MAJÁLES 2016 – aneb tradiční studentské oslavy jara

Kultura21.cz

MAJÁLES 2016 – aneb tradiční studentské oslavy jara

Email Tisk

majal200Se začátkem jara se my, příznivci hudby, těšíme na období festivalů a open-air koncertů. Čím každý rok sezonu zahajuji já? Samozřejmě Majálesem! Koná se vždy v několika městech republiky, letos v Hradci Králové, v hlavním městě a v Brně. Tento rok jsem zavítala jak do Hradce, tak do Prahy a užila si tak letošní Majáles naplno.

 


HRADEC KRÁLOVÉ
První na řadě byly oslavy v Hradci Králové, které se konaly 22. dubna v Šimkových Sadech. Oproti minulému roku byly k dispozici pouze 3 stage – Pepsi stage, Krušovice stage a Rádio Černá Hora stage. Lístky šly na dračku a poměrně brzy byly kompletně vyprodané. Poslední opozdilci, kteří toužili po lupenu, se snažili ulovit lístek na sociálních sítích nebo přímo před areálem. Dorazili jsme právě ve chvíli, kdy se na prvním podiu dojímala kapela SLZA. Tento hudební počin je dnes poměrně populární, snad všichni jsme v rádiu nejednou zaslechli jeden ze singlů Lhůta záruční nebo Katarze. Hudba neoplývá žádnou extrémní nápaditostí, nicméně je to milé.
Další, zcela jasnou volbou, byla parta SKYLINE na vedlejší stage. Tahle banda hrající electro-pop-punk je v Čechách poměrně ojedinělou záležitostí – a to jak hudebně, tak i provedením. Nejen, že muzika, kterou dělají, je profesionálně zpracovaná i provedená, ale dokonce to má koule – a troufám si říct, že jedny z největších. Skyline má v sobě neuvěřitelnou energii a zpěvačka Marka Rybin (dříve Gaia Mesiah) svým energickým pohybem i hlasovým projevem dostane do varu snad i mrtvého.

majal4Nikdy neuškodí trochu toho XINDLA X. Tvorbu Ondřeje Ládka (Xindl X) jsem měla vždycky v oblibě. Moje sympatie stále trvají – muzika je to kvalitní, texty jsou nápadité a celé je to zkrátka inteligentní a tak nějak ze života. Nicméně jsem nabyla dojmu, že Xindl se hodí víc do klubu, než na majálesové stage – ale i tak jsem si zazpívala. Co mě poslední dobou u Xindla trochu mrzí je, že mám dojem, jakoby jeho celkový projev ztratil onu lehkost a nadsázku, se kterou se nečekaně prodral do vod českého showbusinessu. Tak snad se nám z toho náš anděl vzpamatuje a zase si začne ze života dělat legraci.
Na WOHNTOUTY nešlo nejít… Načasování bylo naprosto perfektní – právě padla tma, kotel byl plný až po okraj a zvuk jako víno! Pařili jsme jak diví – musí se nechat, že po Skylinech mělo tohle zaručeně největší „odpich“. Wohnouti dobře věděli, co dělají a pecku Svaz českých bohémů, na kterou všichni čekali, nechali až na konec.

majal7


PRAHA
Pražský Majáles se odehrál o týden později 29. 4. v areálu PVA Výstaviště v pražských Letňanech. V Praze jsem se chtěla zaměřit na věci, které mi na hradeckých oslavách unikly, a proto první, o čem si povíme, bude Jelen.
Kapela JELEN je na hudební scéně také poměrně nová. To, že za účelem sestavení image kapely stojí jistý kalkul, je zcela očividné. Nicméně v tomto případě to není až tak bolestná realita a výsledek rozhodně není špatný. Na klucích (a holce) je znát, že je jejich muzika baví a to je to podstatné. Už z názvu (i loga kapely) Jelen je zjevné, jakým směrem se členové vydali – takoví mladí myslivci, dá se říci. Hudba je obohacená i o banjo či harmoniku, čímž do sebe vše zapadá. Opět – hudba není kdovíjaká skladatelská nebo textařská alchymie, ale díru na trhu to zcela jistě vyplnilo a svoje fanoušky si to spolehlivě našlo. Uvidíme, co z Jelena vypadne dál.
Chtě, nechtě – museli jsme zavítat na MANDRAGE. Nikdy jsem nebyla skalní fanoušek tohoto seskupení a ani po Majálesu se to nezměnilo. Se smutkem v srdci musím konstatovat, že mi celé Mandrage připadá jako bezduchý produkt. Je to jaksi prázdné, bez duše, frontman Vít Starý, podle mého názoru, zkrátka nemá žádné charisma. Blýskavě stříbrné oblečky vem čert – to je asi jen další pokus jak zapůsobit na základní lidské pudy, aneb „co se třpytí, je zlato“. S politováním musím konstatovat, že jim to dost českého lidu baští.

majall


Změna je život, a tak jsem bez předsudků vyrazila na MAJKA SPIRITA, i když o tomto žánru vím pramálo. Byla jsem příjemně překvapena – muzika se mi docela líbila, atmosféra byla fajn a některé texty tohoto rappera mě dost oslovily svoji hloubkou, mělo to hlavu, patu, nápad a, ač za to vzhledem ke své neznalosti nemůžu dát ruku do ohně, věřím, že i originalitu.
KRYŠTOF – Jejich pompézní závěr mi v Hradci z velké části unikl, a tak jsem si to chtěla v Praze vynahradit. A díky Bohu za to rozhodnutí. K vystoupení legendární kapely Kryštof jsem z počátku přistupovala dost s rezervou – přeci jen, znám je přece nazpaměť a navíc už je to trochu mainstream… Nicmémě to, co Kryštofové předvedli, pro mě byl naprosto fenomenální zážitek! Bylo hodně znát, že si kapela, po všech těch letech působení, dává dost záležet na přípravě – a to od rozložení muzikantů na stage až po komentáře mezi písničkami. I přes to, že to jistě bylo důsledně nacvičené, působilo to příjemně a přirozeně. Emoce lítaly vzduchem a vzpomínky na staré dobré časy ovládly jarní atmosféru. Já jsem byla opravdu až dojatá a naprosto mě uchvátily velké symfonické bubny, které působily neskutečně pompézně – a to jak vizuálně, tak co do zvuku. Byl to skvělý zážitek, který ani mé kritické oko nenechal suché.

majal9Obecně se letos Majáles velmi vydařil. Počasí nám přálo a všude spousty starých přátel a dobré muziky. Další, kteří těšili publikum svoji hudbou, byli například: Rybičky 48, Sto zvířat, Voxel, ATMO Music, Vypsaná Fixa, Paulie Grand a další. Třešničkou na dortu bylo báječné jídlo – spousty báječného jídla! Proudy piva a davy lidiček těšících se z prvních jarních paprsků, které konečně vyhnaly naše hudební oblíbence pod širé nebe. Těšíme se zase za rok.


majal77


Foto: Artuš ČulíkSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Samo Alexander, Pressburger Klezmer Band: Som najradšej, keď je na pódium zábava

sam perexPostupne sa dostávame ku Klezmeru zo Slovenska. Začalo to predchádzajúcim CD, kde sme mali jednu pieseň z Vyšných Rastlavíc. Kedysi sme nevedeli, že sa hral na Slovensku, v súčasnosti sme v rôznych knihách naš...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (12)

Z archivu...


Literatura

155 receptů Růženy a Andrease: Gurmánská živá strava

gurman200Hurá, konečně kniha, která si neklade za cíl osvětlit problematiku syrové stravy! Ostatně, toho je všude až dost, velmi oceňuji, že tady tento nutný úvod vzali autoři jen velmi stručně a jasně – a tím pádem i velmi zajímavě a čtivě, protože si odpustili agitaci, jež ve všežravcí...

Divadlo

Léto v Celetné bude opět rozmarné a Kašpar opět zamíří na Kašperk

celet200Divadelní spolek Kašpar patří k nemnoha souborům, které v červenci a srpnu nemají na programu divadelní prázdniny. V létě tak bude rušno nejen v Divadle v Celetné, ale tradičně také na hradě Kašperk.

...

Film

Festival francouzského filmu: Bretaň, větry a Woody Allen

proti vetru francouzsky filmZa neutuchajícího rachotu svatých motorů jsme se s Festivalem francouzského filmu rozjeli z Paříže do větrné Bretaně. Režisér snímku Proti větru Jalil Lespert se nás pokusil ovanout tí...