75letý Pavel Bobek se může životu dál smát
Banner

75letý Pavel Bobek se může životu dál smát

pavel bobek„Cítím se naštěstí dobře,“ řekl zpěvák Pavel Bobek v neděli 7. října 2012 v úvodu svého narozeninového koncertu v pražském divadle ABC. Po vzoru své slavné písničky naštěstí nebere život, navzdory zdravotním problémům, nijak tragicky.

 

Přestože nedávno pětasedmdesátiletého (16. září 1937) zpěváka české country Pavla Bobka už delší dobu pronásledují zdravotní potíže, tentokrát bylo vidět, že mu zpívání před sálem plným nadšeného tleskajícího publika jednoznačně svědčí.

Život je kruh

Koncert z cyklu Hudebních legend, který natáčela Česká televize, se vydařil. Úvodní slovo obstaral moderátor a herec Vladimír Čech, po přestávce došlo jeho prostřednictvím i na několik diváckých dotazů pro oslavence. Zazněly klasické, lety prověřené hity včetně úvodní písně „Má dívka N“, kterou Bobek pravidelně zahajuje svá vystoupení, i některé nové skladby z posledních dvou CD Víc nehledám (natočeného jako pocta bardovi americké country hudby Johnnymu Cashovi) a nejnovějšího nazvaného Kruhy. Sám zpěvák také velmi trefně poznamenal, že všechno v životě se odvíjí v kruzích.

pavel bobek

Country šansoniér

„Můj hlas stařecky zhrubl,“ dodal sice během vystoupení Bobek, ale je vidět, že přes všechny problémy, které život přináší, se umí přenést s neuvěřitelnou noblesou a pokorou. Ostatně, je pochopitelné, že zpěvák neuzpívá totéž v pětačtyřiceti i v pětasedmdesáti letech. Na naší hudební scéně se ale Bobek pohybuje už úctyhodné půlstoletí a odžitá léta rozhodně nejsou v jeho případě na škodu. Svým projevem připomíná francouzské šansoniéry, kteří už mají něco za sebou, a právě v tom spočívá neopakovatelnost jejich hlasu.

Tiché namlouvání písniček

Velkým plusem pro Bobkovu kariéru v posledních letech je doprovodná kapela Malina band. Skvělí muzikanti pocházející z Druhé trávy Roberta Křesťana mají vzácnou schopnost sloužit písním a zpěvákovi a nedrat se do popředí, byť by na to muzikantsky měli. A to je dobře. Bobek si navíc během svého hudebního působení vytvořil pověst člověka, který podle moderátora Čecha kolem každé písničky „dlouze chodí a namlouvá si ji“. Umí tak dokonale vycítit, co mu přesně bude sedět a navíc si vybírá ty nejlepší spolupracovníky nejenom hudební (v minulosti Country beat Jiřího Brabce), ale i textařské: stačí připomenout Jiřího Grossmanna, Vladimíra Poštulku, Michaela Žantovského nebo Pavla Vrbu.

pavel bobek

Přišel i Gott

Protože šlo o narozeninový koncert, nechyběli na něm hosté a gratulanti. Slavný duet „S tím blázen si nic nezačínej“ zazpívala s Pavlem Bobkem nestárnoucí Marie Rottrová. V dalších skladbách z nových alb mu vypomohly zpěvačky Pavlína Jíšová, Svatava Štěpánková a Katka García. Několik písniček ze svého repertoáru zazpíval i Robert Křesťan, který hudbu prožívá do poslední noty, což je na něm i z povzdálí vidět. V závěru nechyběl ani Karel Gott, který ovšem nepřišel zpívat, ale popřát oslavenci.

Zdroj foto: pavelbobek.cz a Yellow ProSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 


Literatura

Doreen Virtue, Radleigh Valentine: Tarot andělů strážných

Tarot andelu straznych200Tak prý nejsladší tarotový set na světě! To jsou velká slova, milí autoři! S těmito kartami se podle nich prý budete prý cítit vždy velmi dobře. Tarotový svět vyhlazený do takové sladkosti, že snad nepoznáte strach a bá...

Divadlo

Shirley Valentine oslavila 500. reprízu, Simona Stašová dostala speciální dort s 500 svíčkami

Shirley 200One woman show Simony Stašové Shirley Valentine oslavila v úterý 15. září v Divadle ABC 500. reprízu. Bravurní komedie Willyho Russella o hledání sebe sama měla premiéru v roce 2008, od té doby se stala jednou z nejoblíbenějších inscenací Městských...

Film

Trans: Uvnitř mysli. Mimo zákon.

trans plakat 200„Šílený thriller“, tak charakterizuje svůj nejnovější počin oscarový britský režisér Danny Boyle (Milionář z chatrče, 127 hodin), který tentokrát vyzval ke spolupráci scenáristu Johna Hodge, s nímž v mi...