Mezinárodní hudební festival Český Krumlov slaví 25 let

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov slaví 25 let

florez 200Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016 právě začíná, rád bych Vás proto pozval na letošní bohatý program. V atraktivních prostorách města zapsaného na seznam UNESCO zazní symfonické i komorní koncerty v podání předních sólistů a souborů. Letos jsme pro Vás připravili 17 koncertů různých žánrů pod širým nebem i v interiéru. Zažijete nádhernou letní atmosféru hudebních večerů v Pivovarské zahradě, v Zahradě Kooperativy, v zahradě nově opraveného kláštera či na břehu řeky Vltavy, ale i v Maškarním sále, v Zámecké jízdárně, v Zámecké kapli a v Klášterním kostele.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov slaví v roce 2016 čtvrtstoletí své existence, jubilejní 25. ročník se koná od 15. července do 6. srpna. V průběhu tří týdnů se v představí celá řada výjimečných umělců v čele s hlavní hvězdou, tenoristou Juanem Diegem Flórezem, který festival zahájí v sobotu 16. července operním galakoncertem. Doprovodí ho Symfonický orchestr Českého rozhlasu, rezidenční těleso festivalu. Den předtím se na jižních zámeckých terasách uskuteční festivalový prolog k oslavám 25. jubilea – hudebně-obrazová fantazie s názvem Vivat festival!, kterou budou diváci moci sledovat z protějších břehů a z mostů.
Vystoupí např. světově proslulí klavíristé Alexei Volodin či Kun Woo Paik za doprovodu symfonických těles. Uskuteční se také Noc s Mozartem - koncert k 260. výročí narození tohoto skladatele. Zazní zde i Mozartovo Requiem v podání sólistů Evy Hornyákové, Aleny Kropáčkové, Ĺudovíta Ludhy a Petera Mikuláše za doprovodu Jihočeské filharmonie a Kühnova smíšeného sboru. Připravena je též komorní řada koncertů: představí se soubory Tiburtina ensemble a Schwingungen trio, varhaníci Karel Martínek a Jaroslav Tůma či flétnistka Jae A Yoo.
MHF Český Krumlov však kromě klasické hudby nabízí i široké spektrum dalších hudebních žánrů: jazz, muzikál, filmovou hudbu, flamenco, šanson a další. Vystoupí např. muzikálové hvězdy v programu Bravo Broadway!, brilantní flamencový kytarista Carlos Piñana za doprovodu symfonického orchestru či jazzová legenda, trumpetista Arturo Sandoval, který zahraje dokonce dvakrát: v Zámecké jízdárně jako sólista s Jihočeskou filharmonií (zazní mj. i evropská premiéra Sandovalova Koncertu pro trubku a orchestr č. 2) a v Pivovarské zahradě s jazzovým programem za doprovodu CBC Big Bandu. Připraven je i večer filmových melodií z pera Ennia Morriconeho a Luboše Fišera či koncert šansoniérky Szidi Tobias.
Závěrečný koncert 25. ročníku pak bude skutečně velkolepý. V Pivovarské zahradě zazní dílo Carla Orffa Carmina Burana v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Kühnova smíšeného sboru a Kühnova dětského sboru. Sólisty budou sopranistka Natalia Roman, kontratenorista Roger Isaacs a barytonista Audun Iversen. Festival kromě koncertů připravil i program pro děti s názvem Dětské odpoledne v rytmu energie.
Záštitu nad festivalem převzal prezident ČR pan Miloš Zeman a další ústavní a veřejní činitelé. Za podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Jihočeskému kraji a městu Český Krumlov, a zejména našim finančním partnerům, bez nichž bychom MHF ČK 2016 nemohli uskutečnit.
Těším se na shledání s Vámi, festivalovými diváky, a přeji Vám krásné umělecké zážitky. Věřím, že program nezklame pravidelné návštěvníky, ani ty, kteří se k nám chystají poprvé.

Jaromír Boháč,
prezident MHF Český Krumlov

Více informací na www.festivalkrumlov.cz v sekci Program.

Zahajovací operní galakoncert MHF Český Krumlov 2016

Sobota 16. července, 20:30
Pivovarská zahrada

Sólista: Juan Diego Flórez /tenor/
Dirigent: Christopher Franklin
Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Předehra k opeře Kouzelná flétna
Wolfgang Amadeus Mozart: Dies Bildnis ist bezaubernd schön, árie Tamina z 1. dějství opery Kouzelná flétna
Wolfgang Amadeus Mozart: Un aura amorosa, árie Fernanda z 1. dějství opery Così fan tutte
Wolfgang Amadeus Mozart: Předehra k oratoriu Osvobozená Betulie
Wolfgang Amadeus Mozart: D’ogni colpa, árie Ozia z 1. dějství oratoria Osvobozená Betulie
Charles Gounod: Danse Antique (Variace Kleopatry), baletní hudba z opery Faust
Charles Gounod: Salut demeure, árie Fausta z 1. dějství opery Faust
Jules Massenet: Pourquoi me réveiller, árie Werthera z 3. dějství opery Werther
Charles Gounod: Ah! lève-toi, soleil!, árie Romea z 2. dějství opery Romeo a Julie

Přestávka

Reveriano Soutullo / Juan Vert: Bella enamorada ze zarzuely El ultimo romantico
José Serrano: El mismo rey del moro ze zarzuely La alegría del batallón
Gerónimo Giménez: Mezihra ze zarzuely Las bodas de luis alonso
Fernando Paolo Tosti: L'alba separa dalla luce l'ombra, č. 2 z cyklu Quattro canzoni d'Amaranta
Ruggero Leoncavallo: Mattinata (Ráno)
Fernando Paolo Tosti: Marechiare, neapolská píseň
Giuseppe Verdi: Předehra k opeře Jeden den králem
Giuseppe Verdi: Pietoso al lungo pianto... Deh, lasciate a un'alma amante, árie Edoarda z 2. dějství opery Jeden den králem
Giuseppe Verdi: Je veux encore entendre, cavatina Gastona z 2. dějství opery Jeruzalém

Jedna z největších operních hvězd současnosti, peruánský tenorista Juan Diego Flórez, vystoupí se svým operním recitálem pod širým nebem v Pivovarské zahradě. Juan Diego Flórez jako mladík zpíval rock a pop, teprve později ho uchvátila klasická hudba. Jeho operní debut se odehrál na Rossiniho operním festivalu, kde na poslední chvíli zaskočil za nemocného kolegu. Jeho vystoupení vyvolalo doslova senzaci. Krátce nato dostal pozvání do milánské La Scaly, kde pod vedením dirigenta Riccarda Mutiho ve svých 23 letech otevíral novou operní sezónu. Od té doby vystoupil na všech předních operních scénách světa, zejména v operách Rossiniho, Donizettiho a Belliniho. Od roku 2001 nahrává exkluzivně pro společnost Decca, pro niž natočil řadu recitálových alb a podílel se i na nahrávkách několika oper. BBC ho označila za jednoho z největších tenoristů historie. Na koncertě v Českém Krumlově ho doprovodí rezidenční těleso MHF Český Krumlov, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, pod vedením Christophera Franklina.

Juan Diego Flórez

Juan Diego Flórez se narodil v roce 1973 v Limě. V sedmnácti letech zahájil studium na Peruánské hudební konzervatoři a o tři roky později získal stipendium na studium zpěvu na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii. V roce 1996 zaznamenal svůj profesní debut na Rossiniho operním festivalu v Pesaru, když na poslední chvíli nahradil pěvce, který měl vystoupit v hlavní roli Corradina v opeře Matilde di Shabran. I když měl na přípravu velmi krátkou dobu, vystoupení sklidilo obrovský úspěch a nastartovalo jeho hvězdnou kariéru. Díky svému výraznému hlasu a ohromující variabilitě se stal senzací takřka přes noc. V opeře La Scala zaznamenal svůj debut v témže roce pod vedením Riccarda Mutiho při zahájení sezóny 96/97. Od té doby pravidelně vystupuje ve všech významných operních domech pod vedením předních dirigentů. Uznání se mu dostalo zejména za role v operách Rossiniho, Donizettiho a Belliniho.
Juan Diego Flórez od roku 2001 nahrává exkluzivně pro společnost Decca a na svém kontě má dlouhou řadu sólových alb a kompletních oper na CD a DVD. BBC jej označila za jednoho z nejlepších tenorů v historii. Získal řadu cen včetně nejvyššího peruánského vyznamenání Gran Cruz de la Orden del Sol. V roce 2012 byl poctěn titulem „Komorní pěvec“ udělovaným rakouskou vládou a stal se také vyslancem dobré vůle UNESCO. V roce 2011 založil ve své rodné zemi sociální projekt Sinfonia por el Peru inspirovaný venezuelským programem El Sistema, který podporuje orchestry a sbory s cílem pomoci dětem žijícím v těžkých podmínkách. Jeho práce pro nadaci byla oceněna ziskem Křišťálové ceny Světového ekonomického fóra v lednu 2014.
www.juandiegoflorez.com

Christopher Franklin

Christopher Franklin po zahájení své kariéry v Itálii dirigoval v řadě předních italských operních domů a na významných festivalech, jako Regio v Turíně, Maggio Musicale Fiorentino, Comunale v Boloni, San Carlo v Neapoli, Lirico di Cagliari, Opera di Roma, Massimo v Palermu, La Scala, Rossiniho operní festival v Pesaru a Festival v Maceratě. Vystoupil v Bellas Artes v Mexiku, Minnesotské opeře, Řecké národní opeře v Athénách, na Wexfordském festivalu, Wildbadském festivalu a v divadle Liceu v Barceloně. Na koncertních pódiích dirigoval londýnský Královský filharmonický orchestr, Sydneyský symfonický orchestr, Západoaustralský symfonický orchestr, Ruský národní filharmonický orchestr, orchestr Münchner Symphoniker při turné po Německu, SWR Orchester v Německu, orchestr festivalu Maggio Musicale Fiorentino, Symfonický orchestr La Monnaie v Bruselu, Orquestra de la Comunitat di Valencia, Orquestra de la Navarra, Sinfonieorchester St. Gallen, Orchestra Verdi di Milano, Orchestra della Toscana, Orchestra Filarmonica na festivalu Arena di Verona, Orchestra ‘900 divadla Teatro Regio di Torino, Filarmonica Toscanini v Parmě, Orchestra da Camera di Padova, Orchestra Sinfonica Siciliana, I Pomeriggi Musicali v Miláně ad.
www.christopherfranklin.it

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Symfonický orchestr Českého rozhlasu patří k předním a zároveň nejstarším českým orchestrálním tělesům. Svou nápaditou dramaturgií a stále stoupající uměleckou úrovní si vydobyl významné postavení v českém koncertním životě. Zároveň patří k vítaným hostům zahraničních koncertních síní. Jeho tradice se odvíjí od roku 1926 a je spojena s počátky vysílání Radiojournalu. V současné době nabízí SOČR svým posluchačům koncerty v rámci abonentní řady ve Dvořákově síni Rudolfina. Rozhlasoví symfonikové pravidelně hostují téměř v celé Evropě, vystupují v Japonsku, Jižní Koreji, Číně, na Taiwanu a ve Spojených státech. Těleso spolupracuje s řadou renomovaných sólistů, bohatá je rovněž nahrávací činnost. Prostřednictvím mezinárodní hudební výměny v rámci Evropské vysílací unie se nahrávky SOČRu dostávají ke statisícům posluchačů v celé Evropě i zámoří.
www.rozhlas.cz/socr/portal/

PRODEJ VSTUPENEK
Exkluzivní prodejce vstupenek na 25. ročník MHF Český Krumlov je společnost Ticketstream. Vstupenky jsou k dostání on-line v rezervačním systému Ticketstream www.ticketstream.cz nebo www.ts1.cz, vstup do rezervačního systému je možný rovněž přes stránky festivalu www.festivalkrumlov, sekce Vstupenky. Dále je rovněž možné koupit vstupenky osobně na jakékoli pobočce společnosti Ticketstream, jejichž seznam je uveden na webových stránkách společnosti. V Českém Krumlově prodej vstupenek zajišťuje Infocentrum se sídlem na Náměstí Svornosti 2, 381 01 Český Krumlov (http://www.ckrumlov.info/docs/cz/kpr1045.xml). http://www.festivalkrumlov.cz/vstupenky

SLEVOVÉ PROGRAMY
Držitelé průkazů ZTP – sleva 30 % po předložení příslušného dokladu. Držitelé průkazů ZTP/P – sleva 30 % po předložení příslušného dokladu + doprovod zdarma. Děti do 6 let vstup zdarma (bez nároku na místo), děti od 6 do 15 let sleva 50 %. Jednotlivé slevy nelze sčítat. Jako každoročně festival ve spolupráci s Novinami města Český Krumlov vydává na vybrané koncerty i slevové kupony, které jsou určeny pro obyvatele Českého Krumlova.

KLUB PŘÁTEL MHF ČESKÝ KRUMLOV
Klub přátel MHF Český Krumlov je věrnostní program, který zahrnuje celou řadu výhod pro stálé příznivce festivalu, jako např. zvýhodněné vstupné na koncerty a společenské akce festivalu a rovněž slevy uplatnitelné v síti spolupracujících subjektů. Členové klubu mají také možnost přednostního nákupu vstupenek před zahájením prodeje pro ostatní zájemce. Klubu přátel MHF Český Krumlov je navíc každý rok věnován jeden festivalový koncert jako výraz poděkování za přízeň. Na tento koncert získávají členové klubu dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou, podle typu karty, a po koncertě mají možnost setkat se s jeho protagonisty. Pro MHF Český Krumlov 2016 to je koncert „Filmová hudba: Ennio Morricone a Luboš Fišer“, který se uskuteční 21. července 2016 v Pivovarské zahradě.
http://www.festivalkrumlov.cz/klub-pratel-mhf-ckSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 


Literatura

Když hodný holky pomáhají padouchům

stockholm delete perexJens Lapidus se vrací se svou na první pohled nesourodou dvojicí Emelie a Teddym ve druhém dílu zamýšlené trilogie ve stylu Stockholm noir. Drogy, gangy, vraždy, hazard, nelegálně držené zbraně, vyřizování účtů, to vše vás p...

Divadlo

Dalším hitem brněnského Buranteátru je bezpochyby Pán s kaméliemi

pan s kameliemi plakat 200Říkáte si, že vás nemůže v divadle nic překvapit? Chcete od večera stráveného ve společnosti lidí jdoucími za kulturou něco víc než samotný děj představení a jde vám i o celkový zážitek, než o pouhý dojem ze shlédnuté...

Film

Anna, Elsa a Olaf slaví Vánoce

Vanoce s Olafem 1Princezna Anna a královna Elsa připraví pro obyvatele Arendelle nádhernou vánoční oslavu. Všichni však odejdou brzy, protože si chtějí užít své vlastní váníční tradice. Anna a Elsa si uvedomí, že na na rozdíl od ostatních ony d...