Nejlepší taneční inscenace roku 2015 zkoumá fenomén sociální izolace
Banner

Nejlepší taneční inscenace roku 2015 zkoumá fenomén sociální izolace

Email Tisk

odtrzeni 200Jsou odtrženi od „normální společnosti“. (Ne)dobrovolně uzavřeni do sebe ve svých bytech a pokojích, z nichž nevychází měsíce, roky, někdy i celá desetiletí. Mezinárodní divadelní studio Farma v jeskyni a Centrum současného umění DOX v podzimní sezóně 2016 opět uvedou divácky úspěšnou a kritiky oceňovanou multimediální inscenaci Odtržení/Disconnected inspirovanou fenoménem hikikomori.

Hikikomori (z japonštiny „odtrhnuvší se“) je označení pro lidi, kteří se izolují od společnosti, v níž dále nedokážou fungovat. Jedná se zpravidla o hypersenzitivní jedince, kteří se nedokážou vrátit do zaměstnání nebo do školy, přestože chtějí. Nejsou schopni žít ve společnosti a „obstát“ v systému.

Nejnovější projekt Farmy v jeskyni, pohybující se na hranici mezi instalací a dokumentárním a fyzickým divadlem, vyrůstá ze zkoumání tohoto fenoménu. Poprvé byl rozpoznán v Japonsku, podobné případy ale existují i v jiných částech světa. Někdy se o tomto jevu hovoří jako o „nemoci současné společnosti“. „Zatím si to neuvědomujeme, ale v budoucnu bude toto téma akutní společenský problém,“ vysvětluje šéf souboru a režisér Viliam Dočolomanský.

Mezinárodně oceňovaný soubor Farma v jeskyni ve své tvorbě dlouhodobě zkoumá „nepohodlná” témata současnosti, která pro tvůrce představují nejen inspiraci k vytvoření díla, ale i cestu pro získávání přímé zkušenosti a platformu pro osobní rozvoj. Například inscenace Informátoři, kterou v říjnu reprízuje Divadlo Ponec, umělecky prozkoumává téma nadnárodních korporací a jejich vlivu na společnost a jedince.

Scénické kompozici Odtržení/Disconnected předcházel výzkum členů souboru v Tokiu, kde se setkávali s lidmi, kteří prošli stavem hikikomori. Své poznatky a zkušenosti nyní sdílí skrze silný vizuální zážitek komponující akci, video, text a živou hudbu. O působivosti inscenace svědčí také ocenění Taneční inscenace roku 2015 České Taneční Platformy a Výroční cena Opery Plus za Nejlepší choreografii roku 2015 pro Viliama Dočolomanského. Přední divadelní publicistka Nina Vangeli nazvala inscenaci „událostí sezóny“.

Scénická kompozice Odtržení/Disconnected, která vznikla speciálně pro prostory galerie DOX, je zároveň součástí širšího projektu zaměřeného na zkoumání fenoménu extrémní sociální izolace: téma bylo rozvíjeno např. v performativní instalaci výstavy Skvělý nový svět v Centru DOX nebo ve workshopech a debatách s odborníky.

Centrum současného umění DOX a Farma v jeskyni sdílejí filozofii inspirovanou zájmem o kritický pohled na současnost a v budoucnu chystají další společné projekty.
    

Centrum současného umění DOX:
Premiéra: 23. 1. 2016, 19h
Reprízy:
19. 9. 2016, 19h
20. 9. 2016, 19h
10. 10. 2016, 19h
11. 10. 2016, 19h

Koncept: Lucia Škandíková, Viliam Dočolomanský
Režie, choreografie: Viliam Dočolomanský

Koproducenti:
Centrum současného umění DOX
Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015

Podpora: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond pro kulturu, Norden – Nordic Culture Point, Plzeňský kraj, Magistrát města Plzně, Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015, EU – Japan Fest Japan Committee, Fond EHP, Caravan Next. Feed the Future. Art Moving Cities EU project

Inscenace Odtržení/Disconnected je součástí projektu Farmy v jeskyni Noc ve městě.

FARMA V JESKYNI – Mezinárodní divadelní soubor tvořící v Praze, zaměřený na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu. Za svou 12letou existenci soubor reprezentoval Českou republiku na mnoha prestižních festivalech na 3 kontinentech a ve více než 50 městech. Soubor se zaměřuje na realizaci inscenací, site-specific projektů, koncertů, kulturních výzkumů, divadelních eventů a dílen v Praze i v zahraničí. Farma v jeskyni je držitelem mnoha mezinárodních i českých ocenění, mezi kterými je nejprestižnější evropská oborová cena XII Europe Prize Theatrical Realities pro režiséra Viliama Dočolomanského (2011). V letech 2011 až 2014 byl soubor opakovaně nominován na Státní cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti divadla.

odtrzeni

 

Zdroj foto: http://www.dox.cz/cs/doprovodne-akce/farma-v-jeskyni-odtrzeni-5Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Hledáme do týmu...

PřihlášeníAnketaLiteratura

Jak velbloud potkal ťavu a pexeso k tomu

Velbloud perexKdyž jsem já chodila do školy, byli jsme Československá socialistická republika a slovenština byla i v našich čítankách. V televizi bývaly pravidelně slovenské pořady a v rádiu, kde se daly pohodlně nastavit zhruba tři stanice, zněla slov...

Divadlo

Jan Cina: Stále hraju chlapecké role

Cina 200Mladého herce Jana Cinu znají diváci Divadla Kalich z představení Mauglí a nově také z Podivného případu se psem.

...

Film

Severský filmový čtvrtek zval na bláznivou jízdu v Autobusu sebevrahů


autobus200Skandinávský dům pokračuje ve svém cyklu Severské filmové čtvrtky v Komorním kině Evald. Minulý čtvrtek – 14. dubna 2016 – byla na programu komedie (i když se to podle názvu nemusí tak jevit) Autobus sebevrahů podle knihy oblíbeného finského autora Arta Paasalinny...