Letní koncerty staré hudby – barokní hudba doby Ludvíka XIV.
Banner

Letní koncerty staré hudby – barokní hudba doby Ludvíka XIV.

Slavnosti perexKoncerty letošního ročníku mezinárodního festivalu, který nese podtitul Versailles, se budou konat od 11. července do 7. srpna.  Program festivalu letos představí českému publiku díla spjatá s Versailles, jež bylo koncem 17. a v průběhu 18. století nejen sídlem francouzských králů, ale také nejvýznamnějším hudebním centrem Francie.

 

V podání špičkových zahraničních interpretů zazní celá řada instrumentálních i vokálních skvostů, z nichž některé budou uvedeny v novodobé premiéře.

Nadcházející ročník festivalu pokračuje v programové linii připravované ve spolupráci s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles

Letní slavnosti staré hudby jsou největším a nejdéle působícím festivalem staré hudby v Praze.

Tematicky propracovaná dramaturgie jednotlivých ročníků představuje řadu skladeb v novodobých premiérách, a to nejen v českém, ale často i celosvětovém kontextu.

Slavnosti1

Festival je ojedinělý svým přesahem do oblasti barokního divadla a tance. Charakteristickou součástí řady uváděných produkcí jsou dobové kostýmy, původní choreografie, barokní gestika, rétorika a líčení. 

Jednou z předností festivalu je propojení architektury s hudbou odpovídajících stylů. S velkým ohlasem se pravidelně setkávají koncerty a představení konané například v Břevnovském klášteře, zámku Troja, letohrádku Hvězda, v interiérech méně známých pražských kostelů a dalších pražských historických prostorách.

Letní slavnosti staré hudby se těší podpoře hlavního města Prahy a Ministerstva kultury. Velmi významná a přínosná je dlouhodobá spolupráce s Francouzským institutem v Praze.

Letní slavnosti staré hudby jsou neodmyslitelnou součástí pražské letní hudební scény a událostí s mezinárodním renomé, která napomáhá řadit Prahu mezi významné kulturní metropole Evropy.

Slavnosti2

Letní slavnosti staré hudby 18. mezinárodní hudební festival, 11. července – 7. srpna 2017.

Úvodní festivalový koncert s názvem Král nebes (11. července v kostele sv. Šimona a Judy) je věnován dílům, jež za vlády tvůrce versailleského zámku Ludvíka XIV. vznikala pro velkolepou Královskou kapli. Jedná se o velká moteta (grands motets) M.-R. de Lalanda, která zazní v podání čtveřice mezinárodních sólistů (sopranistky Chantal Santon-Jeffrey, basisty Lisandra Abadieho ad.) a sboru Centra pro barokní hudbu ve Versailles Les Pages et les Chantres za doprovodu orchestru Collegium Marianum a pod taktovkou Oliviera Schneebeliho. Slavnost pro krále Slunce na závěr festivalu představí nejkrásnější operní árie a suity z baletů pro Ludvíka XIV. od J.-B. Lullyho, A. Campry a A.-C. Destouchese. Koncert, který se koná 7. srpna 2017 v Dvořákově síni Rudolfina, je jedinečný také tím, že orchestr Collegium Marianum zahraje na kopie nástrojů ze slavného dvorního orchestru, takzvaných „24 králových houslí“ (Les Vingt-quatre Violons du roi). Sólistkou večera bude sopranistka Jodie Devos. 

Slavnosti3

Dramaturgie dále nabídne například španělské a baskické taneční rytmy, jak mohly znít v 17. století ve Versailles, italské kantáty a árie, jež měla v oblibě korunní princezna Marie Josefa Saská, kompozice pro violu da gamba určené přímo pro královské komnaty nebo skladby pařížských autorů ovlivněných G. Ph. Tlemannem. To vše v podání světově uznávaných interpretů: vystoupí renomovaný španělský soubor Euskal Barrokensemble, sólisté slavné Hofkapelle München, jeden z nejvýraznějších cembalových virtuosů současnosti Jean Rondeau, italská sopranistka Raffaella Milanesi spolu s Ensemble Odyssee z Holandska či gambový Hathor Consort z Belgie.

Osmnáctý ročník festivalu pokračuje v programové linii připravované ve spolupráci s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles – CMBV).


Tisková zpráva  www.letnislavnosti.czNejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Píše Zdeněk Hanka do ticha?

hanka z 200Sympatický usměvavý muž, lékař, spisovatel, specialista pohotovostní a záchranné služby a instruktor v tomto oboru, člověk, který miluje hudbu a výtvarné umění - to vše v jedné osobě je Zdeněk Hanka, česky píšící autor žijící od roku 1999 v Kanadě...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Budou Čáry života nejlepší Young Adult knihou tohoto roku?

cary-zivota200Když se má objevit novinka od autorky populární knihy či série, vždy ji provází velké očekávání a zároveň i obavy. Dokáže se vyrovnat své předchůdkyni? Čarám života od autorky Veroniky Roth se to rozhodně povedlo.

Divadlo

Zlínský Tartuffe: Radovan Král v titulní roli nestárnoucí komedie

tartuffe 200Radovan Král, vítěz divácké ankety Aplaus 2016 v kategorii nejlepší herec loňské sezony Městského divadla Zlín, začal spolu s dalšími členy uměleckého souboru zkoušet novou inscenaci, nestárnoucí Molièrovu komedii Tartuffe v režii Pavla Kheka. P...

Film

Hotel – když nedokážete žít sami se sebou

hotel uvodkaŠtěstí, to je krásná věc, ale ani snaha a pečlivé plánování ho v životě nezajistí. O tom, se přesvědčí i hlavní hrdinka švédsko-dánského dramatu Hotel. Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald v rámci cyklu Severské filmové čtvrtky ...