Kalinka, Kaťuša, Smugljanka a Lady Karneval

Kalinka, Kaťuša, Smugljanka a Lady Karneval

Email Tisk

altV sobotu 12. května odstartovalo největší turné Alexandrovců po České republice v pražské Tipsport Aréně.  Dokonce dvojkoncertem. Na tom druhém, večerním, jsem byla a vrátila se domů plná dojmů, podnětů, velkých pocitů.

 První zastavení: co mne překvapilo. Ten hokejový kotlík je vlastně malý. Poprvé v životě jsem se dostala na „ledovou plochu“, poprvé jsme halu, která se mi vždycky zdála obrovská z pohledu diváka, viděla z perspektivy hokejisty. A najednou mi vše přišlo malé, ušmudlané, přízemní. Korunu tomu dávaly ještě „vůně“ ze stánků s občerstvením – od zápachu připáleného tuku po sladké závany z popkornu. Ale jak se ochozy začaly zaplňovat, stávala se hala jakýmsi ostrůvkem soudržnosti. Měla jsem pocit, že se nějak nafukuje. Bylo nabito po okraj!

Druhé zastavení: co mne uzemnilo. Závan minulosti. Celý koncert začíná jakoby vojenskou přehlídkou, kdy vlajkonosiči přinášejí na pódium před nastoupenou jednotkou (sbor a muzikanti) vlajku Ruska a České republiky. Měla jsem okamžitě pocit, že jsem se dostala zpátky v čase. Lehké mrazení kolem páteře se zvýšilo ještě víc, jakmile sbor začal zpívat Svatou válku. „Stavaj strana agromnaja…“ mne prostě vždycky a všude paralyzuje. Nedostává se mi kyslíku, uhranutě poslouchám a vlastně se i trochu bojím – slyším sílu, touhu po klidném životě, odhodlání. A to vše umocnily ještě obrázky z bitev druhé světové války, které při této nesmrtelné písni se střídaly na dvou velkých obrazovkách umístěných po stranách pódia. Ochromující začátek!

alt

Třetí zastavení: co mne nadchlo. Výkony tanečníků. V některých okamžicích šlo spíš o artistická vystoupení. V okamžiku, kdy si myslíte, že už rychleji kozáček zatančit nejde, chlapci přitvrzovali. Ve chvílích, kdy jste byli přesvědčeni, že víc už se točit nikdo nemůže, děvčata zvýšila obrátky. Všechna vystoupení taneční části souboru jsou jedinečná. Jen trošku jako z jiného světa působí taneční kreace k Lady Karneval – ač tančí sambu, prvky ruských tanců tam prostě zůstaly.

Čtvrté zastavení: co mne okouzlilo. Sbor a sólisté. Jakmile spustí sbor, máte pocit, že nikdo už dokonaleji nemůže zpívat, že mohutnější hlas neuslyšíte – a přijdou sólisté. Je pravda, že jsem si jich užívala nejvíc v ruských lidovkách, naprosto jedineční jsou ve vojenských písních, inu, jsou to vojáci. Ale ani italské písně v jejich podání nejsou k zahození. Všichni sólisté doslova duní halou, jejich mocné syté hlasy zní, až vám brní uši – nejlepší z nich? Pro mne stále „mistr Kalinka“ Vadim Anajev.

alt

Páté zastavení: co mne pobavilo. Dárky pro obecenstvo – Lady karneval, která rozhýbala sbor a rozvášnila sólisty k tanečním kreacím, slovenská lidová Ej macejko a Radeckého marš, při kterém si umělecký vedoucí a dirigent souboru hrál s diváky – a my poslouchali a tleskali podle taktovky!

alt

Šesté zastavení: co bylo, jak jsem čekala. Hosté. Bára Basiková a Martin Chodúr zapěli své „velké písně“. Myslím, že všechny čtyři příspěvky našich interpretů do programu zapadly celkem v pohodě. A mám dojem, že oba aktéři si svá vystoupení opravdu užívali.

Sedmé, poslední zastavení: co jsem nečekala. Vystoupení šestileté Valerii „Lery“ Kurnuškiny. Na konci programu přiběhla zazpívat malá holčička, která je miláčkem ruského publika a naprosto stejně okouzlila i Pražany. Její Kaťuša byla bez chybičky – navíc, my dříve narození jsme si ji s chutí zazpívali s ní. Takže umocněný zážitek – mladá generace nastupuje. Jen nám pořád chyběla ta Kalinka – ale Alexandrovci nás o ni nepřipravili. Kalinka zazněla v samém závěru za bouřlivého potlesku diváků.

alt

Nadšení, pohoda, mrazení… to vše jsem prožívala, jak usuzuji z reakcí lidí, kteří seděli kolem mne, nejen já. Závěrečné bouřlivé ovace ve stoje si všichni účinkující zasloužili. A mně jen blesklo hlavou, jak jsou všichni houževnatí – dva koncerty během osmi hodin, v plném nasazení – nezbývá než zvolat: Bravó.

Alexandrovci tour 2012
12. 5. – Praha, Tipsport Arena – 15 a 20 h.
13. 5. – Pardubice, ČEZ Aréna – 19 h.
14. 5. – Liberec, Tipsport Arena – 19:00
15. 5. – Jihlava, Letní kino – 20 h.
16. 5. – Karlovy Vary, KV Aréna – 19 h.
18. 5. – Tábor, Zimní stadion – 19 h.
19. 5. – České Budějovice, Budvar Aréna – 15 a 20 h.
20. 5. – Plzeň, Amfiteátr Lochotín – 20 h.
21. 5. – Ústí nad Labem, Zimní stadion – 19 h.
22. 5. – Olomouc, Zimní stadion HC Olomouc – 19 h.
24. 5. – Zlín, Zimní stadion – 19 h.
25. 5. – Ostrava, hala Sareza – 15 a 20 h.
26. 5. – Brno, Kajot Arena – 15 a 20 h.

Více informací o celém turné naleznete na: www.alexandrovci.cz
A dalších jedenáct koncertů ve Slovenské republice – více informací o slovenském turné naleznete na webových stránkách: www.alexandrovci.info.
Zdroj foto: TicketArt


 

Rozhovor

David Stránský: V Laterně magice se podařilo uskutečnit projekt, na který můžeme být všichni po právu hrdí!

stransky perexU příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na tento nový projekt a práci v divadle jako takovou o...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (24)


Literatura

Láska z pohledu jezevčíka

jezevcik 200Každý, kdo má doma psa nebo jiného domácího mazlíčka, jistě někdy přemýšlel nad tím, co si asi myslí. A právě německá autorka Frauke Scheunemannová na tomto postavila celou knihu, kterou slupnete jako buřtík.

Divadlo

Večeru tříkrálovému něco chybělo

vecer trikralovy 200Do jedné z nejslavnějších komedií od klasika všech klasiků Williama Shakespeara - Večera tříkrálového se pustilo Městské divadlo Zlín.  Jedná se o první velký titul tohoto roku a na svědomí jej má režisér Jakub Nvota oblíbený dí...

Film

Jana Plodková, Anna Cónová a Luboš Veselý v hlavních rolích celovečerního debutu Josefa Tuky ABSENCE BLÍZKOSTI

absence 200Od začátku srpna probíhá na Karlovarsku a v dalších lokacích v Česku natáčení prvního celovečerního filmu nedávného absolventa FAMU Josefa Tuky Absence blízkosti. Hlavní roli v křehkém psychologickém dramatu o mladé matce, která hledá cestu cestu ...