Pražský filharmonický sbor a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK společně vstoupí do narozeninové sezóny

Pražský filharmonický sbor a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK společně vstoupí do narozeninové sezóny

 

pfk 200Před osmi desítkami let vznikla dvě významná česká hudební tělesa. Obě si za dobu své existence vydobyla pověst kvalitního a všestranného interpreta doma i v zahraničí. Založení Pražského filharmonického sboru inicioval Jan Kühn na konci roku 1934 a poprvé sbor veřejnosti představil v lednu 1935. Za vznikem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK stála osoba Rudolfa Pekárka, který byl ve druhé polovině roku 1934 pověřen uměleckým a organizačním vedením právě vzniklého orchestru.

 

 

Souběžný vznik obou těles je dílem náhody. Tehdejší odborná kulturní ani politická veřejnost nezvažovala založení těchto dvou hudebních těles, avšak jednotlivci zapálení pro svůj obor – Pekárek a Kühn – viděli v rozvíjejícím se Radiojournalu (Československém a dnešním Českém rozhlasu), spolehlivého partnera s dostatkem příležitostí pro umělecká angažmá.

„Ač obě tělesa ve svém počátku sloužila především potřebám rozhlasového vysílání, umělecké ambice je směřovaly k pořádání vlastních vystoupení. Brzy se proto osvědčila při uvádění instrumentálních a vokálních děl a stala se nezbytnou součástí českého hudebního života,“ uvedla Eva Sedláková, ředitelka Pražského filharmonického sboru.

pfk 1

 

„Pražské symfoniky s Pražským filharmonickým sborem nespojuje jen rok vzniku, ale také řada dalších paralel – silné zakladatelské osobnosti, využití příležitosti rozvíjejícího se rozhlasového vysílání v počátcích obou těles, mezinárodní úspěchy a v neposlední řadě stovky společných koncertů nejen ve Smetanově síni. Společné provedení Mahlerovy 2. symfonie ,Vzkříšení’ zahajující koncertní sezónu je pak jen přirozeným vyústěním dlouhodobé spolupráce,“ doplnil Daniel Sobotka, ředitel FOKu.

První zkoušky, vystoupení a nahrávky


První zkouška sboru Radiojournalu, jak se tehdy o dnešním Pražském filharmonickém sboru mluvilo, se konala 17. prosince 1934 za účasti 27 zpěváků. Na programu byla Foerstrova Debora. Dne 4. ledna 1935 ve vysílání školského rozhlasu zazněla část opery, 8. ledna již byla provedena celá.
Také FOK začínal zprvu jako malý orchestr čítající 24 instrumentalistů. První zkouška se dokonce uskutečnila v restauraci U Kmentů (V Tůních). Veřejně vystoupil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, ještě pod názvem F.O.K. (film, opera, koncert), poprvé 29. listopadu 1934 živě na Radiojournalu. První koncertní vystoupení se uskutečnilo 25. března 1936 v pražském Mánesu pod taktovkou Václava Smetáčka.  

pfk 2

 

Koncertně se FOK a PFS poprvé setkaly 16. 11. 1940 při provedení Haydnovy Mše B dur. Od té doby společně vystoupily při více než pěti stovkách příležitostí v České republice i zahraničí. Ve stejném roce se uskutečnila také první společná nahrávka. Pro Ultraphon, dnešní Supraphon, se tehdy ve studiu Domovina natáčela Smetanova kantáta Česká píseň. Na projektu se sbormistr Jan Kühn sešel s dirigentem Otakarem Jeremiášem.

Významný počin zaznamenala obě pražská tělesa také během svého prvního společného zájezdu v Itálii v září roku 1960. Z turínského koncertu Dvořákovy Mše D dur „Lužanské“ vznikla nahrávka pro francouzskou gramofonovou firmu, dodnes se FOK a PFS setkaly při nahrávání asi dvacetkrát.
Mezi nejdůležitější společné milníky patří nahrávka Dvořákovy Svaté Ludmily z roku 1964, na níž sbor vedl Josef Veselka a orchestr řídil Václav Smetáček. Do historie se zapsalo i několik společných koncertů na festivalu Pražské jaro.

pfk 3

 

Repertoár
Mezi nejčastěji společně uváděnými díly najdeme Dvořákovu Stabat mater, Janáčkovu Glagolskou mši, Beethovenovu Symfonii č. 9 d moll „s Ódou na radost“, i veřejností velmi oblíbenou Carminu Buranu Carla Orffa.

Ve své 80. sezoně mají obě tělesa za sebou tisíce koncertů a vystoupení, nespočet vydaných nosičů, nahrávek pro rozhlas, film i televizi a řadu zahraničních zájezdů. A kalendáře na příštích několik let jsou plné už dnes.

Zahajovací koncert 80. sezony FOK:
17. a 18. 9. 2014    
Smetanova síň, Obecní dům / 19.30 hodin

Gustav Mahler
Symfonie č. 2 c moll „Vzkříšení“

Symfonický orchestr hl. m Prahy FOK a dirigent Jac van Steen
Pražský filharmonický sbor a sbormistr Lukáš Vasilek

Sólisté:
Lucie Silkenová – soprán
Yvonne Naef – alt

pfk 4

 


 
Další informace:
 
Pražský filharmonický sbor

www.filharmonickysbor.cz

Symfonický orchestr hl. m Prahy FOK

www.fok.cz


Zřizovatelé
Pražský filharmonický sbor je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury České republiky
Symfonický orchestr hl. m Prahy FOK je příspěvkovou organizací hl. m. Prahy

 


 


Literatura

Děravá Čínská zeď a vraždy způsobily poprask! Soudce Ti zasahuje

Poprask perexFrancouzský romanopisec Frédéric Lenormand zpracoval další napínavý příběh soudce Ti. Tentokrát jej nechá cestovat na západní okraj čínské říše, aby dohlédl na opravy poškozené zdi a vyřešil problémy s tím spoje...

Divadlo

Prázdniny jsou v polovině, předprodej VyšeHrátek zahájen!

Vysehratky perexLetní prázdniny dospěly do své poloviny, letos je však první týden v září opět prodlouží festival pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky! Tento rok nabídne dvojnásobný počet pohádek, workshopy, off-program a samozřejmě původní divadelní bo...

Film

Future Gate scifi film festival

futuregate perexSci-fi festival v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a Šumperku představí novinky žánru a připomene Terminátora 2, Pátý element anebo Sexmisi. Kromě filmů nabídne i bohatý doprovodný interaktivní program. Tématem pátého roční...