Než vás spláchne... Zeměžluč!
Banner

Než vás spláchne... Zeměžluč!

Email Tisk
ImageVeteráni domácí punkrockové scény nahráli pozoruhodné album, které je jaksepatří hořké, ale při jeho poslechu možná zahlédnete světlo. Zdá se, že v tomto případě až tak neplatí staré heslo všech čirokézů “No future!”.  Nějaká budoucnost existovat musí, jen není jasné, na jakém břehu. CD Hledání od kapely Zeměžluč zkrátka nutí k soukromému ponoru a přemýšlení.


Trvalo to osm let, než tohle zkušené trio nachystalo další řadovou desku. Nahrávání probíhalo loni na jaře a v létě v brněnském studiu Sonidos. Materiálu prý bylo dost, takže bylo nutné pečlivě vybírat. Zůstalo 24 skladeb, které můžete v kuse poslouchat déle než hodinu.

Posluchači, kteří své uši proplachují punkovými nářezy dlouho a pravidelně, si možná ve spojitosti s touto dávkou songů připomenou dvě legendární kapely – teplické FPB a jihlavské Hrdiny nové fronty. Hudební syrovost byla jejich charakteristickým znakem a Zeměžluč si toto poznávací znamení udržuje do současnosti.

Některé kytarové “vlny” jsou tak silné, že připomínají tsunami. A když se pod nimi rozjedou bicí do zběsilého tempa, vzniká síla, které se sotva něco postaví do cesty. Ve zpěvových linkách není nutné hledat takzvaně odlehčené melodie, tady jde o něco podstatnějšího: vykřičet především vztek a zoufalství. Žluč tryská a hledá skuliny v hlučné zvukové stěně. Je to autentické, přesvědčivé, emocionálně nasycené.

Image

Zatímco hudba je většinou předvídatelná, řekněme “klasická”, texty jednotlivých skladeb skýtají mnohá překvapení.  Zeměžluč se zabývá pokaženým světem, duševními stavy člověka a hledáním naděje. Tento mix svádí k představě, že punkeři pokročilejšího věku byli zasažení duchovními vlivy.
 
“Naděje nikdy neumírá/ naděje je naše víra, naděje je hledání,” zpívá se v titulní písni Hledání. “Spoj živou a mrtvou vodu/ příchod je součást odchodu/ první den i poslední/ umírání, zrození/ poprvé i naposled,” zaznívá ve skladbě Poprvé i naposled. Co se týká textů z trochu jiného soudku, nechybí tu kupříkladu téma pacifismu (Zas znova a znova), práv zvířat (Živočišná výroba) nebo odcizení v důsledku technologického pokroku (XXI. století). Zajímavým úkazem tohoto alba je skladba Á la Marion v podání hostující zpěvačky Magali z francouzských La Fraction. Nechť každý citlivý posluchač posoudí, zda i punkeři jsou schopni vykouzlit docela příjemnou eroticky působící píseň.

Nutno také ocenit, že Zeměžluč nezapomněla na ty, kteří rádi zapomínají. Ať si tedy poslechnou Vídeňská ohlédnutí: “...fňukáte, klejete/ rychle jste zapomněli/ co bylo za plotem/ jak jste ven z klece chtěli/ zajedu do Vídně/ zajedu tam a zpět/ i to je svoboda/ mít možnost jen tak jet...”

Výhoda je, že si všechny písňové texty můžete přečíst v bookletu (mimochodem za něj si vydavatel zaslouží velkou pochvalu).  Možná někdo z vás zjistí, že tyto skládačky slov působí jako samostatně fungující sbírka punkrockové poezie. A že ani nepotřebuje slyšet hudbu... Před takovým pocitem důrazně varuji! To byste se velmi ošidili. Zeměžluč berte celou. Takovou, jaká je. Třeba ve vás cosi nového probudí. 

(P.S. Na autora těchto řádků měl opakovaný poslech očistný účinek. Chvíli poté mu zůstala v mysli pouze dvě slova: Bůh a svoboda.)    

Název: Hledání
Skladby: 1/ Hledání, 2/ Hannover- Nottingham, 3/ Zas znova a znova, 4/ Žluč, 5/ Povzdech, 6/ Locked-in-syndrom, 7/ Sbohem Bo, 8/ Cesta, 9/ Živočišná výroba, 10/ XXI. století, 11/ Poprvé i naposled, 12/ Á la Marion, 13/ Já jsem řekl, 14/ Stav mysli, 15/ Zapomeneš, 16/ Tak to není, 17/ Dostaneš do držky, 18/ Jsem, 19/ Každý den je dar, 20/ Vídeňská ohlédnutí, 21/ V ten den, 22/ Tichá noc, 23/ Má duše, 24/ Na co myslet dřív.  
Celkový čas: 64:19
Vydavatel: Papagájův hlasatel records, 2011 
Informace: www.phr.cz, www.zemezluc.net
Hodnocení:  80  % 


Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Hledáme do týmu...

PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Z archivu...


Literatura

Pěstujte doma Zdravé pokojové rostliny

zdrave pokojove rostliny 200V nakladatelství Esence vyšla další velmi praktická a pěkně uspořádaná kniha malého formátu, tentokrát věnovaná všem milovníkům pokojových rostlin.

 

 

...

Divadlo

Kočka na rozpálené plechové střeše
ImageLáska, hádky, chtivost, závist, nemoc, alkohol – život? Nadčasovou divadelní hru si tentokrát rozebralo Divadlo Šumperk pod režijním vedením Petra Štindla.
...

Film

Temný rytíř povstal: Legenda končí

Že jsem musela jít na nejočekávanější film letošního roku, na nový americký film „Temný rytíř povstal“, předem mě mrazilo v zádech. Moc tyto akční sci-fi pohádky nemusím. Zejména když vznikly na základě archivních komiksů. Ale nakone...