Vánoční koncerty se Simonou Houda-Šaturovou a Soňou Červenou již příští týden - 17. a 18. prosince ve Foru Karlín

Vánoční koncerty se Simonou Houda-Šaturovou a Soňou Červenou již příští týden - 17. a 18. prosince ve Foru Karlín

Email Tisk

FK perex
Tři skladatelé, skuteční mistři písně a zpěvu, vynikající interpreti, kouzelná atmosféra adventu – spojení zaručující nezapomenutelný zážitek! Národní divadlo nečeká s nadílkou až pod vánoční stromeček a mimořádný dárek milovníkům hudby nabídne už 17. a 18. prosince v koncertním sále Forum Karlín. Vánoční koncerty přivedou na jeviště sopranistku Simonu Houda-Šaturovou, klavíristu Marka Kozáka, operní pěvkyni a herečku Soňu Červenou, tenoristu Michala Bragagnola, basistu Romana Vocela a Kühnův dětský sbor. V jejich bravurním podání zazní díla W. A. Mozarta, Ernö Dohnányiho a Luboše Fišera. Orchestr a Sbor Státní opery se představí pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera a sbormistra Adolfa Melichara.

 

FK 1

Soňa Červená foto Benedikt Renč

Svátečně laděný program otevře slavné moteto W. A. Mozarta Exsultate, jubilate, sólový koloraturní part zapěje „mozartovský zázrak“, jak zahraniční kritika označuje sopranistku Simonu Houda-Šaturovou. „S mozartovským koncertním repertoárem se v poslední době bohužel nesetkávám až tak často. I proto se na koncert se Státní operou moc těším,“ podotkla Simona Houda-Šaturová a dodala: „Vánoční koncerty mají vždy speciální atmosféru, obecenstvo zpravidla přichází, aby již v předstihu nacházelo sváteční náladu. Nechat stres za dveřmi a těšit se z krásné hudby, z koled, jednoduše se ´předpřipravit´ na vánoční čas.“  Moteto, které zkomponoval teprve šestnáctiletý Mozart během své třetí italské cesty, je dodnes jedním z jeho nejpopulárnějších děl.

FK 2

Simona Houda-Šaturová Opera ND


Mozart byl fenomenální klavírní virtuos stejně jako druhý autor tohoto koncertu, maďarský klavírista, skladatel, dirigent a bratislavský rodák Ernö Dohnányi. Stejně jako Mozarta i Dohnányiho okouzlila stará francouzská dětská písnička Ah, vous dirai-je, Maman, kterou dnešní děti znají jako Twinkle twinkle little Star nebo u nás jako Třpyť se, třpyť se, malá hvězdičko. Mozart složil dvanáct variací pro sólový klavír, Dohnányi vtipné variace pro klavír a orchestr – ve Foru Karlín je spolu s Orchestrem Státní opery zahraje Marek Kozák, který se přes své mládí už dokázal prosadit mezi evropskou klavírní elitu.


Druhá polovina večera bude patřit českým vánočním koledám v mistrovské úpravě Luboše Fišera, jednoho z nejvýznamnějších a nejzpívanějších českých autorů druhé poloviny 20. století.  Luboš Fišer byl vynikající skladatel s vytříbeným citem pro lidský hlas a zpěv, jeho úpravy vánočních koled pro recitátora, soprán, tenor a baryton sólo, smíšený a dětský sbor a orchestr jsou toho důkazem. „Slovo má stejnou hodnotu jako hudba, ani jedno se nesmí šidit – k tomu mě nabádal můj otec, Jiří Červený. Dbala jsem na to jak v operním zpěvu, tak v překladech. Melodram, tj. MLUVENÉ slovo k HUDBĚ, je speciální obor, který mám ráda, také proto se těším na Vánoční koncert ve Foru Karlín. Zažila jsem tam několik krásných večerů, myslím, že pásmo koled Luboše Fišera bude v tom velkém prostoru doopravdy svátečně vánoční,“ pozvala diváky proslulá Soňa Červená, která tentokrát vystoupí v roli recitátorky, svým osobitým hlasem přednese pasáže z Bible.


Dva samostatné Vánoční koncerty se Simonou Houda-Šaturovou a Soňou Červenou ve Foru Karlín byly letos pro velký zájem přidány ke dvěma tradičním adventním koncertům v Národním divadle.


Předprodej vstupenek na Vánoční koncerty se Simonou Houda-Šaturovou a Soňou Červenou 17. a 18. prosince ve Foru Karlín:
https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/14080?t=2018-12-17-19-00
https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/14080?t=2018-12-18-19-00
https://www.forumkarlin.cz/EventDetail/cz/38

Profily interpretů

Simona Houda-Šaturová
Simona Houda-Šaturová je velmi žádanou interpretkou mozartovských postav a repertoáru období italského belcanta a rovněž renomovanou koncertní pěvkyní. K jejím profilovým operním rolím patří mj. Mozartova Konstanze (Únos ze serailu), Ilia a Elettra (Idomeneo), Donna Anna (Don Giovanni), Rossiniho Rosina (Lazebník sevillský), Verdiho Violetta (La traviata) a mnohé další. Koncertní a operní produkce ji zavedly na jeviště prestižních scén a festivalů po celém světě. Simona Houda-Šaturová je oblíbeným hostem Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu, Aalto Theater v Essenu a pražského Národního divadla.
Soňa Červená
Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená patří mezi výrazné osobnosti současné české kultury. Na profesionální dráhu vstoupila v Praze v oboru hudebního divadla a filmu. Její první operní angažmá byla Janáčkova opera v Brně, poté Státní opera v Berlíně, v následujících letech se stala sólistkou operních domů ve Vídni, Miláně, Amsterdamu, Barceloně, Bruselu, Lisabonu a všech velkých německých operních scén, 11 sezon působila V San Francisco Opera. Byla také žádaným hostem předních evropských a amerických scén a mezinárodních festivalů. Po uzavření operní dráhy působila v renomovaném činoherním divadle Thalia v Hamburku, v řadě výrazných rolí excelovala také na jevišti pražského Národního divadla.  
Marek Kozák
Laureát Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2016, semifinalista Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina 2015 ve Varšavě Marek Kozák absolvoval četné mistrovské kurzy pod vedením světoznámých klavírních virtuózů a na svém kontě má několik dalších významných soutěžních úspěchů. Marek Kozák spolupracuje s předními českými orchestry, např. s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia či Filharmonií Hradec Králové. Jako sólista pravidelně koncertuje doma i v zahraničí.
Michal Bragagnolo
Svou profesionální kariéru započal ještě před nástupem na HAMU, a to na jevišti libereckého Divadla F. X. Šaldy. Od sezony 2014/15 se znovu vrátil na jeviště Divadla J. K. Tyla. V roce 2015 také poprvé vystoupil na jevišti Národního divadla v Praze, a to v roli Aljeji v Janáčkově Z mrtvého domu (r. Daniel Špinar). Účinkuje také v muzikálových produkcích. V pražské GoJa Music Hall účinkoval v rolích Brujona a Důstojníka v muzikálu Les Miserables – Bídníci a v roli Raoula v muzikálu Andrew Lloyd Webbera Fantom opery.

FK 3

Opera ND Michal-BragagnoloRoman Vocel
Roman Vocel účinkoval v několika českých a zahraničních divadlech, od roku 2012 je sólistou Opery Národního divadla v Praze. Velkou pozornost věnuje také koncertní činnosti, jeho koncertní repertoár zahrnuje prakticky všechna vrcholná oratorní a symfonická díla. Na festivalech a v koncertních síních vystoupil s tělesy jako Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, PKF – Pražská filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc,  Gunma Symphony Orchestra v Japonsku ad., spolupracoval s dirigenty mezinárodního renomé. Roman Vocel pravidelně hostuje ve Španělsku, podnikl koncertní turné po Japonsku a zpíval v lipském Gewandhausu. Podílel se na nahrávkách několika CD.

FK 4

Opera ND Vocel Roman

Národní divadlo: www.narodni-divadlo.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

MICHAEL KOCÁB: JE TOHO HODNĚ. A BUDE TOHO JEŠTĚ VÍC!

kocab 200Povídali, že mu hráli – tak se jmenuje nová supraphonská kompilace složená z pecek Michaela Kocába – originálního skladatele, textaře, zpěváka, instrumentalisty a šoumena. A když se řekne Kocáb, všichni víme, že je...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)


Literatura

Dům stínů je sice dobrá adresa, ale určitě ne místo pro život

dum-stinu bbart 200Filmové horory opravdu můžu, i když už mě po těch letech jen tak něco nevyvede z klidu. Strašidelné příběhy na papíře jsem nikdy nevyhledávala, nikdy jsem nehltala Stopy hrůzy, knižní horor je pro mě oblastí neprobádanou. Po knize ...

Divadlo

„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

masaryk stefanik 200Městské divadlo Zlín chtělo oslavit letošní významné výročí 100 let vzniku Československa originálně a velkolepě a také tak, aby se nejednalo o jednorázovou akci. Pustili se tedy do spolupráce s Divadlem Aréna Bratislava a za...

Film

Třeboňský ANIFILM už za měsíc představí animovanou zmrzlinu a postará se o pořádnou paniku v městečku

Anifilm 2017 perex
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne v jihočeské Třeboni od 2. do 7. května a pro své návštěvníky a hosty připravil opět to nejlepší z české a světové animace. Tradiční součástí jsou mezinárodní soutě...