Videoklip k písni Radovana Rybáka promlouvá k dnešku

Videoklip k písni Radovana Rybáka promlouvá k dnešku

Brak. Tak se jmenuje písnička zpěváka, novináře, kytaristy a básníka Radovana Rybáka. Je o současnosti, o vztahu k slabým, má silný sociální náboj. Je v ní Česká republika, je v ní Kuba… Videoklip k ní byl pokřtěn v pražské aule ABF Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Autory videoklipu jsou Roman Blaško ml. a Martin Koutský (M & R PRODUKCE), černobílá barva mu dodává na dramatičnosti. Autoři přidali i jednu veselou historku z natáčení: při výrobě klipu museli vyrobit „falešné“ dolarovky, které v jedné chvíli poletují vzduchem – tolik jich totiž neměli. Uviděla je babička Martina a hned říkala: „S těmi nesmíte platit, to by vás zavřeli.“ Neplatili, dolarovky byly použity výhradně pro videoklip… Mimochodem, písničku Brak najdete i na Radovanově albu Tam, kam oni nemohou, kterou vydalo nakladatelství Futura.

V čem žijí lidé v regionech…
„Vidím a slyším nového Karla Kryla,“ řekl jeden z kmotrů videoklipu, generální ředitel Futura a. s. Petr Kojzar. „Každá hudba, která má co říct, má něco do sebe,“ pokřtil klip zpěvák Antonín Gondolán. Šťastnou cestu k posluchačům a posluchačkám popřáli i Petra Daněčková z Nadace ABF a umělecký fotograf Roman Blaško st. „Nenásilně jsem chtěl říci něco o tom, v čem žijí lidé v regionech,“ řekl Radovan Rybák, rodák z Ostravska. V klipu s ním vystupuje 12letý syn Matouš. Text, hudbu i podobu klipu ocenila přítomná poslankyně Marta Semelová: „Text má co říci k současnosti.“

Solidarita s „uvězněnou“
Následovaly neformální diskuse a občerstvení. Po příjemném podvečeru zažila autorka těchto řádků horké chvilky, když si ke konci neformálních diskusí odskočila… …a když se vrátila, galerie byla zhasnutá a zamčená, zůstala v ní sama, neměla klíče. Volala o pomoc, přišli lidé z pasáže, kteří zavolali řediteli Nadace ABF, který požádal paní Daněčkovou, která krátce předtím odešla, zda by se mohla vrátit a „uvězněnou“ osvobodit. Stalo se tak záhy. Paní Daněčková byla veselá, ani náznak výčitek, stejně tak po telefonu šéf nadace… Mezitím ke dveřím přišli i účastníci křtu včetně autorů klipu a Radovana Rybáka. Videoklip je o nedostatku a zároveň potřebě solidarity, přičemž solidaritu nakonec všichni i prokázali v praxi. Díky!

brak
(Foto: Facebook Raúl Sorrosa)
Klip: https://www.youtube.com/watch?v=UtlgihuYUsMSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 


Literatura

Klukovská léta Zdeňka Svěráka

200litNejnovější knížka Zdeňka Svěráka rozhodně čtenáře nezklame. Zdeněk Svěrák navazuje na tradici velkých vypravěčů malých příběhů, jako byl František Nepil, Miroslav Horníček nebo Karel Poláček. Vytvořil si svůj vlastní, pro něj charakteristický styl. Jeho ...

Divadlo

Hanuš Bor, Sestry sBorovy, Veronika Kubařová a Tři chlapi v chalupě vystoupí v Rokoku

Hanus Bor 200V sobotu 29. listopadu od 21 hodin pořádá své hudební soirée v Divadle Rokoko herec Hanuš Bor, kterého už v dětství proslavilo účinkování v řadě filmů.

...

Film

Nenechte si ujít unikátní český dokument o píli i zábavě Na cestě

Na ceste 200Televizní stanice Prima ZOOM se na začátku května chystá odvysílat původní český dokument s názvem Na cestě, který bude věnovaný unikátnímu tour autobusu značky Škoda ŠL 11 ze 70. let.

...