Hudební léto v Jezeří zahajuje pátou sezónu

Kultura21.cz

Hudební léto v Jezeří zahajuje pátou sezónu

Email Tisk

jezeri 200V sobotu 30. července v 17 hod. rozezní zámek Jezeří opět hudba z jeho slavné minulosti.

 

 

 

Letos je festival věnován 200. jubileu legendárního milovníka umění knížete Josefa Františka Maxmiliána Lobkowitze a již tradičně ho zaštítil doc. JUDr. Pavel Svoboda PhD., D. E. A., poslanec a předseda právního výboru Evropského parlamentu. Zazní zde kantáty Ludwiga van Beethovena, novodobá premiéra klavírního koncertu lobkovického kapelníka Jana Josefa Röslera, ale i skladba současného švýcarského skladatele Vincenta Flückigera zkomponovaná přímo pro Jezeří.

Posluchači zde opět budou moci zažít hudbu na originálních dobových nástrojích z bezprostřední blízkosti a v neformální atmosféře. Na festivalu vystoupí zdejší tradiční interpreti jako Anna Hlavenková, Jaromír Nosek, Eisenberg kvartet nebo Alena Hönigová, ale také například renomovaný písňový interpret Marcus Niedermeyr, Ensemble Consolazione nebo barokní soubor Batzdorfer Hofkapelle. Kromě novodobých premiér zde zazní i díla velmi populární, ale ve zcela netradiční instrumentaci. Jezeří tak budou moci letos navštívit i Faust a Mefisto, zazní zde Beethovenova Osudová nebo Haydnovo Stvoření. Velká díla v intimním obsazení a velké příběhy protkané drobnými anekdotami jsou tématem srpnových hudebních víkendů na zámku Jezeří.

jezeri

"Na Jezeří si v dobách Josefa Františka Maxmiliána Lobkowitze setkávali přední virtuosové, skladatelé, ale i politici, básníci a filozofové. Legendární bylo jeho nadšení pro umění, ale i skvělý vkus a touha po novém a neotřelém. Musel to být i velmi vtipný člověk, když se ve vlastním zámku při premiéře nové opery objevil např. osobně v roli zámeckého sluhy," říká ředitelka festivalu Alena Hönigová. "Ta koncentrovaná energie, kterou zde po řadu let geniální hudebníci věnovali umění, tady ještě stále vibruje ve zdech. Kdo tomu nevěří, ať to přijede zažít na Jezeří osobně."

Bližší informace na www.hudebniletovjezeri.cz.

http://www.protext.cz/zprava.php?id=25415Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Jimi Hautamäki, bubenik z kapely Rockwalli

jimi 200Mladá kapela Rockwalli nám v krátkém rozhovoru prozradila, o čem ve skutečnosti je album Maa Kutsuu.

...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (11)


Literatura

Zdravé sladkosti si můžete dopřát kdykoliv


zdrave sladkosti 200V nakladatelství Bookmedia vyšla hravá kuchařka Zdravé sladkosti po celý den obsahující 100 skvělých receptů. Neváhejte a připravte si nějakou dobrotu!

...

Divadlo

Mezinárodní loutkový festival Žižkovská loutka je opět tady!

Zizkovska Loutka perexVíkend 14. - 16. 9. bude v Praze 3 ve znamení třetího ročníku mezinárodního festivalu Žižkovská loutka. Přijďte se pobavit do Atria nebo do KC Vozovna či nově do Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Zveme Vás do tajemného s...

Film

Nemám Vánoce rád a Silvestr přímo nesnáším, říká režisér Zdeněk Troška

zdenek perexI když v poslední době slavil v kinech úspěchy s komediemi nebo pohádkami, filmografie Zdeňka Trošky má přece jenom rozmanitější žánrový rozměr. Patří tam třeba historický film Poklad hraběte Chamaré nebo kom...