Na Dvořákovu Prahu míří další hvězdní instrumentalisté: klavírista Boris Berezovsky a houslista Gidon Kremer
Banner

Na Dvořákovu Prahu míří další hvězdní instrumentalisté: klavírista Boris Berezovsky a houslista Gidon Kremer

Boris Berezevsky200První polovina tohoto týdne bude na Dvořákově Praze patřit hned dvěma mimořádným osobnostem hudební scény. V úterý 13. září uvede v Rudolfinu sólový recitál ruský klavírista Boris Berezovsky. Následující den 14. září přivítá Dvořákova Praha lotyšského houslistu Gidona Kremera a jeho proslulý ansámbl Kremerata Baltica, jenž se honosí prestižními cenami jako Grammy či ECHO Klassik. Příslušník absolutní klavíristické špičky Boris Berezovsky připraví patrně neopakovatelný zážitek souborným provedením Lisztových Transcendentálních etud, které jsou považovány za jedny z technicky nejobtížnějších děl světové klavírní literatury. Gidon Kremer pak se svojí Kremeratou Balticou tradičně rozehraje širokou paletu různých stylů a období: Uslyšíme díla Antonína Dvořáka vedle Astora Piazzolly v úpravě Leonida Desyatnikova, klasika ruské moderny Alfreda Schnittkeho, jehož Concerto grosso právě Kremer proslavil, i Kremerova vrstevníka a krajana Gerogse Pelēcise. „Gidon Kremer je mimořádná osobnost a je symbolem neustálého uměleckého vývoje. Jeho koncert v roce 1996, který byl mým vůbec prvním koncertem v roli pořadatele, mě výrazně ovlivnil a nasměroval na mou profesionální dráhu,“ doplňuje Marek Vrabec, umělecký ředitel Dvořákovy Prahy.

 

Sedmačtyřicetiletý Boris Berezovsky patří k nejužší špičce současné klavírní interpretace. Absolvent Moskevské konzervatoře debutoval v devatenácti letech sólovým recitálem v londýnské Wigmore Hall. Nadšené kritiky psaly o „mimořádně slibném umělci, interpretovi oslnivé virtuozity a impozantní síly“. Začal vystupovat na nejprestižnějších koncertních pódiích mnoha zemí Evropy a USA. Pravidelně spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry (mj. Royal Concertgebouw Orchestra, Newyorská filharmonie, Berlínští filharmonici) a dirigenty (mj. Kurt Masur, Vladimir Ashkenazy, Michail Pletnev, Gustavo Dudamel). Věnuje se také oblasti komorní hudby, častým partnerem je mu výtečný houslista Vadim Repin. Dlouhodobě se angažuje v prosazování díla opomíjeného ruského skladatele a klavíristy Nikolaje Medtnera.

Boris Berezevsky01

Gidon Kremer se jakožto světový virtuos věnoval veškeré dostupné houslové literatuře a jeho krédem se stala podpora soudobé hudby. Koncem 90. let založil s mladými hudebníky z baltských států orchestr Kremerata Baltica, s nímž mimo jiné nahrál díla Arvo Pärta a Ástora Piazzolly, autorů, kteří se stali skladatelskými stálicemi konce 20. století. Za své nahrávky obdržel mnohé ceny včetně Grammy v roce 2002. O rok dříve mu byla udělena hudební cena UNESCO. Kremerata Baltica má výjimečné postavení mezi světovými komorními orchestry. Je pro něj charakteristická neortodoxní dramaturgie, pohybující se mezi mnoha žánry, styly a obdobími, včetně tvorby současných autorů. Zážitek z jejich hry umocňuje entuziasmus, radost ze hry a strhující energický hudební a pódiový projev. Jeho členy jsou mladí talentovaní hudebníci z pobaltských zemí – odtud i slovní hříčka v názvu tělesa. Na svém kontě má přes třicet alb.

Boris Berezevsky02

Vstupenky na všechny festivalové koncerty je možné zakoupit on-line na www.dvorakovapraha.cz,ve Vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy v Palackého ulici č. 1, v pokladně Rudolfina a v předprodejní síti Ticketpro. Pořadatelé nabízejí vedle odměn za věrnost také slevy pro studenty, učitele a seniory, členství v Klubu mladých a další výhody.

Dvořákova Praha 2016 – přehled programových řad

Světové orchestry

Význačné zahraniční orchestry, dirigenti a sólisté

5 / 9, pondělí: Staatskapelle Dresden, Christian Thielemann, Nikolaj Znaider

6 / 9, úterý: Zurich Chamber Orchestra, Daniel Hope, Ivo Kahánek

8 / 9, čtvrtek: London Symphony Orchestra, Gianandrea Noseda, Jiří Bárta

14 / 9, středa: Kremerata Baltica, Gidon Kremer, Clara-Jumi Kang

24 / 9, sobota: Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Antonio Pappano, Gil Shaham


Dvořák Collection III

Symfonické básně a koncertní předehry Antonína Dvořáka

15 / 9, čtvrtek: Česká filharmonie, Jakub Hrůša

23 / 9, pátek: Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Pražský filharmonický sbor, Lukáš Vasilek, Svatopluk Sem


ČESKÁ FILHARMONIE

Rezidenční orchestr Dvořákovy Prahy

12 / 9, pondělí: Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Hilary Hahn

15 / 9, čtvrtek: Česká filharmonie, Jakub Hrůša

23 / 9, pátek: Česká filharmonie, Jiří Bělohlávek, Pražský filharmonický sbor, Lukáš Vasilek, Svatopluk Sem

 

Komorní řada

Kurátor Daniel Hope

6 / 9, úterý: Zurich Chamber Orchestra, Daniel Hope, Ivo Kahánek

9 / 9, pátek: Daniel Hope, Paul Neubauer, Josephine Knight, Jan Mráček, Jakub Fišer, Ivan Vokáč

10 / 9, sobota: Daniel Hope, Jakub Fišer, Paul Neubauer, Josephine Knight, Ivo Kahánek

11 / 9, neděle: Pavel Černoch, Ivo Kahánek

19 / 9, pondělí: Daniel Hope, Paul Neubauer, David Finckel, Wu Han, RECITÁL

13 / 9, úterý: Boris Berezovsky  

 

SPIRITUÁLNÍ KONCERT / SPIRITUAL CONCERT

Duchovní hudba v katedrále sv. Víta

20 / 9, úterý: Tallis Scholars, Peter Philips, Martinů Voices, Lukáš Vasilek, Kvarteto Martinů, Marie Fajtová, Lukáš Moťka, Břetislav Kotrba, Karel Kučera

 

Den D

Debutový den

16 / 9, pátek: Louis Schwizgebel, Benjamin Beilman

 

Dvořákova Praha 2016 – doprovodný program

Po stopách Antonína Dvořáka

4 / 9, neděle: Ivo Kahánek, David Mareček

 

Dvořák matiné

17 / 9, sobota: Anima Eterna, Jos van Immerseel

 

Rodinný den

17 / 9, sobota: Igudesman & Joo

 

Dvořákova Praha

umělecký ředitel Marek Vrabec

Festival Dvořákova Praha se koná pod záštitou Bohuslava Sobotky, předsedy vlády ČR, a Adriany Krnáčové, primátorky hl. města Prahy.

Generální partner: investiční skupina KKCG

Za podpory: hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR

Hlavní partneři: Sazka, KIKA

Partneři koncertů: DaDa, Cemio, Fast Forward, Lékárny Magistra, LED multimédia, S.E.N.

Hlavní mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas, mediální skupina Mafra

Mediální partneři: Opera Plus, Harmonie, Classic Praha, Forbes Česko, Žena a život, Lidové noviny, Reporter, Literární noviny, Týdeník Rozhlas, Expres FM, Prager Zeitung, Scéna.cz, Expats.cz

Oficiální vůz: BMW

Neziskový partner: Nadace Proměny

Speciální poděkování: Česká filharmonie, Městská část Praha 1, Národní galerie v Praze, Národní muzeum – Muzeum Antonína Dvořáka, Společnost Antonína Dvořáka, Správa Pražského hraduSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 


Literatura

Jak meditovat

JakMeditovat perexZcela jiný pohled na meditaci nabízí tato americká autorka. Není ledajaká, je to buddhistická mniška, která mimo svou publikační činnost pracuje jako učitelka v klášteře Gampo Abbey v kanadské provinci...

Divadlo

Jubilejní Ceny Thálie rozdány

thalie200V sobotu 21. března byly při slavnostním 20. ročníku uděleny Ceny Thálie za nejlepší umělecké počiny v roce 2012 a celoživotní mistrovství v daném oboru.

...

Film

Václav Marhoul dokončil druhou fázi natáčení filmu Nabarvené ptáče

ptace 1Skončila druhá z celkového počtu sedmi etap natáčení adaptace světového bestselleru Jerzy Kosińského Nabarvené ptáče v režii Václava Marhoula. V první polovině června štáb pracoval nejdříve na Slovensku, konkrétně pak na lokacích u řeky Váh, poté  v br...