Scooter, historie legendy, část III. – Coververze, ostatní projekty a bizarnosti
Banner

Scooter, historie legendy, část III. – Coververze, ostatní projekty a bizarnosti

scooter200Ačkoli tvorba kapely Scooter je založená na samplech, za svou kariéru nahrála i několik přiznaných coververzí slavných písní, které pochopitelně pojala po svém. Několikrát byla součástí superuskupení, které nahrálo skladbu pro charitativní účely a v průběhu kariéry si dokonce založila jeden „side project“ a dostala možnost zremixovat pár původně netanečních písní. O tom všem je poslední díl našeho speciálu, který je zároveň finální pozvánkou na koncerty v Praze a Brně, které proběhnou už tento týden.

 


Přiznané coververze:
Rebel Yell – H.P. Baxxter se nikdy netajil obdivem k britskému rockovému zpěvákovi a skladateli Billymu Idolovi a za existenci Scooteru nazpíval hned několik „coverů“ jeho songů. Ten patrně nejslavnější pochází z roku 1996, najdete ho na druhém albu Our Happy Hardcore a jako singl vyšel v květnu téhož roku. Předělávka hitu z roku 1984 je samozřejmě rychlejší, o něco údernější a typicky „scooterovská“ (bráno v kontextu jejího vzniku), a ačkoli se v hitparádách nedočkala větších úspěchů, dodnes patří k těm hodně vyhledávaným. Našince potěší i upírský klip natáčený v Praze.

Eyes Without a Face – další cover Billyho Idola, který song nazpíval v roce 1984, už není tak známý, protože nikdy nevyšel jako singl a kapela ho na koncertech zas tak často nehrála. Najít ho můžete na albu No Time to Chill a v podstatě se o něm dá říct, že je to pomalejší song, který asi správně zůstal jen na desce a nebojoval o úspěch v hitparádách. Dokazuje ale, že H. P. krásně zvládne i komornější skladby.

I´m Raving – také první singl z alba Wicked je přiznanou coververzí, ačkoli se jmenuje jinak než původní píseň. Původně jde o slavný song Walking in Memphis od Marca Cohna z roku 1991, pánové si ovšem trochu upravili text (kupříkladu místo originálního refrénu „I´m walking in Memphis“ zpívá H.P. titulní „I´m Raving. I´m Raving“), jinak ale víceméně zachovávají jak melodii, do níž přidávají pro sebe tehdy typické raveové prvky, tak i atmosféru. Největšího úspěchu se píseň, kterou provází černobílý klip plný mažoretek, dočkala ve Finsku, kde v tamní singlové hitparádě vybojovala druhé místo.

I Was Made For Lovin´You – v září 1998 vydali Scooter tzv. „dvojáčkový“ singl, který sestával jednak z tracku We Are the Greatest, pro účely našeho článku ale hlavně z řízné coververze stejnojmenné písně legendární skupiny Kiss z konce sedmdesátých let. I v tomto případě jde o povedenou předělávku, která originál ještě malinko zrychluje a přidává charismatický hlas H.P.ho. Jen je škoda, že už je dnes trošku zapomenutá. Obě písně mají videoklipy, které na sebe dějově navazují, takže jde vlastně o zhruba šestiminutový minifilm.

Jump That Rock (Whatever You Want) – okénko přiznaných předělávek uzavře ta z roku 2008, na níž se Scooter spojili s velice slavnou kapelou Status Quo a k obrazu svému „překopali“ jejich skladbu Whatever You Want z roku 1979. Velice slušný cover je, jak už název trochu napovídá, v jumpstylovém stylu a také je o něco energičtější než originál, jemuž rozhodně nedělá ostudu. Potěší také to, že rockoví veteráni se objeví i ve videoklipu


Ostatní projekty:
Ratty – nejslavnější „side project“ Scooteru bodoval v roce 2000 dnes už legendární trancovou klasikou Sunrise (Here I Am). Velmi dlouho se nevědělo, kdo za projektem stojí, až později se Scooter přiznali, že chtěli zkusit, jak se bude jejich trackům dařit pod jinou značkou. Song je zvukově úplně odlišný od většiny tvorby kapely a mnoho jejích fanoušků opravdu (a mnohdy) příjemně překvapil. Akčnímu a vizuálně i režijně nápaditému klipu dominují tři postavy s krysími hlavami (a nejsou to Scooter, jak si mnozí mylně mysleli). 

Love Message – Love Message – V roce 1996 vznikl charitativní singl na podporu boje proti AIDS, v němž se mimo Scooteru angažovaly tehdy slavné eurodancové kapely Masterboy, E-Rotic, Mr. President, Fun Factory, Worlds Apart, Dj Bobo, Captain Jack a U96, jejichž duchovní otec Alex Christensen celý jednorázový projekt vymyslel. Jedna z vůbec nejslavnějších diskotékových záležitostí devadesátých let.

Bravo Allstars – Let The Music Heal Your Soul – Roku 1998 sestavil tehdy nesmírně populární časopis Bravo a jeho televizní kanál superskupinu, která je z dnešního pohledu zajímavá tím, kolik zapomenutých a hudebně mrtvých hvězd se v ní objevuje.

scooter II

Mimo Scooter a Backstreet Boys, které jsou známé i dnes, se tu objevují tehdejší hvězdy Touché, Moffats, Aaron Carter, Mr. President, Squeezer, N Sync, Blümchen, R´n´G a Gil. Kolik z těchto jmen vám něco říká? Výtěžek z prodeje singlu šel kompletně na charitu.

Bizarnosti:
Bloodhound Gang – Uhn Tiss Uhn Tiss Uhn Tiss (Scooter remix)– Americká rocková kapela, jejíž písně a texty jsou lehce perverzní a skoro vždy se dotýkají sexu, nechala druhý singl z alba Hefty Fine „umíchat“ Scooter, kteří se k jejich „úchylnějšímu“ soundu skvěle hodí. Skladbu „rozhýbali“, H.P. přidal své vokály a z rockové věci byla rázem hezká a svižná melodická záležitost.

Lützenkirchen  - 3 Tage Wach (Scooter Remix) – Německý DJ a producent Tobias Lützenkirchen vydal v roce 2008 skladbu 3 Tage Wach, kterou dal posléze na singl zremixovat i Scooteru. Jejich remix je trancovější záležitostí, v níž lze slyšet vokály H.P.ho, má rychlejší tempo a po celých více než pět minut slušně „šlape“.

Rammstein – Pussy (Scooter remix) – Kontroverzní song kontroverzní německé kapely je už sám o sobě značně úchylnou záležitostí, remix Scooteru ho však posunul na ještě „perverznější“ úroveň – trancové tempo rockové skladby, hlas Tilla Lindemana, který místy doplňuje typický zpěv H.P. ho a brutálně přímý a jasný text jsou zkrátka velkou bizarností.

H. P. Baxxter – Who The F**k Is H.P. Baxxter – Před dvěma lety vydal frontman Scooteru prapodivnou sólovku, která je housová a nemá daleko k dubstepu, přesto není úplně k zahození. Moc se toho o ní neví, takže nemá moc smysl ji nějak výrazněji komentovat.

 

Zdroje k obrázkům: www.electronicbeats.net , concertwith.me


 


Literatura

Nechte se pohltit knihou Temná hmota

temna hmota perexKoncem května vydalo nakladatelství Knižní klub ponurý příběh Blake Crouche Temná hmota. Vymakaný příběh s přesahem do světa fyziky o životních rozhodnutích, která navždy mohou měnit naše životy, si zaslouží pozornost i vás!

Divadlo

Báby - tak trochu jiné divadlo

baby perexAsymetrická scéna. Miniaturní bába. Operní duet. Trocha tělesné akrobacie a velký boj proti nesmyslnému režimu. To všechno v sobě ukrývá nová inscenace Báby Divadla Na zábradlí. Pesimistickými a snad až místy surreálnými texty bojoval Daniil Char...

Film

Pravidla hry se změnila, ale legenda pokračuje

jumanji per„Zahrajte si hru Jumanji. Ona si pak zahraje s vámi! Připravte se na návštěvu naprosto nového světa!"

 

 

 

...