudební potenciál,“ hodnotí Förster Janáčkovu filharmonii.

filh 1


Inaugurační koncert Heiko Mathiase Förstera se uskuteční 18. a 19. září 2014 od 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Pro zahájení večera byl v Roce české hudby a také u příležitosti 160. výročí narození Leoše Janáčka zvolen jeho Taras Bulba, expresivní skladba, která patří k vrcholným dílům české symfonické tvorby 20. století. Následovat bude další ze skvostů orchestrální tvorby – Enšpíglova šibalství z pera Richarda Strausse. Závěr pak bude patřit obsažnému Šostakovičovu Houslovému koncertu č. 1, který přednese jeden z nejznámějších a také nejlepších českých houslistů Pavel Šporcl.
S tímto charismatickým hudebníkem se mohou jeho příznivci setkat již o den dříve (17. září od 16 hodin) na besedě v ostravském Domě knihy Knihcentru. Z účastníků bude vylosován jeden, který získá 2 vstupenky na koncert.
 
www.jfo.cz

Zdroj foto: Filharmonie


 


Literatura

Tajné sexuální fantazie švédských žen aneb uskutečníme si je - aspoň jednou?

tajne sexualni fantazie svedskych zen200Kniha Kateřiny Janouchové Tajné sexuální fantazie švédských žen byla sice již pokřtěna 3. února 2011 v pražském Paláci knih, přesto si dovolíme znovu otevřít stránky této ú...

Divadlo

Starci na chmelu. Nejslavnější český muzikál se vrací do kin

starci 200Legendární Starci na Chmelu se po více jak padesáti letech vracejí na plátna kin. Nestárnoucí filmový počin se představí v digitálně restaurované podobě nové generaci diváků na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

...

Film

Kniha o pozapomenutém proklatci nové vlny

nemec perexJan Bernard patří k význačným filmovým badatelům, spojeným zejména s pražskou FAMU, kde byl během 90. let děkanem. Zabývá se jak teoretickými otázkami, tak zkoumáním tvorby významných režisérů (Pier Paolo Pasolin...