Než vás spláchne... Zeměžluč!
Banner

Než vás spláchne... Zeměžluč!

Email Tisk
ImageVeteráni domácí punkrockové scény nahráli pozoruhodné album, které je jaksepatří hořké, ale při jeho poslechu možná zahlédnete světlo. Zdá se, že v tomto případě až tak neplatí staré heslo všech čirokézů “No future!”.  Nějaká budoucnost existovat musí, jen není jasné, na jakém břehu. CD Hledání od kapely Zeměžluč zkrátka nutí k soukromému ponoru a přemýšlení.


Trvalo to osm let, než tohle zkušené trio nachystalo další řadovou desku. Nahrávání probíhalo loni na jaře a v létě v brněnském studiu Sonidos. Materiálu prý bylo dost, takže bylo nutné pečlivě vybírat. Zůstalo 24 skladeb, které můžete v kuse poslouchat déle než hodinu.

Posluchači, kteří své uši proplachují punkovými nářezy dlouho a pravidelně, si možná ve spojitosti s touto dávkou songů připomenou dvě legendární kapely – teplické FPB a jihlavské Hrdiny nové fronty. Hudební syrovost byla jejich charakteristickým znakem a Zeměžluč si toto poznávací znamení udržuje do současnosti.

Některé kytarové “vlny” jsou tak silné, že připomínají tsunami. A když se pod nimi rozjedou bicí do zběsilého tempa, vzniká síla, které se sotva něco postaví do cesty. Ve zpěvových linkách není nutné hledat takzvaně odlehčené melodie, tady jde o něco podstatnějšího: vykřičet především vztek a zoufalství. Žluč tryská a hledá skuliny v hlučné zvukové stěně. Je to autentické, přesvědčivé, emocionálně nasycené.

Image

Zatímco hudba je většinou předvídatelná, řekněme “klasická”, texty jednotlivých skladeb skýtají mnohá překvapení.  Zeměžluč se zabývá pokaženým světem, duševními stavy člověka a hledáním naděje. Tento mix svádí k představě, že punkeři pokročilejšího věku byli zasažení duchovními vlivy.
 
“Naděje nikdy neumírá/ naděje je naše víra, naděje je hledání,” zpívá se v titulní písni Hledání. “Spoj živou a mrtvou vodu/ příchod je součást odchodu/ první den i poslední/ umírání, zrození/ poprvé i naposled,” zaznívá ve skladbě Poprvé i naposled. Co se týká textů z trochu jiného soudku, nechybí tu kupříkladu téma pacifismu (Zas znova a znova), práv zvířat (Živočišná výroba) nebo odcizení v důsledku technologického pokroku (XXI. století). Zajímavým úkazem tohoto alba je skladba Á la Marion v podání hostující zpěvačky Magali z francouzských La Fraction. Nechť každý citlivý posluchač posoudí, zda i punkeři jsou schopni vykouzlit docela příjemnou eroticky působící píseň.

Nutno také ocenit, že Zeměžluč nezapomněla na ty, kteří rádi zapomínají. Ať si tedy poslechnou Vídeňská ohlédnutí: “...fňukáte, klejete/ rychle jste zapomněli/ co bylo za plotem/ jak jste ven z klece chtěli/ zajedu do Vídně/ zajedu tam a zpět/ i to je svoboda/ mít možnost jen tak jet...”

Výhoda je, že si všechny písňové texty můžete přečíst v bookletu (mimochodem za něj si vydavatel zaslouží velkou pochvalu).  Možná někdo z vás zjistí, že tyto skládačky slov působí jako samostatně fungující sbírka punkrockové poezie. A že ani nepotřebuje slyšet hudbu... Před takovým pocitem důrazně varuji! To byste se velmi ošidili. Zeměžluč berte celou. Takovou, jaká je. Třeba ve vás cosi nového probudí. 

(P.S. Na autora těchto řádků měl opakovaný poslech očistný účinek. Chvíli poté mu zůstala v mysli pouze dvě slova: Bůh a svoboda.)    

Název: Hledání
Skladby: 1/ Hledání, 2/ Hannover- Nottingham, 3/ Zas znova a znova, 4/ Žluč, 5/ Povzdech, 6/ Locked-in-syndrom, 7/ Sbohem Bo, 8/ Cesta, 9/ Živočišná výroba, 10/ XXI. století, 11/ Poprvé i naposled, 12/ Á la Marion, 13/ Já jsem řekl, 14/ Stav mysli, 15/ Zapomeneš, 16/ Tak to není, 17/ Dostaneš do držky, 18/ Jsem, 19/ Každý den je dar, 20/ Vídeňská ohlédnutí, 21/ V ten den, 22/ Tichá noc, 23/ Má duše, 24/ Na co myslet dřív.  
Celkový čas: 64:19
Vydavatel: Papagájův hlasatel records, 2011 
Informace: www.phr.cz, www.zemezluc.net
Hodnocení:  80  % 


Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Nejnovější Kladivo na čaroděje cílí hlavně na kynology

kladivo 200Nakladatelství Epocha nám podzimní dny zpříjemňuje novou knihou z úspěšné městské fantasy série Kladivo na čaroděje. Již po deváté se setkáváme s partou netradičních vyšetřovatelů, kteří řeší ještě neobvyklejší případy. Žrádlo pro psy, jak již náze...

Divadlo

Švandovo divadlo přináší mrazivý zážitek

zahrada perexKdyž slyšíte název Betonová zahrada a nečetli jste novelu Iana McEwana ani neviděli její filmovou verzi, asi máte mnoho představ, co se za trochu sterilním názvem skrývá. Přesně pro takové diváky bude nová inscenace mrazivým zážitkem. V Česku...

Film

Kino a galerie Rudolfinum představí výstavu Loni v Marienbadu: film jako umění

loni v Marienbadu200Film režiséra Alaina Resnaise Loni v Marienbadu ...