Reklama
Banner

Mezinárodní hudební festival s geniem loci Českého Krumlova

Email Tisk

mezinarodni-hudebni festival 200Mezi 14. červencem a 5. srpnem 2017 se na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov opět představí špičky současné hudební scény. Už po šestadvacáté připraví organizátoři v tomto krásném městě zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO hudební přehlídku evropského významu. Spojení atraktivního prostředí historického města a hudby mnoha žánrů vydobylo festivalu skvělé renomé. V unikátních prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov, ale i v dalších lokacích města s jedinečným geniem loci se uskuteční celkem 19 koncertů, na nichž vystoupí přední zahraniční i čeští interpreti. I v letošním roce předprodej vstupenek probíhá ve dvou časových pásmech s odlišnými cenami, do 31. května 2017 jsou ceny vstupenek nižší, včasný nákup vstupenek tedy přináší možnost úspory.

Známe program společného koncertu Angely Gheorghiu a Ramóna Vargase

Festival zůstane věrný své dramaturgické tradici a opět nabídne klasickou hudbu, muzikál, šanson i crossover. 14. července jej v Pivovarské zahradě zahájí společný operní galakoncert dvou operních hvězd současnosti – sopranistky Angely Gheorghiu a tenoristy Ramóna Vargase. Doprovodí je PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. Ramón Vargas se do Českého Krumlova vrací s těmito slovy: „Vystoupení v Českém Krumlově patří mezi nejkrásnější zážitky v mé kariéře. Před šesti lety jsem měl tu čest zpívat na dvacátém ročníku Mezinárodního hudebního festivalu a nyní se sem vracím, abych s mou skvělou kolegyní Angelou Gheorghiu zahájil ročník šestadvacátý. Je to neskutečné místo, kvalita festivalu a koncertů je velmi vysoká, proto se vracím velmi rád.“

Angela Gheorghiu nám ke svému krumlovskému vystoupení řekla: „Český Krumlov jsem zatím ještě neměla možnost navštívit, ale i po 27 letech mé mezinárodní kariéry vždy velmi ráda poznávám nová místa a nové publikum. Moc se těším na živé letní vystoupení pod širým nebem, navíc budu zpívat s mým úžasným kolegou a dobrým přítelem Ramónem Vargasem za doprovodu vynikajících talentovaných hudebníků z PKF – Prague Philharmonia.“ S tímto orchestrem Gheorghiu spolupracovala naposledy na konci minulého roku, kdy spolu v Praze pod taktovkou Emmanuela Villaumeho natáčeli její nové sólové album veristických árií, které zazní i na galakoncertu v Českém Krumlově.

Program zahajovacího koncertu již známe, opírá se o repertoár, se kterým oba umělci sklízejí úspěchy po celém světě:

 • Giuseppe Verdi: předehra z opery Nabucco
 • „Parigi, o cara", duet Violetty a Alfréda z 3. dějství opery Traviata
 • Jules Massenet: „Adieu notre petite table", árie Manon z 2. dějství stejnojmenné opery
 • Charles Gounoud: „Ah! Léve-toi, soleil!", árie Romea z 2. dějství opery Romeo a Julie
 • Giacomo Puccini: Preludio Sinfonico
 • „Un bel dì vedremo", árie Butterfly z 2. dějství opery Madama Butterfly
 • Francesco Cilea: „È la solita storia del pastore", árie z 2. dějství opery Arlézanka
 • Gaetano Donizetti: „Lucia, perdona...Ah, talor del tuo pensiero", duet Lucii a Edgarda z 1.
 • dějství opery Lucia z Lammermooru
 • Georges Bizet: předehra z 3. dějství opery Carmen
 • „La fleur que tu m‘avais jetée“, květinová árie Dona Josého z 2. dějství opery
 • Carmen
 • „Habanera (L'amour est un oiseau rebelle)" árie Carmen z 1. dějství stejnojm. opery
 • Giacomo Puccini: „Mario! Mario!", duet Tosky a Cavaradossiho z 1. dějství opery Tosca
 • Pietro Mascagni: intermezzo z opery Sedlák kavalír
 • Giacomo Puccini: „E lucevan le stelle“, árie Cavaradosssiho z 3. dějství opery Tosca
 • Antonín Dvořák: „Měsíčku na nebi hlubokém“, árie Rusalky z 1. dějství stejnojmenné opery
 • Giacomo Puccini: „O soave fanciulla", duet Mimì a Rodolfa z 1. dějství opery Bohéma

Klasické koncerty v Zámecké jízdárně, Maškarním sále a Klášterním kostele

Tradiční osou festivalové dramaturgie jsou koncerty klasické hudby v prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov. První festivalová sobota 15. července bude patřit vynikajícímu španělskému klavíristovi Javieru Perianesovi. V Zámecké jízdárně vystoupí s rezidenčním orchestrem festivalu, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, a pod taktovkou svého krajana dirigenta Manuela Hernández-Silvy přednesou Griegův Klavírní koncert a moll op. 16. Zazní také Akademická slavnostní předehra c moll pro orchestr op. 80 Johannesa Brahmse a Symfonie č. 8 G dur op. 88 Antonína Dvořáka.

Další významnou osobností z instrumentálního světa bude „mág houslí a violy“ Julian Rachlin, který velký zájem vzbuzuje i svými dirigentskými aktivitami, a jako dirigent se 28. července uvede také v krumlovské Zámecké jízdárně. Rachlin vyniká nejen virtuózní hráčskou ekvilibristikou, ale i hloubkou a působivostí svého sdělení. Jeden z recenzentů použil k jeho hře tento příměr: „Pokud bych přiřkl většině známých současných hvězd houslového nebe svítivost 100 W, tak Julian Rachlin oslňuje září dvousetwattového halogenu.“ Po jeho boku a za doprovodu Jihočeské filharmonie vystoupí také talentovaná kanadská violistka Sarah McElravy. Program je složen z děl Mozarta a Beethovena, z pera tohoto autora Rachlin zahraje Houslový koncert D dur op. 61. Koncert tradičně věnujeme členům Klubu přátel MHF Český Krumlov, kteří na něj získávají dvě vstupenky zdarma či s výraznou slevou, podle druhu členské karty.

Klasickou osu festivalu dále dotvoří série komorních koncertů v Maškarním sále, v jejímž rámci vystoupí i violoncellista Mischa Maisky, který se do Krumlova také vrací. Tento interpret, jenž vyniká „expresivní hrou bez povrchního přehrávání a prázdných dramatických gest a přesností bez mechanické těžkopádnosti, spontaneitou a v neposlední řadě svou charakteristickou bílou hřívou“, je dnes již legendou. Sytý a lahodný tón jeho violoncella, střízlivý výraz a koncentrovaná vášeň, s jakou Maisky ke svým partům přistupuje, obecenstvo doslova uchvacují. Budete se moci o tom přesvědčit 20. července při skladbách J. S. Bacha a J. Brahmse na jeho společném koncertu s mladou čínskou klavíristkou Shiran Wang.

V Maškarním sále se také představí soubor Cappella Mariana. Svým koncertem 21. července uctí památku umělce, jehož výročí si v tomto roce připomínáme. Tento večer zazní madrigaly z pera Claudia Monteverdiho, od jehož narození uplyne letos 450 let.

S komorními programy vystoupí i houslista Bohuslav Matoušek s mladým kolegou Jakubem Junkem a komorním orchestrem Virtuosi Pragenses, korejský houslový talent Da Yoon You, violoncellista Petr Nouzovský společně s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou v programu s názvem „Après un rêve“, dále peruánský kytarista Jesús Castro Balbi a komorní tělesa, jako jsou Škampovo kvarteto či Smetanovo trio.

V minulém roce rozšířil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov své lokace o další atraktivní místo Českého Krumlova, Klášterní kostel Božího těla. Letos se zde konají dva nedělní dopolední koncerty - 16. července se představí soubor patřící k předním světovým interpretům středověké duchovní hudby, Schola Gregoriana Pragensis, a 30. července trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda vzdají hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů 20. století, Maurici Andrému. V Pivovarské zahradě v podání renomovaných sólistů - Aga Mikolaj, Dana Beth Miller, Zach Borichevsky a Oleg Tsibulko, Českého filharmonického sboru Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů a dirigenta Stanislava Vavřínka zazní 4. srpna Verdiho Messa da Requiem, dílo, jehož každé provedení je vždy svátkem a zároveň hlubokým obohacením.


mezinarodni hudebni festival
Osvěžení v podobě jiných žánrů

Program festivalu netvoří jen tzv. „klasika“, nýbrž i letos jde napříč žánry. Svůj osobitý hudební styl představí krumlovskému publiku 3. srpna v Maškarním sále Janoska Ensemble. Soubor spolupracuje s takovými umělci, jako jsou Anna Netrebko, Bobby McFerrin, jazzový kytarista Biréli Lagrène nebo letošní účinkující Julian Rachlin, který na jejich adresu říká: „Jako soubor jsou závanem svěžího vzduchu. Kombinují své mimořádné osobní talenty s rodinnými vazbami. Dosáhli úspěchu díky své schopnosti interpretovat různé žánry svým jedinečným a novátorským stylem zvaným „Janoska style“.“ Janoska Ensemble spolu se sopranistkou Marcelou Cerno a barytonistou Danielem Serafinem představí originální virtuózní kombinaci klasické hudby s příměsí jazzu, popu a tradiční hudby. V jejich podání zazní díla autorů, jako jsou J. Strauss ml., F. Lehár, G. Bizet, R. Stolz, R. Janoska, W. A. Mozart nebo N. Paganini. Těšit se můžete třeba na jejich interpretaci Capriccia č. 24 posledně zmíněného houslového génia Nicoly Paganiniho, do něhož Janoska Ensemble promítá prvky krále popu Michaela Jacksona anebo na Straussova Netopýra, který v jejich podání zazní àla Gershwin. O kvalitě souboru vypovídá také fakt, že jejich první profilové CD vyšlo minulý rok u jednoho z nejprestižnějších vydavatelství klasické hudby Deutsche Grammophon.

Zpěvačka Radka Fišarová zve diváky na své krumlovské vystoupení 26. července v Zahradě Kooperativy těmito slovy: „Základ našeho koncertu tvoří písně zpěvačky Edith Piaf, které díky představení Edith – vrabčák z předměstí zpívám již 17 let. Časem nás však s mými muzikanty zaujali i další interpreti a skladatelé, jako např. Charles Aznavour, Jacques Brel nebo Mireille Mathieu. Repertoár jsme rozšířili o jejich skladby a poté jsme také začali objevovat krásné české texty či zhudebněné básně Jiřího Žáčka. Nakonec došlo i na vlastní tvorbu a jakýmsi vyústěním toho všeho bylo CD Rendez-vous, které hudebně a aranžérsky „kočíroval“ přední český hudební skladatel Aleš Březina. V našem programu najdete také slavné filmové melodie. Jakýmsi pojítkem jsou nestandardní aranže a pohledy na šanson. Rozhodně ale nehrajeme patetický dramatický šanson, možná jen špetku, naopak jsme se do něj snažili přimíchat humor a nadhled.“

22. červenec nabídne festival v Pivovarské zahradě osvěžující Irský večer s tradiční irskou skupinou Altan a ochutnávkou irské whisky. Skupina Altan, která letos slaví 30 let od svého založení, se nesporně řadí mezi irské hudební poklady. Svým osobitým stylem, charakteristickým nakažlivou energií a irskou rytmikou, spolu s křehkou krásou tradičních písní hraných houslemi, píšťalkami, kytarami, akordeonem a buzuki, a zpívaných gaelsky i anglicky, si získali své publikum v mnoha zemích. Nebude chybět ani americký muzikál v programu „Bravo Broadway“ a v autentickém podání broadwayských muzikálových hvězd Chloe Lowery, Capathii Jenkins, Roba Evana, Hugha Panara a dirigenta Randalla Craiga Fleischera a za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice.

Letošní novinkou bude závěrečný komponovaný večer v zámecké zahradě. Jeho podobu nám přiblížil prezident MHF Český Krumlov Jaromír Boháč: „Novým festivalovým prostředím bude tento rok zámecká zahrada, do které jsme situovali letošní poslední koncert. Návštěvníky přivítáme na letní jízdárně, odkud se po krátkém oficiálním ukončení festivalu všichni přesuneme k barokní fontáně, kde bude připravena první část programu „Iluminace zahrady“. Pak se hosté posunou do tzv. anglického parku vedle hudebního pavilonku, kde si poslechnou samotný koncert „Noc barokních mistrů“, trumpetista Marek Zvolánek a soubor Barocco sempre giovane zahrají skladby Charpantiera, Purcella a dalších. A úplná tečka festivalu se odehraje u jezírka, kde za zvuků Händelovy Hudby k ohňostroji diváky čeká slavnostní ohňostroj.“

Více informací k programu naleznete na nových webových stránkách www.festivalkrumlov.cz v sekci Program a vstupenky. Sledovat nás můžete také na facebooku https://www.facebook.com/mhfceskykrumlov.Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

RENATA PETŘÍČKOVÁ

redaktorka K21

Nechte si poradit, knihy jež uleví duši... Jak jste si asi všimli, zrovna já tu jsem většinou přes knihy, které se nějak zabývají psychologií a seberozvojem. To je velmi široké téma a také patří v knihkupectví k těm nacpanějším regálům. Nějak plynule jsem k nim došla přes pár pokusů s romantickými knihami v ranném mládí a už jsem u nich zůstala. Myslím si, že o takovou knihu alespoň čas od času člověk stojí. Které mne oslovily a ovlivnily nejvíce? Možná tou úplně první byl vždycky Malý princ, kterého když jsem doopravdy pochopila, tak to byl přenádherný sladkobolný pocit. Mám ráda také knihu Elisabeth Haich: Zasvěcení, to je ale bible pro celý život a jsem dosud ráda, že mnoho z tam řečeného je mi zatím zahaleno tajemstvím. Přístupnější a komerčnější jsou pak knihy Davida Deidy, pro muže Cesta pravého muže, a pro ženy snažící se mužům porozumět pak Když jde o muže. Z andělských děl Doreen Virtue pak Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas, nebo V zajetí jídla, Zbavte se svých kil bolesti, což jsou její nejméně andělské, nejvíce psychologické a do hloubky ženské duše jdoucí tituly. A mezi poslední okouzlení patří Alberto Villoldo a Návrat duše, což je kniha, která je výtečným základem pro každého, kdo chce vůbec porozumět psychologii, kořenům šamanismu a své vlastní duše. A kdo má rád, stejně jako já tarot, tak kromě své vlastní knihy Základní tarot a Svět tarotu, ráda poradím cokoliv od Barbary Moore.Ta je mojí velkou učitelkou! A když bych měla poradit něco "naživo"? Pak jsou to přednášky Jaroslava Duška všude různě po republice a v pražských divadlech jeho Duše K, Čtyři dohody nebo Pátá dohoda. Přednášky Pjéra la Šéze, které jsou o jungovské psychologii, do které přidává své vlastní názory, které dovolím si říci - jsou velmi podnětné a odvážné. Když zajdu ještě dál, tak příští rok by měl Brno navštívit Clemens Kuby a opět představit své mentální léčení a možná i novou knihu, zatím nevíme...


Hledat

Mimísek 15

Partneři

Nové komentáře

 • 09.06.2017 02:40
  Držte se ...
  Pane Juraji, Jsem ...
   
 • 19.05.2017 06:43
  ...
  chia semínka miluju.
   
 • 18.05.2017 09:05
  Děkujeme
  Dobrý den, děkujeme za ...

Facebook

Twitter


Literatura

Miloš Kratochvíl pasoval prvňáčky na čtenáře

altDne 6. června zaplnili refektář Emauzského kláštera především prvňáčci. Přišli se svými pedagogy, ale i rodiči, prarodiči, sourozenci na velkou slavnost. Podle toho byli i našňoření – někteří mládenci měli motýlky, slečny byly v slavnostních (někdy až princezno...

Divadlo

Švandovo divadlo má v říjnu narozeniny, oslaví už 135 let

svandovo divadlo200Švandovo divadlo slaví 1. října už 135. narozeniny. Divákům ten den věnuje 135. reprízu oblíbené komedie Cry Baby Cry. Ve foyer bude odhalena nová výtvarná zeď, v níž výtvarník Jozef Hugo Čačko zachycuje propojení a vliv divadelního...

Film

Festival Film Sokolov se po devíti letech vrací do prostor Městského kulturního domu

Film Sokolov 200Za měsíc již pošestnácté prozáří podzimní sokolovské mlhy festival Film Sokolov. Uskuteční se ve dnech 21. až 23. října 2016 v prostorách Městského kulturního domu Sokolov na náměstí Budovatelů, kam se vrací po devíti letech. Každý rok fe...