Hodně ostré songy
Banner

Hodně ostré songy

altNaštvanost může být nadčasová. Alespoň v případě slovenské punkrockové kapely Davová psychóza to platí dvojnásobně. Legendární album Kríza vedomia, které nedávno vyšlo v reedici, se totiž až překvapivě snadno trefuje do společenské atmosféry posledních dnů.

 

 

Taky jste někde četli, že „kapitalismus nefunguje“? Toužíte po jiném „spravedlivějším“ systému? Štve vás korupce? Trápí vás, že státu odevzdáváte tolik peněz na daních? Vadí vám arogance mocných? Hledáte někoho, kdo vám promluví z duše?

Kapela Davová psychóza jela na zmíněné pocitové a názorové vlně už před čtrnácti lety. V roce 1998 nahrála a vydala album Kríza vedomia. Sada ostrých písní měla u fanoušků punkových protestsongů velký úspěch. Nyní se vrací, aby připomněla, že leckteré problémy nezmizely.

Hrozba nacionalistických vášní, nedodržování lidských práv, diktát peněz, globalizace, ohrožení přírody, podvyživené dětí v zaostalých zemích… To jsou stále žhavá témata. V nekompromisních textech se objevují i naléhavé otázky. Kupříkladu v písni Rieka se slovenští punkeři ptají, zda jsou na světě lidé, kteří ještě neochutnali vynikající chuť Coca-Coly a jestli na zemi existují místa, kde lidská ruka nepřinesla smrt a utrpení.

alt

Davová psychóza je vskutku angažovaná, řekněme politická kapela. Její hudba vyznačující se pořádnou dávkou energie a rychlým tempem zde funguje jako podpora pro texty, které se podobají kázáním a projevům aktivistů. Žádné laciné rýmovačky pro zábavu. Tohle je obžaloba „nedokonalého“ systému, tvrdá kritika neřešených problémů, vytrvalé tepání do živého.

Co je podstatné, mezi řádky a silnými slovy zní touha po osobní svobodě, toleranci a lásce. Jenže – jak se dostat k cíli? Třeba tím, že vezmu kytaru a budu zpívat o  „svinstvu“, kterého je všude kolem nás dostatek? I to je cesta… Nebýt lhostejný.

Na někoho může Kríza vedomia působit jako „nepřijatelný levičácký extrém“, na jiného jako „nová inspirace pro 21. století“ a někdo uzná, že jsou názory, o nichž se vyplatí občas přemýšlet a hledat jejich reálné zdroje. Ať to máte jakkoliv, Davová psychóza a její dílo patří k základnímu vzdělání každého příznivce česko-slovenského punkrocku.        

Kríza vedomia
Interpret: Davová psychóza
Žánr: punkrock    
Skladby: 1/ Intro, 2/ Horiaca Európa, 3/ Ĺudská práva, 4/ Práca, 5/ Urob zo mňa sviňu, 6/ Dovtedy, pokým nebude neskoro, 7/ Ilúzia, alebo realita, 8/ Rieka, 9/ Žiť neznamená trpieť, 10/ Boj o život, 11/ Epitaf pre Boha, 12/ Búrka, 13/ Kočovníci, 14/ Ohnivý kóň, 15/ Čierná diera.  
Stopáž: 44:43   
Vydavatelství: Papagájův Hlasatel Records, 2012  
Hodnocení:  85  %

Zdroj foto /obálka: www.phr.cz


 

Rozhovor

Přečtu kolem pětačtyřiceti knih za rok a nejradši mám šálek dobrého kakaa

Vrata3Vratislav Šálek patří mezi výrazné osobnosti magazínu Kultura 21, pro který pilně pracuje již řadu let. Jeho hlavní pracovní náplní je komunikace s nakladatelstvím a zprostředkovávání knižních výtisků k recenzi. Co na sebe v rozhovoru prozradil?

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Trumfne román Do vody Dívku ve vlaku?
dovody perV červnu vyšla v nakladatelství Ikar v Edici světový bestseller novinka britské autorky Pauly Hawkinsové. Jedná se o dlouho očekávaný počin spisovatelky, která vylétla na výsluní románem Dívka ve vlaku. Dokáže Hawkinsová nalákat čtenáře a vyvol...

Divadlo

Vánoční speciál Letní Letné: Nový divadelně akrobatický projekt Loser(s) součástí Lední Letné

letn 200Originální představení Loser(s), v podání akrobatů a performerů, které bylo součástí Letní Letné, se přesouvá do zimního vyhřívaného šapitó. Za projektem stojí vítězové soutěže Česko Slovensko má talent – akrobatické duo DaeMen, i když v přestavení ...

Film

Spletenec vztahů v Batalionu
ImageNejedná se o slavný němý film z roku 1927 režiséra Přemysla Pražského, ale jeho zvukovou “předělávku”. Ovšem o kvalitách tohoto o 10 let staršího díla nemůže být pochyb. Inspirace německým kammerspielem už tady není t...