Strong Coffee? Výzva k letu!

Strong Coffee? Výzva k letu!

strong coffee give it a shotKdyž je česká realita tak silně zabahněná, člověk má neodolatelnou chuť uletět. Ale jak jinak než s pomocí písní, které ho alespoň pocitově zavedou do země, kde je moře svobody a mnozí lidé tam ještě neztratili víru.

 

Nemá se to, ale po následující větě bych mohl udělat závěrečnou tečku.  Poslouchám album Give it a shot od českobudějovické kapely Strong Coffee a je mi dobře. Tak.


Tři kluci ve věku kolem dvacítky plus dva hosté. Konkrétně David Říha (baskytara), Jakub Vančura (kytara, zpěv), Patrik Bartizal (bicí, zpěv) + Michael Říha (klávesy), Sylva Malinková (vokály). Společně nahráli deset skladeb, které jsou překvapivé z několika důvodů. Zní poučeně, zrale a pozor – těžko o nich někdo může říct, že jsou takzvaně na jedno brdo.  

Možná se pletu, ale tahle partička mladých muzikantů z českého jihu má hodně naposloucháno. Písničky Strong Coffee jsou totiž pestré. Asi nemá smysl hledat nápadné podobnosti se zahraničními vzory, lepší je chválit kapelu za průlet dějinami kvalitní hudby. Stylová škatulka „funk-rock“ je jistě výstižná. Prostě sedí.

strong coffee give it a shot


Nutno však poznamenat, že chlapci nasávali inspiraci z různých zdrojů – například vědí, že jazz, jazzrock, jemnou psychedelii či hardrock lze promíchávat docela příjemným způsobem. Je zřejmé, že si dali práci se stavbou jednotlivých skladeb. Když je potřeba ubrat, hrají opravdu velmi komorně, ve správnou chvíli ovšem neváhají přitlačit a nabídnout svému posluchači živočišnou vypalovačku. Na albu se střídají různé nálady. Co je důležité, kapela nenudí. Nedovolí vám přeskakovat některé písně. Drží vás ve střehu, čekáte, co přijde za chvíli. Zatímco při poslechu Smooth Groove jste spíše zachmuření, tak při Goodbye máte chuť vyletět ze židle a tančit. Každou z těch písní lze „použít“ (odporný výraz, že) pro jinou příležitost. Kdybych projížděl autem nočním městem, pustil bych si My Friends My Fortune, ostatně tahle píseň má ve finále dost nakažlivé vokály.

Poznávacím znamením kapely, která se zrodila v roce 2010 (na troskách skupiny Good Mood) je výrazná rytmika a často i naléhavý vokální projev. „Funk-rock“ to jistě vyžaduje. Něco mi ale říká, že Strong Coffee časem přesáhnou ještě někam jinam. Jestliže se „učí“ u experimentátorů, mezi které patří americký jazzový pianista Herbie Hancock, je na překvapení zaděláno.

Jen se nenechat utopit v močálu pro snadno zaměnitelné kytarovky, po kterých touží nablblí dramaturgové některých rádií. Tudy ne, chlapci, tudy ne!              

Give it a shot
Interpret: Strong Coffee
Žánr: Funk-rock
Skladby: 1/ Pretty Unknown Lady, 2/ Bliss, 3/ Move Your Body!, 4/ Shame, 5/ Hey!, 6/White Lies, 7/ Smooth Groove, 8/ Goodbye, 9/ My Friends My Fortune, 10/ Change (bonus)  
Stopáž: 35:24  
Vydavatelství: Strong Coffee, 2012  
Hodnocení: 75  %

Zdroj foto /obálka: www.bandzone.cz/strongcoffee 


 


Literatura

Média, lži a příliš rychlý mozek, aneb když se na nás valí příliš informací

media-lzi-a-prilis-rychly-mozek 200Nakladatelství Grada vydalo knihu Média, lži a příliš rychlý mozek s podtitulem Průvodce postpravdivým světem, jejímž autorem je spoluzakladatel webu manipulatori.cz Petr Nutil.

Divadlo

Pražská divadla v březnu: emoce, napětí i dojetí

divadlobrezen1 perexNabídka v početných pražských divadlech je při plné sezóně skutečně rozmanitá. Přinášíme tipy, kam se vypravit za nejblizším zážitkem. Divadlo Disk láká na své absolventské Letovisko plné ironické drásavosti, Divadlo Rokoko zve ...

Film

Neužil a Trojan se ponoří do Světa pod Hlavou

svet pod hlavou 200Václav Neužil a Ivan Trojan se ponoří do Světa pod Hlavou. Začalo natáčení nového seriálu podle scénáře Ondřeje Štindla v režii Marka Najbrta a Radima Špačka.

...