Než vás spláchne... Zeměžluč!

Než vás spláchne... Zeměžluč!

Email Tisk
ImageVeteráni domácí punkrockové scény nahráli pozoruhodné album, které je jaksepatří hořké, ale při jeho poslechu možná zahlédnete světlo. Zdá se, že v tomto případě až tak neplatí staré heslo všech čirokézů “No future!”.  Nějaká budoucnost existovat musí, jen není jasné, na jakém břehu. CD Hledání od kapely Zeměžluč zkrátka nutí k soukromému ponoru a přemýšlení.


Trvalo to osm let, než tohle zkušené trio nachystalo další řadovou desku. Nahrávání probíhalo loni na jaře a v létě v brněnském studiu Sonidos. Materiálu prý bylo dost, takže bylo nutné pečlivě vybírat. Zůstalo 24 skladeb, které můžete v kuse poslouchat déle než hodinu.

Posluchači, kteří své uši proplachují punkovými nářezy dlouho a pravidelně, si možná ve spojitosti s touto dávkou songů připomenou dvě legendární kapely – teplické FPB a jihlavské Hrdiny nové fronty. Hudební syrovost byla jejich charakteristickým znakem a Zeměžluč si toto poznávací znamení udržuje do současnosti.

Některé kytarové “vlny” jsou tak silné, že připomínají tsunami. A když se pod nimi rozjedou bicí do zběsilého tempa, vzniká síla, které se sotva něco postaví do cesty. Ve zpěvových linkách není nutné hledat takzvaně odlehčené melodie, tady jde o něco podstatnějšího: vykřičet především vztek a zoufalství. Žluč tryská a hledá skuliny v hlučné zvukové stěně. Je to autentické, přesvědčivé, emocionálně nasycené.

Image

Zatímco hudba je většinou předvídatelná, řekněme “klasická”, texty jednotlivých skladeb skýtají mnohá překvapení.  Zeměžluč se zabývá pokaženým světem, duševními stavy člověka a hledáním naděje. Tento mix svádí k představě, že punkeři pokročilejšího věku byli zasažení duchovními vlivy.
 
“Naděje nikdy neumírá/ naděje je naše víra, naděje je hledání,” zpívá se v titulní písni Hledání. “Spoj živou a mrtvou vodu/ příchod je součást odchodu/ první den i poslední/ umírání, zrození/ poprvé i naposled,” zaznívá ve skladbě Poprvé i naposled. Co se týká textů z trochu jiného soudku, nechybí tu kupříkladu téma pacifismu (Zas znova a znova), práv zvířat (Živočišná výroba) nebo odcizení v důsledku technologického pokroku (XXI. století). Zajímavým úkazem tohoto alba je skladba Á la Marion v podání hostující zpěvačky Magali z francouzských La Fraction. Nechť každý citlivý posluchač posoudí, zda i punkeři jsou schopni vykouzlit docela příjemnou eroticky působící píseň.

Nutno také ocenit, že Zeměžluč nezapomněla na ty, kteří rádi zapomínají. Ať si tedy poslechnou Vídeňská ohlédnutí: “...fňukáte, klejete/ rychle jste zapomněli/ co bylo za plotem/ jak jste ven z klece chtěli/ zajedu do Vídně/ zajedu tam a zpět/ i to je svoboda/ mít možnost jen tak jet...”

Výhoda je, že si všechny písňové texty můžete přečíst v bookletu (mimochodem za něj si vydavatel zaslouží velkou pochvalu).  Možná někdo z vás zjistí, že tyto skládačky slov působí jako samostatně fungující sbírka punkrockové poezie. A že ani nepotřebuje slyšet hudbu... Před takovým pocitem důrazně varuji! To byste se velmi ošidili. Zeměžluč berte celou. Takovou, jaká je. Třeba ve vás cosi nového probudí. 

(P.S. Na autora těchto řádků měl opakovaný poslech očistný účinek. Chvíli poté mu zůstala v mysli pouze dvě slova: Bůh a svoboda.)    

Název: Hledání
Skladby: 1/ Hledání, 2/ Hannover- Nottingham, 3/ Zas znova a znova, 4/ Žluč, 5/ Povzdech, 6/ Locked-in-syndrom, 7/ Sbohem Bo, 8/ Cesta, 9/ Živočišná výroba, 10/ XXI. století, 11/ Poprvé i naposled, 12/ Á la Marion, 13/ Já jsem řekl, 14/ Stav mysli, 15/ Zapomeneš, 16/ Tak to není, 17/ Dostaneš do držky, 18/ Jsem, 19/ Každý den je dar, 20/ Vídeňská ohlédnutí, 21/ V ten den, 22/ Tichá noc, 23/ Má duše, 24/ Na co myslet dřív.  
Celkový čas: 64:19
Vydavatel: Papagájův hlasatel records, 2011 
Informace: www.phr.cz, www.zemezluc.net
Hodnocení:  80  % 


Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Biologie víry - a genetické nebe se kácí!

BiologieViry perexTaké žijete v přesvědčení, že vaše genetická výbava je prostě pevně dána, dispozice k různým nemocem jsou již od narození zapsány ve vaší DNA a že to, co vás v životě potkává nemůžete ovlivnit? V tom případě vás myšlenky a fakta uvede...

Divadlo

KoresponDance 2012

KoresponDance 2012V Praze a Brně se letos uskuteční již 4. ročník Mezinárodního festivalu současného tance KoresponDance 2012. Zahajovací večer se koná dnes 27. listopadu v pražském Divadle Archa a...

Film

Albert Nobbs – všichni nosíme masku

albert nobbs dvdMuž, který má tajemství. Žena, která má sen. Stalo se vám někdy, že jste při pohledu do zrcadla sice viděli svůj obličej, ale měli jste pocit, že to je někdo jiný, úplně cizí? Jedna z mých kamarádek má pro tento p...