Spectaculare 2019: Jon Hopkins, Apparat, Luke Howard, Phil France, Catching Flies či Daniel Brandt
Banner

Spectaculare 2019: Jon Hopkins, Apparat, Luke Howard, Phil France, Catching Flies či Daniel Brandt

SPECTACULARE perexSpectaculare opět přiveze do Prahy žhavá jména současné světové elektronické, ambientní, experimentální jazzové a soudobé hudby. Během šestého ročníku festivalu se v Praze představí například britská hvězda současné elektroniky Jon Hopkins, německý producent a člen Moderat Sascha Ring ve svém projektu Apparat či australský pianista a skladatel neoklasické hudby Luke Howard.

Na večeru labelu Erased Tapes nebude chybět berlínský skladatel a experimentátor Daniel Brandt. Mezi dalšími jmény figuruje například londýnský producent Catching Flies, skladatel, kontrabasista a člen Cinematic Orchestra Phil France, ruský elektro-akustický projekt Long Arm či violoncellista Peter Gregson. V doprovodném programu se objeví filmové projekce i tři divadelní představení. O slavnostní zahájení šestého ročníku festivalu se 14. 2. v divadle Komedie postará taneční performance Rafales choreografa Bernarda Bertranda. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji GoOut. Kompletní program je k dispozici na www.spectaculare.eu .

SPECTACULARE 2019

Jon Hopkins po pěti letech v Praze
Jedním z headlinerů festivalu Spectaculare 2019 je Jon Hopkins, který v sobotu 9. března obsadí Forum Karlín. Jeden z předních hudebníků elektronické scény se po pěti letech vrací do Prahy, aby představil své aktuální album Singularity. Intimní, tříštivou elektroniku z předchozí desky Immunity, která Hopkinsovi v roce 2013 vynesla už druhou nominaci na prestižní Mercury Prize, posunul autor na novém albu opět dál – k experimentům se stavy transu a meditace.

SP Jon Hopkins

V Singularity se tak mísí několik přístupů od minimalistického techna přes chorály, sólové klavírní party až po psychedelický ambient. Během večera se dále představí hravá elektronika projektu Indian Wells, propojující prvky ambientu, glitche i abstraktní hudby či experimentálního techna, a domácí duo Bratři se svým setem na pomezí techna a experimentální elektroniky, doplněným o živé bicí.

Apparat představí novou desku
Dalším headlinerem festivalu Spectaculare, který patří mezi nejzajímavější tváře současné elektronické hudby, je německý producent Sascha Ring aka Apparat. Zavítá do Prahy po šesti letech se zbrusu novým sólovým albem, které původní elektroniku organicky propojuje s akustickým zvukem. V posledních letech se věnoval zejména projektu Moderat, uskupení, které si nyní dalo tvůrčí pauzu, aby se členové mohli věnovat svým dalším projektům.

SP Apparat

Výsledkem je právě nové album, které Apparat vydává letos na jaře na značce Mute. Pražský koncert v rámci turné k desce proběhne ve středu 3. dubna ve velkém sálu pražské Lucerny.

Showcase tří prestižních labelů: Erased Tapes, Gondwana a Project: Mooncirle
Inovativní berlínský kolektiv Project: Mooncircle představí ve středu 20. února v klubu Futurum ruský elektronicko-akustický projekt Long Arm, za kterým stojí petrohradský multiinstrumentalista Georgy Kotunov. Ten přiveze své třetí studiové album Darkly, kde v atmosférických skladbách okořenil svou lásku ke klavírní hudbě a jazzu. Večer doplní nováček značky, talentovaný berlínský producent TakeLeave a americký downtempo projekt KRTS. 

Ve čtvrtek 28. února se v pražském Paláci Akropolis představí v pořadí již třetí showcase prestižního experimentálního labelu Erased Tapes. Hlavní hvězdou večera bude Daniel Brandt, spoluzakladatel německého elektroakustického ansámblu Brandt Brauer Frick. Brandt v říjnu vydal už své druhé sólové album Channels – podmanivou a dobrodružnou nahrávku, ve které nechybí dunivé trombóny, rytmicky se prolínající kytary ani valivé a přitom hravé bicí. Druhým zástupcem bude americký objev, zpěvák David Allred.

Na večeru manchesterského vydavatelství Gondwana, který proběhne ve čtvrtek 21. března v divadle Archa, vystoupí jako hlavní hvězda skladatel, kontrabasista a producent Phil France. Člen legendárních Cinematic Orchestra vydal v létě loňského roku své druhé sólové album Circle. Druhým zástupcem této nadstylové nu-jazzové značky pak bude talentovaný neo-soulový kvartet Noya Rao a jako třetí projekt se představí elektronicko-jazzové duo Sunda Arc.

Soudobá klavírní hudba v Hlaholu či předělané Bachovy suity v Rudolfinu
Spectaculare se zaměří také na lokace, ve kterých se většinou koncerty elektronické hudby neobjevují. Australský skladatel Luke Howard představí ve čtvrtek 14. března ve výjimečném secesním prostoru pražského Hlaholu své triumfální cinematické hudební putování.

SP Luke Howard

V roce 2018 vydal u prestižního britského labelu Mercury KX své třetí sólového album Open Heart Story, které zkoumá roztříštěné vztahy, dětské vzpomínky a plynutí času. V pondělí 25. března v Sukově síni pražského Rudolfina představí londýnský skladatel a cellista Peter Gregson dílo Johanna Sebastiana Bacha v moderním zpracování se syntezátory a violoncellovým kvintetem. Za projektem s názvem „Bach Recomposed“ stojí německé vydavatelství Deutsche Grammophon.
 
Od tanečního duetu po světelnou instalaci geometrických linií
Festival v letošním roce také významně rozšířuje taneční a divadelní program. Šestý ročník Spectaculare zahájí choreograf Benjamin Betrand s uhrančivým představením Rafales. Taneční duet jako vlnění v poryvech větru se v den svátku zamilovaných, ve čtvrtek 14. února odehraje v prostorách divadla Komedie. Další, opět taneční, performance se uskuteční ve čtvrtek 7. března v karlínských Kasárnách. Svou světelnou instalaci geometrických linií s názvem Synchronicity představí Stanislav Genadiev.

SP Genadiev

Bulharský performer, choreograf a hudebník zde zkoumá složitý vztah člověka k okolnímu světu v interakci s hypnotickými audiovizuálními efekty. Závěr divadelního programu pak nabídne představení Everywhen. V divadle Alfred ve dvoře se v úterý 26. března odehraje tato intermediální performance o neustále rotaci dějin, která má ambice diváka naprosto pohltit: artistním tanečním výkonem, podmanivou hudbou i závratně rotujícími 3D vizuály.

Všechny odstíny downtempa
Londýnský producent Catching Flies, který v úterý 26. února vystoupí v holešovické La Fabrice, umí ve své něžné elektronice vystihnout takřka všechny odstíny downtempa: od hip hopu, soulu až po jazz. Jeho hudba osloví fanoušky Flying Lotus, Caribou či hlavně Bonobo, se kterým v roce 2014 projel velké evropské turné. Hudebník, o kterém odborné časopisy píší jako o jménu, které bude rezonovat v roce 2019, vystoupí v Praze úplně poprvé. Druhým hostem večera bude teprve 22letý producent Poté, původem z Karibiku, který ve své tvorbě jedinečným způsobem prolíná hudbu i nástroje různých kultur a oblibu nalézá zejména v bicích a perkusivních nástrojích a svém osobitém vokálu.

Pocta field recordings
Ve středu 20. března si na své přijdou milovníci ambientní hudby. V CAMPu vystoupí jedna z nejpozoruhodnějších osobností tohoto žánru – americký skladatel a hudebník Rafael Anton Irisarri. Ve svých melodiích propojuje moderní vážnou hudbu, terénní nahrávky i mohutné drony do abstraktní atmosféry na hraně snu a reality. Irisarri je známý také z projektu The Sight Below, se kterým se před 10 lety vůbec poprvé představil domácímu publiku. Součástí večera bude rovněž britský multiinstrumentalista, skladatel a zvukový designér Simon Scott, který se od bubnování v legendární shoegaze skupině Slowdive dostal až k delikátnímu ambientu, do něhož vplétá terénní nahrávky. V Praze představí své zbrusu nové album Soundings, které vychází v únoru na kultovní londýnské značce Touch. Scott také v rámci festivalu povede svůj workshop právě o fenoménu field recordings.

Kompletní program najdete na webových stránkách www.spectaculare.eu . Vstupenky na festival Spectaculare jsou k dostání v předprodeji GoOut.

Předprodej: goout.net/cs/festivaly/festival-spectaculare-2019/bifud/+gvbfl/ 
Facebook: www.facebook.com/festivalspectaculare 
Instagram: instagram.com/spectaculare_music/
Více informací na www.spectaculare.eu .

(14. 2. – 3. 4. 2019, Praha)

14. 2. Rafales - Slavnostní zahájení festivalu Spectaculare 2019
Divadlo Komedie, 20:00
Cena 300 Kč, studenti 200Kč.
Facebook: www.facebook.com/events/497268360680091/

20.2. Project: Mooncircle - Long Arm, TakeLeave, KRTS + Anna Gieseking (DJ set)
Futurum Music Bar, 19:30
Cena v předprodeji 400 Kč, na místě 450 Kč.
Facebook: www.facebook.com/events/549214485552562/

26.2. Catching Flies + Poté
La Fabrika (Slévárna), 19:30
Cena v předprodeji 350 Kč, na místě 450 Kč.
Facebook: www.facebook.com/events/281280582560326/

28.2. Erased Tapes showcase Vol. 3: Daniel Brandt + David Allred
Palác Akropolis, 19:00
Cena v předprodeji 400 Kč, na místě 500 Kč.
Facebook: www.facebook.com/events/364979097585160/

7. 3. Genadiev: Synchronicity + DJ Genda
Kasárna Karlín, 20:00
Cena v předprodeji 250 Kč, na místě 250 Kč.
Facebook: www.facebook.com/events/2197226670607335/

9.3. Jon Hopkins + support: Indian Wells, Bratři
Fórum Karlín, 20:00
Cena v předprodeji 690 Kč, na místě 790 Kč.
Facebook: www.facebook.com/events/514820202332825/

14.3. Luke Howard + James Heather
Hlahol, 19:30
Cena v předprodeji 550 Kč, na místě 650 Kč.
Facebook: www.facebook.com/events/568436010237167/

20.3. Rafael Anton Irisarri & Simon Scott
CAMP, 20:00
Cena v předprodeji 300 Kč, na místě 400 Kč.
Facebook: www.facebook.com/events/601982633548757/

21.3. Gondwana - Phil France, Nayo Rao, Sunda Arc
Divadlo Archa, 19:30
Cena v předprodeji: 500 Kč, na místě 600 Kč na místě.
Facebook: www.facebook.com/events/230111187768045/ 

25.3. Peter Gregson + violoncello quintet
Rudolfinum – Sukova síň, 19:30
Cena v předprodeji 650 Kč, na místě 750 Kč.
Facebook: www.facebook.com/events/349371118978359/

26.3. Everywhen
Alfred ve dvoře, 20:00
Cena 250 Kč, studenti 150 Kč.
Facebook: www.facebook.com/events/2072716116146270/

3.4. Apparat
Lucerna - Velký sál, 19:30
Cena v předprodeji 690 Kč, na místě 790 Kč.
Facebook: www.facebook.com/events/2223274957953172/Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 


Literatura

Deadpool sází na Prvotní hřích

deadpool6 200V září vydalo nakladatelství Crew šestý díl série o regenerujícím se degenerátovi, o hvězdě nejhláškovitější a nejbláznivější, o Deadpoolovi. Zabrousíme do minulosti, podíváme se na manželský život Deadpoola a královny metropole monster Shikl...

Divadlo

„Panenky“ Dolls – hračky nebo iluze?

Dolls 200Dolls jako návrat do dětství, na samý počátek všeho. Dolls jako výpověď o nás samých. Ve zbrusu novém prostoru pro umění a divadlo Jatka78 bylo před několika dny představeno nové vystoupení Cirku La Putyka s názvem Dolls. Premiéru mělo ovšem již n...

Film

Svět objevuje Hurvínka, Čtyřlístek si ke kulatinám nadělí film

ceska animace perexRok 2018 nepřinesl v oblasti české animace žádný trhák, přesto se dá z festivalových přehlídek a zahraničních úspěchů vyvozovat, že tuzemští tvůrci nespí na vavřínech. Ve vývoji nebo výrobě je celá řada zajímavý...