Skupina Rotor: „Za těch 30 let už jsme celkem ´lokálně populární´.“

Skupina Rotor: „Za těch 30 let už jsme celkem ´lokálně populární´.“

Email Tisk

altHudební skupina Rotor, kterou zdobí hlas Milana Červenky, přezdívaného další Schellinger, se po pěti letech dala opět dohromady. Jaké mají ambice a jak se v průběhu více než třiceti let změnily zábavy se dozvíte v tomto rozhovoru.

 

 

Kapela se dala dohromady po pětileté odmlce - jak vám to šlape?

Rotor hraje určitě v nejsilnější sestavě ve své historii, odpovídá tomu  zvýšený zájem pořadatelů o naše vystoupení i vyšší návštěvnost. Reakce fanoušků jsou zatím pozitivní.

Byla přitom založena roku 1982, tedy slovy Vypsané fixy „brutální všechno nejlepší vzpomínky“ a také roku, kdy „se narodil“ Arakain. Jaký to byl pro vás rok?

Jediné, čím jsme si byli při zakládání kapely jisti, byla touha hrát rockovou hudbu. To ostatní přicházelo samo. Mám na mysli shánění peněz na nástroje, aparatur, hledání vlastního stylu, fanynky a následné průšvihy.... Byl to určitě náročný rok.

Jste zábavová kapela, pojďme se tedy o zábavách chvíli bavit. Chodívali jste na ně v mládí i vy?

Určitě. V našem okolí hrávaly vynikající kapely jako ORIENT, WATT 69, PROJEKT 76, atd. Z místních kapel to byl třeba BT STYL, CENT, nebo BÁZE (dnešní Keks).
Chodili jsme je obdivovat, kritizovat, ale hlavně to byly naše vzory.

Jaké to vlastně je? Jedete někam hrát a hlavní cíl musí být pobavit lidi a hrát jim k popíjení piva a jiných alkoholických pochutin?

To je téma, které jsme rozebírali v kapele snad milionkrát. Někdy se nám zdálo, že nás lidé v sále vlastně ani neposlouchají. Opak je pravdou. Zkuste hrát falešně!
Co se týká popíjení, k tomu není třeba nic dodávat. Podívejte se, co pijí návštěvníci diskoték, vesnických plesů, nebo monstrkoncertů. Alkohol! Ten k hudbě, a to nejen k rockové patří. Neptejte se mne proč.

Hrajete sami střízliví nebo padne nějaká lahvinka na povzbuzení?

Občas padne nějaká  lahvinka na povzbuzení. Opilí ale zpravidla nebýváme.

Dá se říct, že se nějak proměnily vesnice, do kterých jezdíte?

Místa, kde hrajeme se určitě mění k lepšímu. Nemáme ale většinou moc času změny sledovat. Bohužel hodně pěkných sálů zpustlo, bývají minimálně využívány.

A co osazenstvo? Osobně si myslím, že hlavně omládlo...

Souhlasím. Nicméně původní fandové Rotoru na nás nezapomněli a naše vystoupení navštěvují. Škoda, že je občas už nepoznáváme. Platí to pochopitelně i naopak. Nikdo nemládne a rockeři už vůbec ne!

Téměř celý váš repertoár tvoří vaše písně. Je to obdivuhodné, ale není to u zábavových kapel spíš nevýhoda nebo jisté riziko?

Dnes už ne. Náš repertoár lidé znají a světové hity od nás opravdu nečekají. Občas se dostanou  naše skladby i na playlisty rádií. Byli jsme i v  pořadech na ČT1.
Za těch 30 let už jsme celkem „lokálně populární“.

V čem se odlišujete od jiných zábavových kapel? Proč by si měli pořadatelé někam pozvat právě vás?

Rotor je opravdu svým stylem ojedinělý, nikoho nenapodobujeme, mezi ostatními rockovými kapelami jsme čitelní. Naše vystoupení jsou dnes i po stránce zvukové na vyšší úrovni, než u většiny podobných skupin.
Nechci, aby to vyznělo příliš nabubřele, ale Rotor je momentálně opravdu ve skvělé formě. Návštěvnost našich vystoupení tomu jasně nasvědčuje.

Ještě by mě zajímalo, jak moc byste se chtěli proslavit? Jestli vám stačí být známí v okruhu vesnic, kde jsou zábavy nebo byste chtěli zažít slávu i například na stadionech po republice?

To je asi nejtěžší otázka. Pro nás je asi důležitý plný sál na našich běžných vystoupeních. Neříkám, že bychom odmítli vystoupení na velkých stadionech. Spíš se chceme v budoucnu  občas ukázat na rockových festivalech. Nějaké kroky už pro to děláme.

alt

Zpěvák Milan Červenka má nádherný hlas - je to dar od Boha nebo za ním stojí spousta práce? A jak o něj pečuje?

Dvacetosm let o něj pravidelně pečoval, teď na něj kašle. Druhý rok už nekouří!

Kdo je vaším hudebním vzorem popřípadě ke komu byste se připodobnili?

Všichni máme rádi jižanský rock, který je nám asi nejblíž. Připodobnit se třeba k našim oblíbeným Lynyrd Skynyrd by byla z naší strany velká odvaha!

Kde vás v nebližší době mohou čtenáři vidět?

Na našich stránkách je k nahlédnutí seznam vystoupení.

Na závěr vás poprosím o vzkaz našim čtenářům a popřeji hodně úspěchů a skvělých koncertů! Pokud se ukážete na Zlínsku, moc ráda si na vás zajdu.

Náš vzkaz zní jasně: Poslouchejte rockovou hudbu a podporujte ji svou návštěvou na koncertech !

 

Zdroj foto: archiv kapely


 

Rozhovor

Velký rozhovor s designery pořadu Jak se staví sen

sen 200Oblíbený pořad Jak se staví sen se vrací v nové sérii a to s novými designéry, prodlouženou stopáží, novou moderátorkou Laďkou Něrgešovou a řadou změn. My jsme u této příležitosti vypovídali jednu z dvojic designerů - Andreu Hylmarovou a Marka Povolného....

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

JLA: Liga spravedlnosti – Kniha první

liga spavedlnosti200Kdo by nechtěl vidět seskupení hrdinů s nadlidskými schopnostmi a jejich každodenní snahu o záchranu světa? Myslím si, že úplně každý. Dokazuje to třeba i návštěvnost filmu The Avengers, jenž byl velice dobře př...

Divadlo

Nora - Domeček pro panenky

nora domov loutek divadlo21Tragédie moderní doby. Příběh z dob, kdy muži měli majetkovou a morální moc nad svými ženami. Příběh z dob, kdy ženy byly bezbrannou a rozkošnou ozdobou mužova života. Příběh z dob, kdy ženy unikaly z této situace pomocí manipulace...

Film

Zkrocení slizkých duchů

altFilm Krotitelé duchů byl uveden už v roce 1984, a přestože se o podobných příbězích u nás tenkrát téměř nevědělo, vznikl v podstatě jako odpověď na tehdy už velmi různorodé filmy o hrdinech. Krotitelé duchů jsou jiní ...