Hypnoticky podmanivý polský vokalista Grzegorz Karnas nabídne leccos ze své hudební svobody
Banner

Hypnoticky podmanivý polský vokalista Grzegorz Karnas nabídne leccos ze své hudební svobody

karnas200Špičkový jazzový vokalista a “enfant terrible” polské hudební scény, který si nedělá přehnaně těžkou hlavu z konvencí a zvyklostí,  nabídne v ráci projektu Hlasohled víkendovou dílnu (26.-27.9.) na téma Vokální improvizace:hudební svoboda projevu. 

 

Grzegorz Karnas je velmi talentovaný, ale to se u něj mísí i se zdravou hudební drzostí, slyšet jej naživo je ničemu nepodobný zážitek, chvílemi úplně ignoruje tradiční formu jazzové skladby i takzvané „správné zpívání, aby v zápětí s velikou lehkostí a krásou zklouzl zpět do čisté intonace a mistrnné jazzové improvizace.  Napětí meyi těmito dvěma prolínajícími se polohami spolu s jeho přirozeným charismatem dělají z jeho koncertu fascinující dobrodružství.

karnas4


Jeho věhlas postupně přesáhl hranice Polska.  Postupně se zabydluje na světových pódiích, učí mimojiné i zpěv, práci s hlasem a techniky dýchání  pro zpěváky, kteří chtějí rozšířit škálu svých hudebních vyjadřovacích možností.

karnas9


Během víkendu se skupina bude věnovat skládání takzvaných "kruhových písní", práci s rytmem a polyrytmickými motivy. Živý improvizačný sbor na sebe vrství jednotlivé rytmické figury a je schopen vytvořit "perkusivní efekt". Na tuto směs rytmů se poté přidávají melodie, které se během zpívání mění a sbor následuje signály toho, kdo sbor vede. Prostor bude věnován také několika jen zdánlivě samozřejmým aspektům - dechu, artikulaci a tvorbě přirozené barvy hlasu, tak aby si zpěv zachoval to co je zásadní - možnost sdělovat emoce.

karnas74


Vítaní jsou zpívající všech úrovní, nezáleží na míře zkušenosti. Dílna se koná v sobotu 26.9. a v neděli 27.9. ve studiu Itaka, Korunní 35, Praha 2. Cena dílny je 1750Kč/1550 pro důchodce, studenty a osoby na rodičovské dovolené.

Více informací a přihlášku najdete na našem webu www.hlasohled.cz.


 

Rozhovor

Občas to hraničí s akousi schizofréniou, říká o své práci operní pěvec Šimon Svitok

simon svitok perexBylo to začátkem loňského roku,  co barytonista Šimon Svitok, sólista a zároveň umělecký šéf Státní opery Banská Bystrica, oslavil dvacet let působení na divadelní scéně. Bylo to pěkné výročí a tak jsem tomu věnoval několik člán...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Vladimír Ráž jako detektivní případ

altNapsat knihu o nějakém slavném herci, to dnes dokáže kdekdo. Jenže ne každý z mnohých vydavatelských počinů, jimiž jsou zaplaveny regály českých knihkupectví, je skutečně tak hodnotný, aby mělo smysl ho vůbec vzít do ruky.  To, co novinářka Blanka Kova...

Divadlo

19. DIVADELNÍ FLORA se hlásí o slovo

divadelni flora 200Od 8. do 17. 5. bude v Olomouci na jedenácti městských scénách – za účasti divadelníků ze sedmi evropských zemí – probíhat již 19. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora.

...

Film

Surrealisté včera i dnes

sileni perexNakladatelství Academia přichází velice záslužně s překlady zahraničních děl, která se dotýkají kultury v Česku (či spíše v socialistickém Československu). Nejprve se mohli zájemci seznámit se spi...