Poslední deska Michala Prokopa aneb "podruhé naposledy"

Email Tisk

michal prokop sto roku na cesteZpěváka, skladatele, bývalého poslance a moderátora pořadu Krásný ztráty Michala Prokopa jistě všichni dobře známe. V posledních dnech slaví, v plné svěžesti, své neuvěřitelné šestašedesáté narozeniny. Jsme proto rádi, že, po dlouhých šesti letech, zase vydal novou studiovou desku, s tajemným názvem Sto roků na cestě, přičemž si můžeme vyslechnout skladby jak samotného Prokopa, tak i Petra Skoumala a Jana Hrubého.

Léta letí…rockověji

Od minulé desky Poprvé naposledy se skupina Michala Prokopa výrazně proměnila. V současné kapele Framus Five hrají Pavel Razím na bicí, Zdeněk Wimpy Tichota na baskytaru, Jan Kolář na klávesy, Jirka Šíma na saxofony, Roman Bobick Kubát na trubku, kytarista Luboš Andršt a houslista Jan Hrubý. „Na minulé desce nehrála tahle kapela, hraje tam sice Luboš Andršt v některých věcech, ale jinak to byla jiná kapela,“ poznamenal zpěvák a spoluautor alba. „My jsme se snažili, aby ta deska hrála tak, jak hrajeme na koncertě. Nejsou tam žádná studiová kouzla, žádné triky, i když to není nahráno naživo. Je tam jedna věc vysloveně hard-rocková, takovou věc jsem ještě nezpíval, i když jsem v začátcích koketoval s lecčíms,“ řekl Michal Prokop. Pořídil si totiž malé domácí studio, vyrobil během roku osm demosnímků nových písniček a rozhodl se vydat desku bez nějaké velké firmy, kterou zajímá jen výsledný zisk.

Vždyť stárneme všichni, pane Prokope!

I já, která jsem ho už od své puberty s nadšením poslouchala, i když jsem měla většinou jen singly, gramofonové desky, které jsem skupovávala v bazarech. „Jedním z témat je stárnutí, stáří ve společnosti, která je tak zaměřena na mládí a úspěch,“ uzavírá Prokop, který však neví, jestli tato deska bude tou poslední. Když nám však v pražském baru Krásný ztráty představoval svou novou desku s krásně melancholickou černobílou fotografií starých botiček, tak neopomněl zauvažovat, zda neměl svou novinku vlastně pojmenovat po předchozím albu Poprvé naposledy jako Podruhé naposledy nebo Skutečně naposledy. No, zasmáli jsme se pěkně všichni od plic. Mám dokonce pocit, že jsem podobné úvahy Michala Prokopa o stáří a stárnutí zaslechla i v některé z talk show Karla Šípa, a myslím si, že stále vitálnější Michal Prokop by si neměl tyto myšlenky vůbec připouštět. Přece více méně stárneme všichni!

michal prokop sto roku na ceste

Texty písní jsou od…

Písně, jako například Stodolní, Sto roků samoty a Zatmění, jsme již mohli slyšet na letních festivalech 2012 a uslyšíme je i na podzimním turné, kdy 19. prosince 2012 budeme novou desku křtít na tradičním Vánočním koncertu Michala Prokopa v pražském Divadle Archa. Některé písně napsal Michal Prokop na dosud nevydané texty Pavla Šruta, ten pak dodal další. Prokop oslovil i svého dvorního skladatele Petra Skoumala, tři texty nabídl kolega z televizních projektů, Jan Lacina. Můžeme říct, že deska je opět velmi pestrá. „Chvíli rockově bluesová, chvíli trochu najazzlá, chvíli písničková, chvilku i country, postavená na skvělých textech. Kořeny v letech šedesátých, zvuk poučený jednadvacátým stoletím,“ shrnul Michal Prokop. A dodal, že nechce již prožívat zklamání, které pramení z toho, když mu textař dodal text na jeho skladbu úplně jiný, než si to předem představoval, že to nemohl často vydejchat, a proto, že to teď  řeší opačně, ať si to zklamání raději vydejchá sám textař.

michal prokop sto roku na ceste

A proč album?

Michal Prokop totiž stále cítí potřebu vyjádřit se uceleným tvarem, ne jen jednou písničkou, a proto album s dvanácti skladbami natočil. A je přesvědčen, že to jako publikum oceníme jinak, než jen s peckami v uších v davu v metru, s gigabajty staženými z obláčků anonymní muziky, jak to máme dnes v módě. Album vzniklo, jak  již bylo zmíněno, ve vlastní produkci Michala Prokopa, spoluproducenty jsou David Gaydečka, v tomto případě také vydavatel, a bratr Ivan Prokop, který měl na starosti fotografie, výrobu, a další produkční záležitosti. O grafiku se postaral Karel Haloun s Luďkem Kubíkem. Zvukovým mistrem, který album natočil a ve svém studiu dokončil, je Pavel Marcel, se kterým Michal Prokop pracoval na všech vydaných albech posledních let – tedy na živácích Unplugged s triem Prokop, Andršt, Hrubý, a Live 60 z Lucerny a na studiovém Poprvé naposledy.

Framus Five (5) a Michal Prokop

Michal Prokop se narodil v roce 1946 a vystudoval vysokou školu ekonomickou. Dnes oprávněný člen Beatové síně slávy, založil v roce 1963 skupinu Framus Five, která se ve svém prvním období zaměřovala na soul a rhytm´n´blues podle afroamerických vzorů (Ray Charles). Se skupinou natočil dvě alba: Blues In Soul (1968) a česky zpívané Město Er na texty básníka Josefa Kainara. Po rozpadu skupiny Framus Five se v první polovině 70. let přiklonil ke střednímu proudu, byl i členem divadla Semafor a spolupracoval i se skupinou Evy Pilarové. V roce 1978 pozměnil název skupiny Framus Five na Framus 5 a spolupracoval s básníkem Pavlem Šrutem a skladatelem Petrem Skoumalem. Úspěch tak Framus 5 slavil zejména v 80. letech s písněmi, které vydal na slavné desce Kolej Yesterday (1984), a na následujících nahrávkách Nic ve zlým, nic v dobrým (1987) a Snad nám naše děti... (1989). Na počátku 90. let se Michal Prokop pustil do politiky jako poslanec, později jako náměstek ministra kultury, a ještě později opět jako poslanec. V roce 1992 dokončil studium filozofické fakulty Univerzity Karlovy. V letech 1998 – 2000 byl ředitelem společnosti Praha 2000 – Evropské město kultury. Od roku 2002 členem Rady Českého rozhlasu, od roku 2004 – 2006 jejím předsedou. V letech 1998 – 1999 moderoval a připravoval v televizi Prima politickou talk show Nic ve zlým, od roku 2000 má v České televizi pořad Krásný ztráty.

michal prokop sto roku na ceste

Obsah CD Sto roků na cestě

1. Zatmění Michal Prokop/Jan Lacina
2. Silueta Michal Prokop/Pavel Šrut
3. Někdy někde Michal Prokop/Pavel Šrut
4. Kartáček na zuby Petr Skoumal/Pavel Šrut
5. Obyčejnej chlápek Jan Hrubý/Pavel Šrut
6. Kuplířka Lukrécia Michal Prokop/Pavel Šrut
7. Šeherezáda Michal Prokop/Pavel Šrut
8. Zítra to roztočíme Jan Hrubý/Jan Lacina
9. Stodolní Petr Skoumal/Pavel Šrut
10. Sto roků samoty Michal Prokop/Pavel Šrut
11. Dobrý ráno miláčku Michal Prokop/ Jan Lacina
12. Útěky Michal Prokop/Pavel Šrut

michal prokop sto roku na ceste

www.michalprokop.cz
www.joesgarage.cz

Zdroj foto: internetSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Nejslavnější detektiv severu se vrací

Zizen perexHarry Hole is back. Tato zpráva pro Vás jistě není žádnou novinkou. Právě dnes totiž vychází nejnovější díl ze série o slavném detektivovi, kterou má na svědomí norský spisovatel Jo Nesbø. Její název je Žízeň.

Divadlo

Představení Peklo - Dantovské variace s 420PEOPLE a Davidem Prachařem: nečekané spojení tance a činohry

Peklo 200Soubor současného tance 420PEOPLE, herec David Prachař, režisér Jan Nebeský a scenáristka Lucie Trmíková společně zinscenují Peklo. Představení inspirované Božskou komedií Dante Alighieriho a tématem krize středního věku bude mít dvě premiéry 29. a...

Film

Tři velké seriály a také satira, sitkom a skeče na podzim v České televizi

ceska televize 200Návrat vyšetřovatele Kuneše v novém detektivním seriálu Rapl, historická sága Já, Mattoni a druhá řada oblíbeného Doktora Martina. Česká televize nabídne na podzim tři velké seriály. Vedle nich se na obrazovce objeví i satira o fikti...