Skotská královna blues Maggie Bell i legendární textař Pete Brown na Valašském špalíčku

Skotská královna blues Maggie Bell i legendární textař Pete Brown na Valašském špalíčku

Email Tisk

spalicek 200Festival Valašský špalíček kromě českých a slovenských matadorů nabízí také jakýsi srovnávací pohled na zahraniční scénu. Po loňském jedinečném vystoupení krále britské psychedelie Arthuru Brownovi, letos festival navštíví skotská královna blues Maggie Bell a charismatický britský zpěvák a textař Pete Brown. Oba umělci vystoupí v sobotním programu na hlavní festivalové ROBE stage. Výhodné vstupenky jsou k dostání v předprodeji.

Folk-blues-beat festival Valašský špalíček nabízí ve svém programu také plnohodnotné koncertní vystoupení zahraničních hvězd šedesátých a sedmdesátých let. V minulých letech festivalové pódium opanovaly kapely Nazareth, The Pretty Things, The Swinging Blue Jeans i samotný král britské psychedelie Arthur Brown. V letošním roce se jejich řada rozšíří o Maggie Bell, které se říká Queen of the Blues from Scotland a díky jejímu skvělému debutu Queen of the Night (Královna noci) je přirovnávána k legendární Janis Joplin, i když nikdy nevystoupala na její vrchol. „Maggie Bell se proslavila jako zpěvačka skupiny Stone the Crows. Ta působila na ostrovní scéně v letech 1968 – 1973 a po té, co na koncertě ve Swansea v květnu 1972 po ráně elektrickým proudem zemřel kytarista Leslie Harvey, mimochodem partner Maggie Bell, stal se sólovým kytaristou kapely Jimmy McCulloch, jehož pak angažoval Paul McCartney do skupiny Wings. Samotná Maggie Bell sama za sebe vydala řadu znamenitých desek,“ přibližuje důvod jejího pozvání Karel Prokeš, dramaturg festivalu Valašský špalíček.

Dalším z pozvaných hostů britské hudební scény je Pete Brown. Charismatický zpěvák a textař, mimo jiné spoluautor hitů White Room, Swlabr či Sunshine of Your Love a neoficiální čtvrtý člen nezapomenutelné kapely Cream. „Brown se po rozchodu hvězdného tria stal dvorním textařem baskytaristy a zpěváka Jacka Bruce. Podílel se na všech skladbách jeho sólových alb Songs for a Tailor, Harmony Row a Out of the Storm. A jako uhrančivý frontman kupříkladu exceluje na videu Pete Brown & Piblokto! – Live French TV 1970 / 1971, které snadno najdete na You Tube,“ doplňuje Karel Prokeš. Pete Brown spolupracoval také se slovenským hudebníkem Miro Žbirkou na jeho albu Miro z roku 2015, kde otextoval například písničku Girl in The Middle. Následně se stal také kmotrem celého alba.

Oba legendární britské umělce si budou návštěvníci festivalu Valašský špalíček vychutnat v sobotním programu na hlavní scéně Robe stage na II. nádvoří zámku Žerotínů. Oba také doprovodí německá kapela Hamburg Blues Band se skvělým mladým kytaristou Krissym Matthewsonem.

spalicek plakat

Vstupenky jsou výhodně k dostání v předprodeji na klasických předprodejních místech, a to v Tuzristickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz a festivalu Valašský špalíček http://valasskyspalicek.kzvalmez.cz.

Více informací: http://valasskyspalicek.kzvalmez.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Ondřej Havlík aka en.dru: „Bez Jacksona bych možná nikdy ani beatboxovat nezačal.“

endru200Milí čtenáři, začtěte se do rozhovoru s nejšťastnějším renesančním člověkem - beatboxerem, moderátorem, hercem, improvizátorem a kdo ví co ještě - Ondrou Havlíkem (en.dru).

...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (24)


Literatura

Vyšla Velká kniha komiksů Jana Štěpánka

velkaa kniha komixu200Jan Štěpánek je můj oblíbený autor komiksů, proto jsem s nadšením přivítala počin Tomáše Krejčího a redaktorů nakladatelství Edika, kteří pro jeho fanoušky připravili Velkou...

Divadlo

Hodně smutná „road-movie“

rumuni perexKdyž si v televizním programu nebo u anotací filmů přečtete „road-movie“, obvykle to je bláznivá (ne moc kvalitní) komedie plná alkoholu a těžko uvěřitelných situací. Co se ale stane, když si tento žánr vezme d...

Film

Hořící keř zaplál

Hoorici ker 200Jen na HBO spatříme nový český film Hořící keř, který se vrací k tragickému, ale nikoli marnému protestu Jana Palacha proti posrpnové okupaci Československa. Řadí se mezi početné výpovědi ...