Nejlepší taneční inscenace roku 2015 zkoumá fenomén sociální izolace

Nejlepší taneční inscenace roku 2015 zkoumá fenomén sociální izolace

Email Tisk

odtrzeni 200Jsou odtrženi od „normální společnosti“. (Ne)dobrovolně uzavřeni do sebe ve svých bytech a pokojích, z nichž nevychází měsíce, roky, někdy i celá desetiletí. Mezinárodní divadelní studio Farma v jeskyni a Centrum současného umění DOX v podzimní sezóně 2016 opět uvedou divácky úspěšnou a kritiky oceňovanou multimediální inscenaci Odtržení/Disconnected inspirovanou fenoménem hikikomori.

Hikikomori (z japonštiny „odtrhnuvší se“) je označení pro lidi, kteří se izolují od společnosti, v níž dále nedokážou fungovat. Jedná se zpravidla o hypersenzitivní jedince, kteří se nedokážou vrátit do zaměstnání nebo do školy, přestože chtějí. Nejsou schopni žít ve společnosti a „obstát“ v systému.

Nejnovější projekt Farmy v jeskyni, pohybující se na hranici mezi instalací a dokumentárním a fyzickým divadlem, vyrůstá ze zkoumání tohoto fenoménu. Poprvé byl rozpoznán v Japonsku, podobné případy ale existují i v jiných částech světa. Někdy se o tomto jevu hovoří jako o „nemoci současné společnosti“. „Zatím si to neuvědomujeme, ale v budoucnu bude toto téma akutní společenský problém,“ vysvětluje šéf souboru a režisér Viliam Dočolomanský.

Mezinárodně oceňovaný soubor Farma v jeskyni ve své tvorbě dlouhodobě zkoumá „nepohodlná” témata současnosti, která pro tvůrce představují nejen inspiraci k vytvoření díla, ale i cestu pro získávání přímé zkušenosti a platformu pro osobní rozvoj. Například inscenace Informátoři, kterou v říjnu reprízuje Divadlo Ponec, umělecky prozkoumává téma nadnárodních korporací a jejich vlivu na společnost a jedince.

Scénické kompozici Odtržení/Disconnected předcházel výzkum členů souboru v Tokiu, kde se setkávali s lidmi, kteří prošli stavem hikikomori. Své poznatky a zkušenosti nyní sdílí skrze silný vizuální zážitek komponující akci, video, text a živou hudbu. O působivosti inscenace svědčí také ocenění Taneční inscenace roku 2015 České Taneční Platformy a Výroční cena Opery Plus za Nejlepší choreografii roku 2015 pro Viliama Dočolomanského. Přední divadelní publicistka Nina Vangeli nazvala inscenaci „událostí sezóny“.

Scénická kompozice Odtržení/Disconnected, která vznikla speciálně pro prostory galerie DOX, je zároveň součástí širšího projektu zaměřeného na zkoumání fenoménu extrémní sociální izolace: téma bylo rozvíjeno např. v performativní instalaci výstavy Skvělý nový svět v Centru DOX nebo ve workshopech a debatách s odborníky.

Centrum současného umění DOX a Farma v jeskyni sdílejí filozofii inspirovanou zájmem o kritický pohled na současnost a v budoucnu chystají další společné projekty.
    

Centrum současného umění DOX:
Premiéra: 23. 1. 2016, 19h
Reprízy:
19. 9. 2016, 19h
20. 9. 2016, 19h
10. 10. 2016, 19h
11. 10. 2016, 19h

Koncept: Lucia Škandíková, Viliam Dočolomanský
Režie, choreografie: Viliam Dočolomanský

Koproducenti:
Centrum současného umění DOX
Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015

Podpora: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond pro kulturu, Norden – Nordic Culture Point, Plzeňský kraj, Magistrát města Plzně, Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015, EU – Japan Fest Japan Committee, Fond EHP, Caravan Next. Feed the Future. Art Moving Cities EU project

Inscenace Odtržení/Disconnected je součástí projektu Farmy v jeskyni Noc ve městě.

FARMA V JESKYNI – Mezinárodní divadelní soubor tvořící v Praze, zaměřený na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu. Za svou 12letou existenci soubor reprezentoval Českou republiku na mnoha prestižních festivalech na 3 kontinentech a ve více než 50 městech. Soubor se zaměřuje na realizaci inscenací, site-specific projektů, koncertů, kulturních výzkumů, divadelních eventů a dílen v Praze i v zahraničí. Farma v jeskyni je držitelem mnoha mezinárodních i českých ocenění, mezi kterými je nejprestižnější evropská oborová cena XII Europe Prize Theatrical Realities pro režiséra Viliama Dočolomanského (2011). V letech 2011 až 2014 byl soubor opakovaně nominován na Státní cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti divadla.

odtrzeni

 

Zdroj foto: http://www.dox.cz/cs/doprovodne-akce/farma-v-jeskyni-odtrzeni-5Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Křížem krážem po Miláně s šik průvodcem

Sik po milansku 200Čas dovolených je v plném proudu a lákavé brožury cestovních kanceláří svádějí nejednoho dobrodruha ke koupi zájezdu snů. Avšak fotografie křičící všemi barvami nedokáží nadšeným cestovatelům podat ucelenější obrázek o dané destina...

Divadlo

Herecká legenda Lubomír Lipský oslaví devadesáté narozeniny

lubomir lipsky200Herecká legenda Lubomír Lipský oslaví 19. dubna významné životní jubileum, devadesáté narozeniny, a to aktivně na jevišti Divadla ABC, kde stále hraje v komedii Pan Kaplan má třídu rád. Městsk...

Film

Ježíšek letos nepřijde

prijde letos jezisek plakat 200Po filmu Křídla Vánoc přichází do kin další "sváteční" snímek Přijde letos Ježíšek?, opět spjatý motivem stěží uchopitelného zázračna, které může do lidských životů zasáh...