MUSICA ORBIS 2016 VRCHOLÍ ČERVENCOVÝMI KONCERTY, NA KTERÝCH PŘEDSTAVÍ PROSLULÝ SKOTSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR Z GLASGOW A AMERICKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR NEJLEPŠÍCH MLADÝCH INTERPRETŮ Z JIŽNÍHO TEXASU.

MUSICA ORBIS 2016 VRCHOLÍ ČERVENCOVÝMI KONCERTY, NA KTERÝCH PŘEDSTAVÍ PROSLULÝ SKOTSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR Z GLASGOW A AMERICKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR NEJLEPŠÍCH MLADÝCH INTERPRETŮ Z JIŽNÍHO TEXASU.

musica orbis 200Koncertní cyklus Musica Orbis, který již po čtyři roky obohacuje pražský kulturní život, vstupuje do své druhé poloviny. Dva červencové koncerty budou ve znamení symfonických orchestrů. 13. července představí prestižní orchestr Glasgow Orchestral Society z Velké Británie a 14. července zakončí cyklus  Youth Orchestra of San Antonio ze Spojených států amerických. Přestože se jedná o amatérská umělecká tělesa, je jejich společným jmenovatelem i přes mladý věk většiny interpretů vysoká hráčská úroveň, velké nasazení hráčů a radost z hudby. Na obou koncertech se představí nadějné mladé sólistky – 13. července violistka Nicola Boag a 14. července hobojistka Jennifer Berg.

Jako první se v Kostele sv. Šimona a Judy 13. července 2016 představí Glasgow Orchestral Society. Glasgowská Orchestrální společnost, která byla založena v roce 1870, je vzkvétajícím amatérským přibližně osmdesátičlenným symfonickým orchestrem. Jeho hráči provádějí širokou škálu skladeb od klasicismu až po soudobou hudbu a pravidelně objednávají nové skladby u předních skotských autorů, nejnověji od Johna Maxwella Geddese a Toma Davida Wilsona. Tento rok orchestr slaví 130 let od doby, kdy byly do jeho řad přizvány ženy, takže letos jsou ženy prominentně uváděny na programech vystoupení orchestru. Orchestr nemá stálého uměleckého vedoucího, vystupuje každou sezónu pod taktovkou rozličných dirigentů, což mu umožňuje těžit ze širokého spektra podnětů, neboť každý hostující dirigent přináší na zkouškách a vystoupeních něco nového. Christopher Gray hostuje na tomto turné u Glasgow Orchestral Society poprvé, ale dříve již velmi úspěšně spolupracoval se smyčci tohoto orchestru. Christopher Gray je ředitelem Scottish Opera’s Connect Company a zároveň zástupcem vedoucího hudebního oddělení na University of Aberdeen, kde má na starosti koncertní akce celé univerzity. Dlouhodobě se snaží pracovat s mládežnickými a amatérskými sbory, orchestry a operními soubory a postupnou prací dosahuje trvale vysoké kvality provedení a inscenací.

Jako sólistka ve Waltonově Koncertu pro violu se představí mladá umělkyně Nicola Boag. Nicola Boag studovala hru na violu na Skotské královské konzervatoři (Royal Conservatoire of Scotland dříve Royal Scottish Academy of Music and Drama). Absolvovala s vyznamenáním a během studia získala cenu Watsona Forbese pro hráče na violu (Watson Forbes Prize for Viola) a Governorsʼ Recital Prize pro hráče na smyčcové nástroje. V návaznosti na tato ocenění získala stipendia Sir James Caird Travelling Scholarship Fund a Scottish International Education Trust, jež jí umožnila pokračovat ve studiu v USA. Pravidelně hraje se Skotským komorním orchestrem, Královským skotským národním orchestrem a s Národním symfonickým orchestrem Irska.

Koncert 13. července  zahájí Čtyři skotské tance od nepřehlédnutelné osobnosti britské hudby 20. století – Sira Malcoma Henryho Arnolda, v podání sólistky Nicoly Boag uslyšíme jednu z nejúspěšnějších skladeb Williama Waltona - Koncert pro violu. Koncert uzavře nejrozsáhlejší a také nejčasteji hraná Symfonie č. 2 D dur Jeana Sibelia.

Na výběru programu se podíleli i členové orchestru a právě na otázku jak vybírali program pro Prahu odpovídali jednotně a z odpovědí vyplývá především to, že vybírali hlavně srdcem, a to hudbu, která je jim blízká. Svorně odpověděli, že Arnoldovy Skotské tance milují. Autor, anglický skladatel, totiž dokonale vystihl styl tradiční skotské hudby. Dále zástupci orchestru svorně tvrdí: „Výběr Waltonova koncertu pro violu se může zdát neobvyklý, ale přinesl nám příležitost spolupracovat s mladou sólistkou, která je opravdu skvělá. Hráli jsme tento concert v Glasgow a publikum bylo nadšeno Nicoliným výkonem i doprovodem orchestru. Sibeliova Symfonie č. 2 vyhrála v hlasování nad Elgarem. Ze Sibeliovy symfonie jsme nadšeni. Věříme, že program se bude líbit i v Praze.“

musica orbis1

Závěrečný concert cyklu 14. července 2016 bude ve Smetanově síni Obecního domu patřit americkému orchestru Youth Orchestra of San Antonio (YOSA). Na své  jedenácté mezinárodní hudební turné vyrážejí nejlepší mladí hudebníci z Texasu. Vystoupení na profesionální úrovni a pravidelná spolupráce se sólisty mezinárodní úrovně přinesly orchestru uznání kritiky a cenu ASCAP Award for Adventurous Programming (Ocenění odvážné dramaturgie Americkou společností skladatelů, autorů a nakladatelů).
V sezóně 2016/17 tvoří YOSA devět orchestrů odstupňované úrovně (dva symfonické orchestry, dechový ansámbl, flétnový consort a pět smyčcových orchestrů). Kořeny YOSA můžeme vystopovat až k prvnímu mládežnickému orchestru v Nezávislém školním okrese San Antonio v roce 1949. V této sezóně bude více než 1800 mladých muzikantů ze 158 škol těžit ze zkušeností YOSA.

V Praze představí orchestr svůj program pod taktovkou Troye Peterse, hudebního ředitele YOSA. Byl poctěn osmi cenami ASCAP Awards for Adventurous Programming of Contemporary Music (Ocenění odvážné dramaturgie soudobé hudby Americkou společností skladatelů, autorů a nakladatelů) a dirigoval více než tři tucty světových premiér. Je též skladatelem, v roce 1990 obdržel od Americké akademie umění a literatury stipendium Charlese Ivese, byl podporován též granty Meet the Composer a Rockefellerovy nadace.

S orchestrem se představí i mladá, nadějná hobojistka Jennifer Berg, která byla nedávno představena jako „Nová mladá umělkyně“ na Victoria Bach festivalu a nyní začíná svou vlastní komorní sérii „Q“.
Asolventka YOSA Jennifer Berg vystudovala Indiana University a věhlasnou New England Conservatory v Bostonu. Během studií vystupovala jako sólistka s komorním orchestrem Jacobs School of Music při Indiana University a s Bach Ensemble novoanglické konzervatoře, na níž též získala stipendium. Jennifer Berg vystoupila jako hráčka na anglický roh s Bostonskými filharmoniky a byla první hobojistkou bostonského komorního orchestru Discovery Ensemble. V současnosti působí jako hráčka na anglický roh a hoboj v texaském orchestru San Antonio Symphony a jako první hobojistka v orchestru Mid-Texas Symphony.

K programu výběru programu nám řekl pár slov Troy Peters, dirigent koncertu: „Pro turné vybíráme vždy mix americké hudby a skladby autorů zemí, do kterých zavítáme. Tento rok jsme tedy vybrali Liszta (součástí našeho evropského turné je i návštěva Maďarska) a Dvořáka pro Českou republiku. A moc rádi představíme evropskému publiku amerického skladatele  Erica Ewazena.“

Oba koncerty se konají pod záštitou radního pro kulturu Magistrátu hl. m. Prahy, pana Jana Wolfa.

Koncert 13. 7. 2016 proběhne pod záštitou Britského velvyslanectví  v Praze - záštitu poskytla Jan Thompson, britská velvyslankyně v České republice.


Koncert 14. 7. 2016 proběhne pod záštitou Americké ambasády v Praze  – záštitu poskytla kulturní atašé, paní Erin E. Kotheimer.

Více informací o koncertech a zvýhodněném vstupném najdete na www.musicaorbis.cz, vstupenky jsou také k dostání v obvyklých předprodejích.

musica orbis2

PROGRAM
3. koncert Musica Orbis 2016
středa, 13. 7. 2016, 19.30  | Kostel sv. Šimona a Judy, Praha 1
Glasgow Orchestral Society
Christopher Gray, dirigent
Nicola Boag, viola

Malcolm Arnold (1921–2006): Four Scottish Dances, Op. 59 (Čtyři skotské tance)
William Walton (1902–1983): Viola Concerto (Koncert pro violu)
Jean Sibelius (1865–1957): Symfonie č. 2 D dur, op. 43

4. koncert Musica Orbis 2016
čtvrtek, 14. 7. 2016, 19.30  | Smetanova síň, Obecní dům, Praha 1
Youth Orchestras of San Antonio
Troy Peters, dirigent
Jennifer Berg, hoboj

Ferenc Liszt  (1811–1886): Uherská rapsodie č. 2 (S. 359/4), instrumentoval  Karl Müller-Berghaus
Eric Ewazen (*1954): Down a River of Time (Po proudu řeky času)
Jennifer Berg, hoboj
Antonín Dvořák (1841–1904): Symfonie č. 8 G dur „Anglická“, op. 88


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz


Literatura

Nejsou lázně jako lázně! Přečtěte si novinku od Liane Moriarty

Úplně cizí lídé obalMnoho lidí ve svém životě dojde k bodu, kdy potřebuje změnu. Ať už se lidé chtějí smířit s konkrétní životní situací, shodit pár kil, nebo začít znovu. Většinou vše odstartuje myšlenka na oddech...

Divadlo

Inženýr Prokop otřásá divadelním světem

krakatit 200Karel Čapek si stále drží status nejhranějšího českého dramatika. Ať už sám, nebo ve spolupráci s bratrem Josefem totiž vytvořil dramata, jež svými náměty neztrácejí na aktuálnosti. I přes široký výběr z Čapkových dramat se n...

Film

Zastav se a nepřežiješ: honička plná adrenalinu

zastav a neprezijesFilm Zastav se a nepřežiješ (2006) je originální honička plná adrenalinu. Jde v ní totiž o to, aby měl hlavní hrdina neustále zaděláno na problém, jinak mu selže tělo a zemře.

...