Legendární operní pěvkyně Jarmila Novotná se dočkala vydání své první monografie; jejím autorem je respektovaný spisovatel Pavel Kosatík

Legendární operní pěvkyně Jarmila Novotná se dočkala vydání své první monografie; jejím autorem je respektovaný spisovatel Pavel Kosatík

Email Tisk

jarmi200Baronka v opeře – tento název propůjčil svému nejnovějšímu počinu populární spisovatel literatury faktu Pavel Kosatík. Hned první pohled na obálku čerstvého titulu, který vychází právě v těchto dnech, mnohým napoví, jaká osobnost se těšila pozornosti Pavla Kosatíka tentokrát – stala se jí proslulá česká pěvkyně dvacátého století Jarmila Novotná. Kniha s příznačným podtitulem Život a zpívání Jarmily Novotné je historicky první monografií o této sopranistce, žádané filmové herečce a světové osobnosti a vychází z iniciativy neziskové organizace Zámek Liteň, z.s.

 

 

Po oceňovaných dílech věnovaných významným českým nebo exilovým osobnostem, jakými byli Jan Masaryk, Olga Havlová nebo Ferdinand Peroutka, autor tentokrát podnikl sondu do uměleckého prostředí. Politický kontext je však z knihy rovněž patrný. Velká česká pěvkyně se těšila slávě a dobyla ty nejvýznamnější světové operní domy, a ačkoliv byla velkou vlastenkou, upadla ve své vlasti téměř v zapomnění. Kniha je bilancí jejího života a kromě jiného láká na více než sto fotografií pocházejících z jejího rodinného archivu. Pavel Kosatík se na téměř čtyřech stech stranách zamýšlí nad otázkou, kdo Jarmila Novotná byla a jaký význam měla v zemích, ve kterých žila a vystupovala.

jarmi3

 

„Novotná je naše asi největší pěvkyně dvacátého století: jen v newyorské Metropolitní opeře zpívala šestnáct let, mnohem déle než třeba Ema Destinnová. A vzhledem ke svým vazbám na T. G. Masaryka, který ji ke zpívání na vysoké úrovni vlastně přivedl, a k vazbám na celou jeho širší rodinu, Novotná dělala Československu po desetiletí takovou mezinárodní reklamu, na jakou by se dnes možná nezmohlo několik státem placených agentur. Kromě toho, že byla zpěvačkou, byla také manželkou a matkou. Z bezchybné profesionálky se občas posunovala do pozice workoholičky, která práci obětovala všechno včetně rodinného života. Bylo to pro ni těžké,“ uvažuje autor knihy Pavel Kosatík, který si za svou publikační činnost již v minulosti vysloužil Cenu Toma Stopparda, Cenu Ferdinanda Peroutky nebo Výroční cenu Mladé fronty.

jarmi7

 

Baronka v opeře byla pokřtěna 9. září v Obecním domě v rámci slavnostního komponovaného večera, kdy Pavel Kosatík představil svůj nejnovější počin za spolupráce moderátorky Martiny Kociánové. Na pultech knihkupců bude kniha k dostání od 17. září. V tentýž den se také pro příznivce Pavla Kosatíka i Jarmily Novotné uskuteční od 17 hodin autogramiáda v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Knihu je možné zakoupit také v e-shopu na www.zamekliten.cz. Pavel Kosatík společně s pozvanými hosty představí novou publikaci i v rámci cyklu pořadů, které se budou odehrávat v průběhu podzimu 2015. Bližší informace budou průběžně zveřejňovány na www.zamekliten.cz a na https://www.facebook.com/FestivalJarmilyNovotne

jarmi11

 

Zrodu monografie předcházel osmnáctiměsíční výzkum po českých i zahraničních archivech, shromažďování a zpracovávání informací z mnoha rozhovorů s pamětníky i odborníky, které přinesly zcela nové a mnohdy překvapivé souvislosti spojené s životem slavné pěvkyně. Výzkum financoval Zámek Liteň, z.s., jenž současně knihu vydává. „Jedním z cílů neziskové organizace Zámek Liteň je vytváření nových děl, která mají spojitost se životem Jarmily Novotné. V roce 2013 jsme se v té spojitosti rozhodli uskutečnit mezinárodní výzkum, k jehož vedení jsme přizvali právě Pavla Kosatíka, odborníka na životopisnou literaturu. Kromě České republiky se vypravil také do Vídně, Itálie, Ameriky, zkrátka do všech zemí, kde Jarmila Novotná působila. Výsledkem je tato první monografie, která právě vychází,“ popisuje počátky vzniku knihy Ivana Leidlová, ředitelka organizace Zámek Liteň, z.s.. Vydání Baronky v opeře je považováno za vrchol čtvrtého ročníku Festivalu Jarmily Novotné, který organizace každoročně pořádá.

U nás Novotná debutovala jako Mařenka v Prodané nevěstě v pouhých sedmnácti letech. Byla hvězdou berlínské i vídeňské Státní opery, vystupovala v Paříži, Londýně, hostovala s operou v Buenos Aires i na prestižních italských scénách ve Veroně a Neapoli. Zářila na jevišti Metropolitní opery v New Yorku a obdivoval ji Hollywood. Od roku 1939 žila ve Spojených státech, později v Rakousku a nakonec opět v USA. „Je pozoruhodné, že v každé ze zemí, na jejíchž jevištích stanula, k ní publikum zaujímalo svůj specifický a často odlišný vztah. U nás se nesmazatelně zapsala jako Mařenka z Prodané nevěsty, kdežto třeba v Berlíně či Vídni, kde ji publikum nesmírně milovalo, byla v jeho očích aristokratkou a primadonou. Ve Spojených státech si ji vyžadovali prezidenti, nejbohatší newyorští podnikatelé či hollywoodští magnáti. Každý národ si ji přizpůsobil k obrazu svému,“ konstatuje Pavel Kosatík.

Nadstavbou nad příběhem Novotné je snaha autora v knize evokovat dobu, kdy bylo nutné, aby pěvec byl osobnost. „Nechci zobecňovat, ale nejsem jediný, kdo má pocit, že v dnešní době přibývá pěvců, kteří mají perfektně zvládnutou techniku, ale neoddávají se svým rolím celou svou osobností. Novotná byla velká umělkyně, která neodváděla jen skvělý výkon, ale každou svou rolí žila a dokázala se tak dělit o bohatství své duše. Za tuto svou schopnost byla obdivována zejména – své publikum si podmaňovala a dostávala ho na kolena, což dokazuje množství dochovaných kritik. Taková éra kultu osobnosti už je dnes dávno pryč,“ uzavírá Kosatík.

 

Předmluva z knihy Baronka v opeře (autor: Pavel Kosatík)

Jarmila Novotná. Jedna z nejzářivějších světových operních hvězd, velká osobnost dvacátého století. V Národním divadle debutovala jako Mařenka ve Smetanově Prodané nevěstě v pouhých sedmnácti letech. Byl hvězdou berlínské i vídeňské Státní opery. U nohou jí leželo publikum salcburských letních her. Zvykla si na potlesk v Paříži, Londýně, hostovala s operou v Buenos Aires i na prestižních italských scénách ve Veroně a Neapoli. Spolupracovala s nejvýznamnějšími divadelními a operními tvůrci své doby: s režisérem Maxem Reinhardtem, dirigenty Arturo Toscaninim, Otto Klempererem, Bruno Walterem a mnoha dalšími. Šestnáct let, déle než Ema Destinnová, byla hvězdou newyorské Metropolitní opery. Obdivoval ji Hollywood, kde mimo jiné natočila film Poznamenaní, v ústřední dvojici s Ivanem Jandlem, který za svou dětskou roli získal dosud jediného českého hereckého Oscara.

Pro její krásu a inteligenci se jí dvořili nejzajímavější muži její doby. Prezident T. G. Masaryk i jeho syn Jan. Pěvci (třeba Tito Schipa, častý partner hlavně v italských operách). Herci (Montgomery Clift, partner v Poznamenaných). Filmoví režiséři (Fred Zinnemann). Hudebníci (Rudolf Firkušný). Skladatelé ji přemlouvali, aby přijala roli v jejich operách (Richard Strauss), popřípadě jí je psali rovnou na tělo (Franz Lehár).

Byla ztělesněním československého vlastenectví. Prezident Masaryk ji nechal Maxem Švabinským zobrazit jako Republiku na stokorunové bankovce. Za druhé světové války nazpívala za klavírního doprovodu jeho syna Jana cyklus Lidické písně: snad žádné jiné české hudební dílo v cizině tak nezpropagovalo český a slovenský boj za svobodu a demokracii. Václav Havel jí udělil řád TGM…  

Přesto ji dnes doma, v zemi, pro kterou toho tolik udělala a kterou milovala, mnoho lidí nezná. Jak je to možné?

Kdo byla Jarmila Novotná?Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

PřihlášeníAnketaLiteratura

Dopisy Kafkovi: Tak trochu jiný román Ireny Obermannové

200litIrena Obermannová patří mezi spisovateli k ostříleným matadorům – na svém kontě má už 16 knih. Ve svém zatím posledním románu s názvem Dopisy Kafkovi nás autorka seznámí s Milenou Jesenskou. Že vám tohle jméno nic neříká? Nevadí! Na stránkách knihy se s ro...

Divadlo

Ken Mai zatančí příběh o smrti, erotice a lásce

Ken Mai 200Tanec jako vyjádření stavu tísně, výbušný a expresivní. Plný silových gest. Tak se dá přiblížit japonský tanec butó. V Experimentálním prostoru NoD vystoupí 20. října v rámci narozeninových oslav BE22 jeden z jeho ...

Film

Naomi Watts vdechla život Lady Di

200dianaAngličané se poprvé odvážili zfilmovat příběh Lady Di. Snímek zachycuje Dianu především jako obyčejnou ženu, jako oběť paparazzi a nešťastného sňatku s princem Charlesem. Nejoblíbenější osobnost své doby se tady ukazuje ve skutečném světle.

...