Kalinka, Kaťuša, Smugljanka a Lady Karneval

Kultura21.cz

Kalinka, Kaťuša, Smugljanka a Lady Karneval

Email Tisk

altV sobotu 12. května odstartovalo největší turné Alexandrovců po České republice v pražské Tipsport Aréně.  Dokonce dvojkoncertem. Na tom druhém, večerním, jsem byla a vrátila se domů plná dojmů, podnětů, velkých pocitů.

 První zastavení: co mne překvapilo. Ten hokejový kotlík je vlastně malý. Poprvé v životě jsem se dostala na „ledovou plochu“, poprvé jsme halu, která se mi vždycky zdála obrovská z pohledu diváka, viděla z perspektivy hokejisty. A najednou mi vše přišlo malé, ušmudlané, přízemní. Korunu tomu dávaly ještě „vůně“ ze stánků s občerstvením – od zápachu připáleného tuku po sladké závany z popkornu. Ale jak se ochozy začaly zaplňovat, stávala se hala jakýmsi ostrůvkem soudržnosti. Měla jsem pocit, že se nějak nafukuje. Bylo nabito po okraj!

Druhé zastavení: co mne uzemnilo. Závan minulosti. Celý koncert začíná jakoby vojenskou přehlídkou, kdy vlajkonosiči přinášejí na pódium před nastoupenou jednotkou (sbor a muzikanti) vlajku Ruska a České republiky. Měla jsem okamžitě pocit, že jsem se dostala zpátky v čase. Lehké mrazení kolem páteře se zvýšilo ještě víc, jakmile sbor začal zpívat Svatou válku. „Stavaj strana agromnaja…“ mne prostě vždycky a všude paralyzuje. Nedostává se mi kyslíku, uhranutě poslouchám a vlastně se i trochu bojím – slyším sílu, touhu po klidném životě, odhodlání. A to vše umocnily ještě obrázky z bitev druhé světové války, které při této nesmrtelné písni se střídaly na dvou velkých obrazovkách umístěných po stranách pódia. Ochromující začátek!

alt

Třetí zastavení: co mne nadchlo. Výkony tanečníků. V některých okamžicích šlo spíš o artistická vystoupení. V okamžiku, kdy si myslíte, že už rychleji kozáček zatančit nejde, chlapci přitvrzovali. Ve chvílích, kdy jste byli přesvědčeni, že víc už se točit nikdo nemůže, děvčata zvýšila obrátky. Všechna vystoupení taneční části souboru jsou jedinečná. Jen trošku jako z jiného světa působí taneční kreace k Lady Karneval – ač tančí sambu, prvky ruských tanců tam prostě zůstaly.

Čtvrté zastavení: co mne okouzlilo. Sbor a sólisté. Jakmile spustí sbor, máte pocit, že nikdo už dokonaleji nemůže zpívat, že mohutnější hlas neuslyšíte – a přijdou sólisté. Je pravda, že jsem si jich užívala nejvíc v ruských lidovkách, naprosto jedineční jsou ve vojenských písních, inu, jsou to vojáci. Ale ani italské písně v jejich podání nejsou k zahození. Všichni sólisté doslova duní halou, jejich mocné syté hlasy zní, až vám brní uši – nejlepší z nich? Pro mne stále „mistr Kalinka“ Vadim Anajev.

alt

Páté zastavení: co mne pobavilo. Dárky pro obecenstvo – Lady karneval, která rozhýbala sbor a rozvášnila sólisty k tanečním kreacím, slovenská lidová Ej macejko a Radeckého marš, při kterém si umělecký vedoucí a dirigent souboru hrál s diváky – a my poslouchali a tleskali podle taktovky!

alt

Šesté zastavení: co bylo, jak jsem čekala. Hosté. Bára Basiková a Martin Chodúr zapěli své „velké písně“. Myslím, že všechny čtyři příspěvky našich interpretů do programu zapadly celkem v pohodě. A mám dojem, že oba aktéři si svá vystoupení opravdu užívali.

Sedmé, poslední zastavení: co jsem nečekala. Vystoupení šestileté Valerii „Lery“ Kurnuškiny. Na konci programu přiběhla zazpívat malá holčička, která je miláčkem ruského publika a naprosto stejně okouzlila i Pražany. Její Kaťuša byla bez chybičky – navíc, my dříve narození jsme si ji s chutí zazpívali s ní. Takže umocněný zážitek – mladá generace nastupuje. Jen nám pořád chyběla ta Kalinka – ale Alexandrovci nás o ni nepřipravili. Kalinka zazněla v samém závěru za bouřlivého potlesku diváků.

alt

Nadšení, pohoda, mrazení… to vše jsem prožívala, jak usuzuji z reakcí lidí, kteří seděli kolem mne, nejen já. Závěrečné bouřlivé ovace ve stoje si všichni účinkující zasloužili. A mně jen blesklo hlavou, jak jsou všichni houževnatí – dva koncerty během osmi hodin, v plném nasazení – nezbývá než zvolat: Bravó.

Alexandrovci tour 2012
12. 5. – Praha, Tipsport Arena – 15 a 20 h.
13. 5. – Pardubice, ČEZ Aréna – 19 h.
14. 5. – Liberec, Tipsport Arena – 19:00
15. 5. – Jihlava, Letní kino – 20 h.
16. 5. – Karlovy Vary, KV Aréna – 19 h.
18. 5. – Tábor, Zimní stadion – 19 h.
19. 5. – České Budějovice, Budvar Aréna – 15 a 20 h.
20. 5. – Plzeň, Amfiteátr Lochotín – 20 h.
21. 5. – Ústí nad Labem, Zimní stadion – 19 h.
22. 5. – Olomouc, Zimní stadion HC Olomouc – 19 h.
24. 5. – Zlín, Zimní stadion – 19 h.
25. 5. – Ostrava, hala Sareza – 15 a 20 h.
26. 5. – Brno, Kajot Arena – 15 a 20 h.

Více informací o celém turné naleznete na: www.alexandrovci.cz
A dalších jedenáct koncertů ve Slovenské republice – více informací o slovenském turné naleznete na webových stránkách: www.alexandrovci.info.
Zdroj foto: TicketArt


 
Banner

Rozhovor

Na slovíčko s pořadatelkami festivalu Culturea

culturea rozhovor200Už 24. a 25. dubna se Zlín promění n město opěvující Japonsko a Itálii. Stane se tak v rámci festivalu Culturea, o kterém jsme vás na našem webu již informovali. Nyní si můžete p...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (12)


Literatura

Mami, kdy už konečně umřeš?

kdy umres 200Když jsem poprvé držela v ruce titul s názvem Mami, kdy už konečně umřeš?, byla jsem plná rozporů. Ten název mě lákal i odpuzoval zároveň. Připadal mi morbidní a nepatřičný, ale chtěla jsem vědět, proč autorka nazvala knihu zrovna takhle. T...

Divadlo

Národní divadlo v Londýně slaví 50. výročí – nová sezóna přenosů do kin NT Live bude převážně shakespearovská

National  Theatre Live 200Po velmi vydařené čtvrté sezóně činoherních přenosů do kin NT Live, zakončené v červnu divácky úspěšnou hrou Audience s oscarovou Hellen Mirrenovou v hlavní roli, připravuje londýnské Národní divadl...

Film

Společenské vědy a audiovize

spol vedy audiovize perexNás nynější svět ovládají audiovizuální média: skrze filmy, televizi, internet či počítačové hry si utváříme představu o současnosti a poměrech v ní. Jenže fungování těchto médií lze zkou...