Letošní Concentus Moraviae se vydává za nejrůznějšími podobami lidského hlasu do historických sálů devatenácti měst

Letošní Concentus Moraviae se vydává za nejrůznějšími podobami lidského hlasu do historických sálů devatenácti měst

Email Tisk
CM perPříští týden začíná festival Concentus Moraviae, který zve během celého měsíce června na setkání s krásnou hudbou v unikátních prostorách hradů, zámků a dalších historických sálech. Příslovečně vycizelovaná dramaturgie festivalu, letos zaměřená zejména na krásu lidského hlasu, obohatí neopakovatelnými zážitky v podání špičkových našich umělců i renomovaných zahraničních hostů kulturní život v bezmála dvaceti místech Moravy a Vysočiny, od Mikulova přes Boskovice, Třebíč, Tišnov či Náměšť nad Oslavou po Valtice, Kyjov či Slavkov u Brna.
 
 
V pořadí 22. ročník festivalu si příznačně zvolil podtitul La Voce. Lidský hlas jako nejdokonalejší z hudebních nástrojů, který provází lidstvo od počátku v tisíci podobách. K těm, kdo lidský hlas dále povýšili na výsostný nástroj duchovního výrazu a uměleckého sdělení patří i Claudio Monteverdi, jehož 450. výročí narození si letos připomíná celý svět. Bude také osobností, které festival letos věnuje mimořádnou pozornost. Dramaturgem letošního festivalu Concentus Moraviae je Václav Luks, zakladatel barokního orchestru Collegium 1704 a vokálního ansámblu Collegium Vocale 1704, klíčová osobnost naší umělecké scény nejen v oblasti historicky poučené interpretace staré hudby. Rezidenčním umělcem festivalu a hudebním vyslancem Monteverdiho vlasti na Moravě bude italský cembalista, varhaník, muzikolog, dirigent a nadšený propagátor hudby 17. století Marco Mencoboni. Charizmatický umělecký vedoucí souboru Cantar Lontano s ním předvede historickou duchovní tvorbu a také Officum Divinum, projekt navazující na legendární nahrávku Jana Garbarka a dnes již neexistujícího sboru Hilliard Ensemble.
 
Výjimečný zážitek z neobvyklého spojení barokní vokální hudby a loutkového divadla slibuje také nastudování pastorální opery G. F. Händela Acis a Galatea, kterou pro unikátní jeviště valtického zámeckého divadla připravuje Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou a divadlo Buchty a loutky s režisérem Vítem Bruknerem. Vedle Monteverdiho, italské hudby 17. století a barokní opery provede festival posluchače dalšími úchvatnými zákoutími historie lidského zpěvu, zazní gregoriánský chorál s jeho lokálními specifikami a odlišnými tradicemi, posluchači poznají dechberoucí různorodost vokálního projevu od středomořských polyfonních liturgických zpěvů ze Sardinie po skandinávský folklor, od hudby Britských ostrovů až po ortodoxní chorál či tradiční portugalské fado.
 CM 2
 
Mezinárodní hudební festival 13 měst Concentus Moraviae probíhá v termínu 3. – 29. června 2017. Více informací k programu i prodeji vstupenek je k dispozici na webu festivalu nebo jeho facebooku.
 
Lidský hlas byl již od starověku pokládán za nejdokonalejší hudební nástroj a zrcadlo duše. Není tedy náhodou, že když na začátku 17. století formuloval Claudio Monteverdi základy nové hudební řeči a položil tak základy moderního evropského hudební myšlení, stal se lidský zpěv jako nejpravdivější a nejpřirozenější projev lidského citu jeho nejsilnější inspirací a spojencem,“ říká dramaturg letošního ročníku festivalu Concentus Moraviae, Václav Luks, a dodává: „Božský jubilant Claudio bude tedy hlavním protagonistou oslavy lidského hlasu v regionu, který je jako žádný jiný v naší zemi zpěvem prostoupený. Jižní Morava a zpěv zkrátka patří k sobě a naším cílem bude představit co nejširší spektrum vokálního umění minulých staletí.“
 
Vedle již zmíněných umělců a souborů zaujmou diváky jistě mimo jiné sardinský polyfonní zpěv v podání kvarteta Tenores Góine di Nuoro, tradiční Sicilské a kalabrijské písně v podání Pino de Vittoria a souboru historických nástrojů Laboratorio ‘600 či prolnutí baroka a jazzu v podání Michela Godarda a Guillemette Laurense a jejich spoluhráčů. Villanelly, canzonetty či árie, které psali v 17. století Italové, ale také Francouzi a Španělé, jsou podobné dnešním popovým písničkám a jejich kouzlo odhalí  zpěvák Marco Beasley a renomovaný soubor Private Musicke.
Písně ze severu přiveze švédské ženské vokální kvarteto Kraja, tradiční portugalské fado zazní v podání zpěvaček Marii de Saudade a Andreii Rio, hráče na portugalskou kytaru Luise Ribeira a kytaristky Any Luisy. 400 let dlouhou cestou italské písně provede posluchače skvělý italský zpěvák Vincenzo Capezutto se kapelou Soqquadro Italiano. Živly a temperamenty v hudbě počínající renesance představí mladý mezinárodní soubor Sollazzo Ensemble, v Antverpách usazený soubor Graindelavoix vedený Björnem Schmelzerem se zaměřil na chorál historických bratrstev v Nizozemí v programu, který odhalí oddanost a emoce náboženských bratrstev 16. století ve franko-vlámské polyfonii. Francouzský Ensemble Organum předvede hudební ornamentaci, nám nepříliš známou oblast vokální hudby na příkladech byzantského chorálu, latinské duchovní monodie 15. a 16. století i korsických zpěvů.
 
CM 4
 
Na festivalu vystoupí také řada špičkových tuzemských umělců a orchestrů. Vedle Collegia Mariana s Buchtami a loutkami také Cappella Mariana, Czech Ensemble Baroque, zpěvačka a hráčka na románskou harfu Hana Blažíková, Horňácká muzika Petra Mičky s kvartetem Jiřího Pospíchala předvedou, jak se vzájemně prolíná a kontrastuje autentická interpretace horňáckých lidových písní a Janáčkovy úpravy písní z podhůří Bílých Karpat v aranžmá pro smyčcové kvarteto. Na festivalu, věnovaném lidskému hlasu nemůže chybět Schola gregoriana Pragensis s Davidem Ebenem či Musica Florea Marka Štryncla nebo sbor Kantiléna.
Závěrečný koncert pak bude patřit opět Claudiu Monteverdimu: Hold mu vzdá dramaturg festivalu Václav Luks,tentokrát za dirigentským pultem  svých souborů Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704: Přednesou vrcholné dílo Selva Morale et Spirituale, monumentální bilanční opus, prezentující to nejlepší z Monteverdiho umění a předjímající cesty budoucího vývoje evropské hudby.
 
Návštěvníky a umělce přivítají krásné historické sály a prostory zámků v Mikulově, Náměšti nad Oslavou, Velkém Meziříčí, Boskovicích, Lysicích, Rájci nad Svitavou, Slavkově u Brna, Miloticích u Kyjova, Moravském Krumlově, Žďáru nad Sázavou, Valticích i na hradě Pernštejně. Hudbou se rozezní i další chrámy a místa v Brně, Třebíči, Hustopečích, Kyjově, Tišnově, Velkém Meziříčí a Brně. Festival zavítá také do rakouského Retzu.
Program bude obohacen o akci Hudba na kole, která bude pro hudbymilovné cyklisty připravena v sobotu 17. června na česko-rakouském pomezí.
 
Concentus Moraviae by nebylo možné realizovat bez podpory partnerů i zástupců v místech konání. „Smekám před těmi desítkami lidí na městských zastupitelstvech, úřadech a na jednotlivých koncertních místech, bez jejichž pomoci a přízně bychom náš festival nemohli realizovat. Velké díky patří také všem našim partnerům. Jen díky této harmonii hlasů a činů všech zúčastněných může letos rozeznít Moravu náš La Voce.  Náš festival se může řadit mezi evropskou špičku a již třetím rokem se pyšníme prestižní známkou asociace EFFE (Europe for Festivals, Festivals for Europe),” vyjadřuje díky David Dittrich.
 
Vstupenky jsou k dispozici, v síti TICKETPORTAL a v obvyklých předprodejích jednotlivých festivalových měst. Na vybrané koncerty je organizována doprava autobusem z Brna. Pořadatelé nabízejí cenově zvýhodněnou permanentku na pět a více koncertů dle vlastního výběru. Více informací na webových stránkách
 CM 1

Patronka festivalu: mezzosopranistka Magdalena Kožená
Záštitu převzali: Daniel Herman, ministr kultury České republiky Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina a starostové festivalových měst
Za finanční podpory: Ministerstvo kultury, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, statutární město Brno
Hlavní partner: Skupina ČEZ
Mecenáš: Julius Prüger
Patron: Nadační fond Bohemian Heritage Fund
Partneři: Czech Tourism
Hlavní mediální partner: Česká televize
Oficiální hotel festivalu: Hotel Continental Brn
Výhradní dopravce: AZ Servis
Ve spolupráci: Národní památkový ústav, Nadace Partnerství, Turistické informační centrum města Brna, Festival Retz, Rakouské kulturní forum, Francouzský institut, Vlámské zastoupení ve střední Evropě, Velvyslanectví Švédska v Praze, Velvyslanectví Slovinské republiky v Praze, Midem, Kaskáda Golf Resort Brno
Mediální partneři: MF Dnes, Harmonie, Týdeník Rozhlas, Brno město hudby, kulturverrnetzung, ČRo Brno, Radio Petrov, Classic Praha, Radio Prolas, Kristian
Patroni měst: Moss Logistics, Agados, LAMA GAS & OIL, Elmesy
Zvláštní poděkování: rodina Mensdorff-Pouilly z Boskovic, rodina Kinských ze Žďáru nad Sázavou, rodina Podstatských-Lichtenštejnů z Velkého Meziříčí


Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Jiří Vlček: „Zázrak je taková účinná zkratka.“

jiri vlcek 200Před Vánoci jsme si pro vás připravili rozhovor nejen o zázracích. Mgr. Jiří Vlček, DiS. s nimi totiž pracuje cíleně a tvrdí, že se věci mohou změnit k lepšímu. A to ať už si přejeme cokoli. Jako psychoterapeut a kouč totiž lidem pomáhá p...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)


Literatura

Jak fungují auta - to je tedy věc!

auta perexTak tohle je tedy věc! Sice je tahle interaktivní kniha s jednoduchým názvem Jak fungují auta určena pro děti od 7 let, ale u nás zaujala hned tři generace obou pohlaví.

 

...

Divadlo

Putování za zaniklým divadlem

Divadla 200V  tematické edici Zmizelá Praha právě teď vydává nakladatelství Paseka ve spolupráci s Národním muzeem (jeho Divadelním oddělením) práci teatroložky Olgy Vlčkové (*1976) s názvem Divadlo a divadelní scény.

...

Film

Dlouho očekávaný film oscarového režiséra Martina Scorseseho Mlčení (Silence) vstoupí do českých kin


mlceni 200Dlouho očekávaný film oscarového režiséra Martina Scorseseho  Mlčení  (Silence) vstoupí do českých kin 16. února 2017. Historický velkofilm vypráví o pronásledování křesťanů v Japonsku v 17. století.

...