Jana Uriel Kratochvílová si k narozeninám nadělila CD Ruby Rose Mayhem
Banner

Jana Uriel Kratochvílová si k narozeninám nadělila CD Ruby Rose Mayhem

Email Tisk

25152022 1750399208363875 2136333592223117373 nJe spousta zpěvaček, které mají poměrně velký hlasový rozsah, ale nikterak zásadně se neliší od mnoha jiných. Řečeno bez skrupulí – nejsou originální. To se rozhodně nedá říct o Janě Uriel Kratochvílové. Její hlas je natolik výjimečný a charakteristický, že ho bezpečně identifikujete v každém novém songu. Další věc je její nadpozemská image. Ani ta nemá v Česku konkurenci. A málokdo ví, že interpretka hitů V stínu kapradiny, Dlouhá bílá žhnoucí kometa či Publikum tvé jsem já, respektive její kapela Illuminati.ca, byla před lety vyhlášená jednou z nejlepších formací Londýna.

A proč zrovna tam? Jana Kratochvílová, jež si před několika lety rozšířila svoje umělecké jméno o Uriel, byla trnem v oku minulému režimu. Ten ji v rámci reprezentace tehdejšího Československa poslal na hudební festival do Irska a následně ohlásil zpěvaččinu emigraci, ovšem bez jejího vědomí!

Nesměla se vrátit domů!

25151876 1750399228363873 8180576824879256740 n

Do Irska ji komunisté poslali spolu s hudebníkem Pavlem Trnavským, s nímž tam vyhráli dvě ceny. Když se chtěli vrátit domů, tvrdě narazili. „Bylo mi divné, že s námi nejede třeba textař anebo někdo z Pragokoncertu, nebo že nám nedali peníze a nezaplatili letenky, ale nic mi nedošlo. Vezla jsem si pouze kostým od maminky, to bylo všechno. Chtěli jsme jen vítězně obstát,“ svěřila se Kratochvílová s tím, že až od známých se dozvěděli, že v rádiu Svobodná Evropa vyhlásili, že emigrovali.

Šli jsme se zeptat na anglické úřady a tam nám řekli, že máme doma problémy, a ihned nám dali povolení k pobytu. Byli jsme v šoku. Pořád jsem věřila, že je to celé nedorozumění,“ přiznala. Veškeré pokusy o návrat však byly marné. „Doma nám prý hrozilo vězení. Maminka mě varovala před návštěvou, prý s ní mluvili policajti a řekli jasně, co mě čeká. Nechápala. A ani já,“ dodala zpěvačka s tím, že se jí dodnes nikdo neomluvil, natož aby jí něco vysvětlil. Nezbývalo jí nic jiného, než v Británii zůstat. Postupně se začala vracet až v roce 2003.

Její koncerty navštěvuje spousta mládeže

25158231 1750399478363848 148450983876464483 n

Konzervativní jedinci, kteří mají Janu Uriel Kratochvílovou v paměti jako téměř romantickou dívku s dlouhými blond vlasy a kteří dorazí na její současný koncert, jsou do jisté míry šokováni. Zpěvačka si totiž libuje v nejrůznějších převlecích, na které je často „krátká“ i její celosvětově populární americká kolegyně Lady Gaga. Kratochvílová má navíc svoji životní filozofii postavenou na pozitivní energii, spiritech, odklonu od materialismu a absenci masa v jídelníčku. Zkrátka a dobře – tohle běžný český občan, který nade vše miluje vepřo knedlo zelo, dobře vychlazené pivo a fotbalové přenosy v televizi a kterému všechno odlišné připadá divné až nemístné, příliš nepobírá. S tím si však Uriel hlavu neláme.

Kdyby upustila od svých masek, přestala veřejně prezentovat svoje názory a pořídila si decentní a slušivé kostýmky, mohla by „vymetat“ snobské večírky a za tři až šest hitů na playback inkasovat vysoké částky. Jenomže na to ona kašle! Pouští se výhradně do záležitostí, o nichž je přesvědčena a které souvisejí s jejími názory a postoji. A bez ohledu na to, kolik to bude „sypat“. Cesta je to trnitá, výsledek ovšem stojí za to.
Koncerty Jany Uriel Kratochvílové jsou totiž výborné ve vícero ohledech. Kromě skvěle odehrané a nadčasové rockové muziky doprovázené unikátním a nenapodobitelným hlasem osobité zpěvačky nelze přehlédnout další pozitivum. A tím je její publikum. Současnou Janu Uriel Kratochvílovou vesměs obdivují jedinci, kteří jsou – jednoduše řečeno – v pohodě a nad věcí. Navzdory tomu, že Jana Uriel Kratochvílová v lednu oslavila neuvěřitelné 65. narozeniny, na jejích vystoupeních se to doslova hemží mladými lidmi ve věku od 20 do 30 let. A samozřejmě nejen jimi.

Nové album pokřtil Michael Kocáb

24991456 1750399221697207 1924755357833170899 n

Vždycky jsem chápala umělce, jeho kostým, jeho vystupování a jeho muziku jako celek, jako jeho uměleckou stránku. Do toho mi nikdo nemluvil a mluvit nebude,“ tvrdí Uriel, jež vyrukovala s novým CD nazvaným Ruby Rose Mayhem. Během koncertu v pražském Paláci Akropolis ho pokřtil uznávaný hudebník Michael Kocáb (VIDEO), jenž si Janu a její současnou produkci nemůže vynachválit. Ostatně – Janin životní partner a současně bubeník její doprovodné kapely Illuminati.ca Jiří George Hrubeš hraje s Kocábem v kapele Pražský výběr. A tam, jak známo, nepůsobí žádná „béčka“. To lze tvrdit i o ostatních muzikantech, s nimiž se Kratochvílová prezentuje na nahrávkách a na pódiích.

A jaké je její nové album? Stylově unikátní, rozhodně nečekejte primitivní bigbít určený pro vesnické zábavy. Nejedná se ani o hardcore pro otrlé povahy, toto cédéčko naopak vydrží poslouchat i ti, kteří jinak rocku příliš neholdují. Uriel zpívá anglicky, kultivovaně, pocitově, nedává za každou cenu na odiv svůj velký rozsah. Její příjemný a netuctový projev koresponduje s texty, které chtějí posluchači sdělit něco úplně jiného než otřepané fráze na téma „peníze, sex a móda“. A nám nezbývá, než vám ho vřele doporučit. Stejně jako návštěvu některého z příštích koncertů Jany Uriel Kratochvílové a kapely Illuminati.ca v čele s Jiřím George Hrubešem, za vizuálního doprovodu kreativní umělecko-taneční skupiny MetaDance.

Napsal: Richard Sacher
Foto - http://illuminatica.wixsite.com/illuminaticaSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Karlovy Vary

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Temná Raven poznává tajemství Florencie

TemnaRaven perexNakladatelství XYZ přináší všem čtenářkám, které si oblíbily romanticko-erotickou Gabrielovu trilogii kanadského spisovatele Sylvaina Reynarda, novou trilogii nazvanou Raven, jejíž první díl se jmenuje ...

Divadlo

Přípravy očekávané novinky Už je tady zas! na Jezerce v plném proudu

uz je tady 200Divadelní Adolf Hitler před televizními kamerami. A k tomu se známými novinářkami Danielou Drtinovou či Leou Surovcovou. I taková situace nastala při dotáčkách k novince Divadla Na Jezerce „Už je tady zas!“ Hra s vysoce aktuálním tématem, kte...

Film

V Karlových Varech zvítězil Křižáček
krizacek perVáclav Kadrnka na sebe upozornil již svým minimalisticky, staticky, s pozorovatelskou netečností pojednaným dramatem 80 dopisů. V historickém snímku KŘIŽÁČEK, který navzdory očekáváním zvítězil na karlovarském filmovém festivalu 2017, tento...