Videoklip k písni Radovana Rybáka promlouvá k dnešku
Banner

Videoklip k písni Radovana Rybáka promlouvá k dnešku

Brak. Tak se jmenuje písnička zpěváka, novináře, kytaristy a básníka Radovana Rybáka. Je o současnosti, o vztahu k slabým, má silný sociální náboj. Je v ní Česká republika, je v ní Kuba… Videoklip k ní byl pokřtěn v pražské aule ABF Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Autory videoklipu jsou Roman Blaško ml. a Martin Koutský (M & R PRODUKCE), černobílá barva mu dodává na dramatičnosti. Autoři přidali i jednu veselou historku z natáčení: při výrobě klipu museli vyrobit „falešné“ dolarovky, které v jedné chvíli poletují vzduchem – tolik jich totiž neměli. Uviděla je babička Martina a hned říkala: „S těmi nesmíte platit, to by vás zavřeli.“ Neplatili, dolarovky byly použity výhradně pro videoklip… Mimochodem, písničku Brak najdete i na Radovanově albu Tam, kam oni nemohou, kterou vydalo nakladatelství Futura.

V čem žijí lidé v regionech…
„Vidím a slyším nového Karla Kryla,“ řekl jeden z kmotrů videoklipu, generální ředitel Futura a. s. Petr Kojzar. „Každá hudba, která má co říct, má něco do sebe,“ pokřtil klip zpěvák Antonín Gondolán. Šťastnou cestu k posluchačům a posluchačkám popřáli i Petra Daněčková z Nadace ABF a umělecký fotograf Roman Blaško st. „Nenásilně jsem chtěl říci něco o tom, v čem žijí lidé v regionech,“ řekl Radovan Rybák, rodák z Ostravska. V klipu s ním vystupuje 12letý syn Matouš. Text, hudbu i podobu klipu ocenila přítomná poslankyně Marta Semelová: „Text má co říci k současnosti.“

Solidarita s „uvězněnou“
Následovaly neformální diskuse a občerstvení. Po příjemném podvečeru zažila autorka těchto řádků horké chvilky, když si ke konci neformálních diskusí odskočila… …a když se vrátila, galerie byla zhasnutá a zamčená, zůstala v ní sama, neměla klíče. Volala o pomoc, přišli lidé z pasáže, kteří zavolali řediteli Nadace ABF, který požádal paní Daněčkovou, která krátce předtím odešla, zda by se mohla vrátit a „uvězněnou“ osvobodit. Stalo se tak záhy. Paní Daněčková byla veselá, ani náznak výčitek, stejně tak po telefonu šéf nadace… Mezitím ke dveřím přišli i účastníci křtu včetně autorů klipu a Radovana Rybáka. Videoklip je o nedostatku a zároveň potřebě solidarity, přičemž solidaritu nakonec všichni i prokázali v praxi. Díky!

brak
(Foto: Facebook Raúl Sorrosa)
Klip: https://www.youtube.com/watch?v=UtlgihuYUsMSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 


Literatura

Mít za přítele samotnou Smrt

smrt a jine vrcholy meho zivota200

Smrt je jedním z mystérií tohoto světa. Je tajemná, někdo se jí bojí, někdo na ni čeká...

Divadlo

Představení Informátoři Farmy v jeskyni v divadle Ponec – 21. a 22. 9.

Informatori 200Co je vlastně korporace? Kam až sahá její moc? Tyto otázky kladou Informátoři, nejnovější představení Farmy v jeskyni.
Soubor fyzického divadla Farma v jeskyni, který letos slaví 12 let své existence, uvede 21. a 22. září v divadle Pon...

Film

Zajděte do vily Tugendhat na Paula Newmana

03 Somebody up therePrvní letošní filmovou projekcí ve vile Tugendhat bude boxerská klasika „Někdo tam nahoře mě má rád“ s Paulem Newmanem

...