Třetí bienále festivalu NODO představí celkem šest premiér

Třetí bienále festivalu NODO představí celkem šest premiér

Email Tisk

NODO 200Festival soudobé opery Dny nové opery Ostrava, ve zkratce NODO, je v přípravách na třetí bienále, které se koná 27. – 30. června 2016 na čtyřech místech Ostravy: v Divadle Antonína Dvořáka, Divadle Jiřího Myrona, v Kulturním centru Cooltour na Černé louce a ve Starých koupelnách v Dolní oblasti Vítkovice.


Festival NODO 2016 představí celkem šest oper skladatelů 20. a 21. století.
Z České republiky bude uvedeno dílo vědce Petra Cíglera – jeho první opera s rekordně dlouhým názvem Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu pojednává o zdánlivě bizarní přítomnosti chřestýše v domácnosti muže a ženy.

NODO1

V české premiéře budou provedeny dvě „miniopery“ slavného György Ligetiho Aventures & Nouvelles Aventures. Autor dílo komentuje jako „hláskovou kompozici” nebo „operu, která se odehrává uvnitř hudby”. Nesmírně náročné vokální party přijedou do Ostravy zazpívat sólisté Státní opery v Berlíně.

NODO2

Dále se diváci mohou těšit na inscenaci No. 42 (V Alpách) zkušeného operního tvůrce z Velké Británie Richarda Ayrese. Jeho hudba se vyznačuje humorem, nadsázkou, přehršlí nápadů i precizní prací s instrumentálním zvukem. Divadelní dobrodružství má v rukou jediná zpěvačka – Dívka. Tuto roli ztvární Lydia Brotherton.

NODO3

Legendární skladatel z Řecka/Francie Iannis Xenakis bude v Ostravě prezentován trilogií Oresteia, která odráží skladatelovo nadšení pro svět antiky a je komponována na motivy stejnojmenné Aischylovy tragédie. Se sbory pracuje v opeře Jurij Galatenko.

NODO4

V rámci festivalu budou diváci svědky premiéry „taneční opery“ William William, jak si ji pro sebe nazval skladatel Petr Kotík, který tímto reaguje na čtyřsté výročí Shakespearovy smrti. Opera byla napsána pro newyorské houslové duo String Noise, pětici tanečníků, jednoho vypravěče a tři zpěváky. Doplňují ji texty Nathalie Babel a Pabla Picassa. Choreografie se ujme tanečnice Matilda Sakamoto, čerstvá absolventka Juilliard School z New Yorku.

NODO5

Jeden z programů patří rovněž mladé skladatelské dvojici, kterou tvoří Íránec Idin Samimi Mofakham a Polka Martyna Kosecka, a jejich společnému dílu U vod Léthé.

NODO6

Festival nové opery uvede tři světové premiéry (P. Cígler, I. S. Mofakham / M. Kosecka, P. Kotík), světovou premiéru divadelní verze (R. Ayres) a dvě opery v české premiéře (Ligeti, Xenakis): „Čtyřdenní NODO vás nezaplaví množstvím produkcí. Doporučil bych proto každému navštívit všechna představení. Získá tím přehled o soudobém hudebním divadle, o hudbě, kterou tvoří (nebo nedávno tvořili) nezávislí umělci, ti, kteří pracují bez snahy zalíbit se nebo udělat dojem na ty, kteří řídí kulturu kolem nás. Je zázrak, že je možné v Ostravě tato ‚alternativní‘ díla uvést, a to v rámci festivalu, který i přes svou skromnou délku má takový ohlas, že na něj přijíždějí posluchači a kritici i ze zámoří,“ uvádí Petr Kotík, umělecký ředitel bienále NODO.

NODO slouží rozvoji současné opery a poskytuje zázemí a prostor pro tvorbu nových operních děl. Je také platformou pro produkci už vytvořených soudobých oper, jejichž uvádění je často omezeno provozem repertoárových operních domů. NODO tímto částečně splácí dluh, který má vůči soudobé opeře česká hudební scéna. NODO vzniklo v roce 2012 díky nápadu ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila propojit aktivity Ostravského centra nové hudby s divadlem a využít také zkušeností mezinárodního orchestru Ostravská banda, který se vypořádá s těmi nejsložitějšími partiturami soudobé hudby.

NODO pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské za hlavní finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje i díky grantům českých a zahraničních nadací a institucí a příspěvkům sponzorů a mecenášů.

Vstupné
festivalová permanentka: 600 Kč / 350 Kč* (4 dny)
jednotlivé vstupné
27. 6.    250 Kč / 150 Kč* (2 představení)
28. 6.    150 Kč / 100 Kč*
29. 6.    300 Kč / 150 Kč* (2 představení)
30. 6.    200 Kč / 100 Kč*
* studenti, učitelé, senioři a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P

online:
•    www.goout.cz
v Ostravě:
•    předprodej: Ostravský informační servis a Národní divadlo moravskoslezské
•    na místech konání v den představení

NODO 2016
DNY NOVÉ OPERY OSTRAVA

27. 6., Důl Hlubina, 19.00
György Ligeti: Aventures & Nouvelles Aventures (1962/65)
Režie: Katharina Schmitt
Dirigent: Petr Kotík

27. 6., Důl Hlubina, 20.30
Petr Kotík: William William (2016)
Režie: Katharina Schmitt
Choreografie: Lucie Hayashi
Dirigent: Petr Kotík

28. 6., Cooltour, 19.00
Idin S. Mofakham: At the Waters of Lethe (2015/16)
Režie: Ewelina Grzechnik
Dirigent: Rolf Gupta

29. 6., Divadlo Antonína Dvořáka, 18.30
Petr Cígler: Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu (2015/16)
Režie: Petr Odo Macháček
Dirigent: Ondřej Vrabec

29. 6., Divadlo Antonína Dvořáka, 20.30
Richard Ayres: No. 42 (In the Alps) (2007/08)
Režie: Jan Horák, Michal Pěchouček
Dirigent: Rolf Gupta

30. 6., Divadlo Jiřího Myrona, 18.30
Iannis Xenakis: Oresteia (1965/66)
Režie: Jiří Nekvasil
Dirigent: Petr Kotík

(Foto: OCNH)Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Petr Vurbs: Chytré knihy o tom, jak být dobrým tátou, jsem nikdy nedočetl do konce.

vurbs perexAutorovi knihy A život je tu! Petru Vurbsovi se radikálně změnil život po narození dcery. Brilantně zpracoval humorný pohled na události, které se svou dcerou denně prožívá. Najednou se musí vyrovnávat s ranním vstáváním v pět, ř...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Z archivu...


Literatura

Dvojrecenze komiksových knih: Joker a Transmetropolitan 7

komiksy joker200Joker, nejznámější z padouchů slavného Batmana, se dostává z arkhamského blázince na svobodu. Čeká na něj řidič a jeho budoucí pomocník, Jonny Frost, jemuž záporák většin...

Divadlo

Divadlo na cucky dobylo Stockholm

divadlo perexNezávislé olomoucké Divadlo na cucky se představilo na Mezinárodním letním festivalu Ballettakademien ve švédském Stockholmu. Uvedlo zde autorskou inscenaci režiséra Jana Žůrka a choreografky Hany Košíkové Doupě.

...

Film

Letos ve Varech pookřejeme

KviffBývalo dobrým zvykem, že karlovarský filmový festival uváděl rozsáhlé přehlídky slavných tvůrců evropských i mimoevropských, takže zájemci se tak mohli v uplynulých letech seznámit s reprezentativním průřezem celoživotního odkazu takových osobností, jako by...