Tomáš Kočko a jeho palírna
Banner

Tomáš Kočko a jeho palírna

Email Tisk

tomas kocko cestou na jihVšichni potřebujeme něco, co nás občas zahřeje… Zkuste album Cestou na jih! Tuto nahrávku má na svědomí vynalézavý moravský muzikant Tomáš Kočko. S Orchestrem a hosty předvádí velmi chutné produkty své tvůrčí palírny.

 

 

Zpívá se tu o lásce, o ženách, o mužích, o smrti, o pití, o síle živlů…, a nutí vás to přemýšlet, milovat, nenávidět, smutnit, plakat, tančit, dívat se do mraků… Ale pozor: než vyrazíte na cestu pohostinnou moravskou zemí, dobře si prohlédněte mapu ve skládacím (dvojjazyčném) bookletu. Ať víte, odkud kam směřujete. Frýdek-Místek, Valašská Bystřice, Žítková, Lopeník, Velká nad Veličkou, Uherčice, Velké Pavlovice, Vrbica. Z etnoregionů jsou tu zastoupeny: Lašsko, Moravské Valašsko, Moravské Kopanice, Hanácké Slovácko, Horňácko.

Tomáš Kočko tentokrát nenahrál autorské album, ale pustil se především do interpretací lidových písní. Mezi námi, záslužná činnost! Aranžérská kreativita a pestré nástrojové obsazení dávají jednotlivým písničkám nový náboj. Ve skladbě Máš, máš/Mamko, mamko, kterou lze označit za hit, se skvělé proplétají kytary, viola, šalmaje, zobcová flétna, cimbál, tamburína a podmanivé ženské hlasy (Zuzana Lapčíková, Libuše Černá).

Při poslechu dalších skladeb snadno zjistíte, že ve studiu se sešla parta muzikantů, kteří si s dědictvím předků radostně pohráli. Patříte k posluchačům, kteří chtějí být překvapováni? Pak vás asi potěší dixilendový šmrnc písně Pytal se mě jeden chlapec, prostor tu dostávají klarinet, trubka, pozoun, banjo i akordeon. Pokud byste měli chuť na temperamentní tanec, přepněte si okamžitě na I feel o poštaris, původně cikánská lidová „odevšad“ má v sobě opravdu hodně energie. Ale ještě si nesedejte, v tempu vás udrží pekelně rozjetá cimbálovka Nemožu uležeť/Pivečko mladencom. Tuhle rychlost by mohli závidět i někteří neopunkeři.

tomas kocko cestou na jih

I když toto album je poskládáno z nepůvodního materiálu, jednu autorskou píseň mezi ně protagonista celého projektu úspěšně propašoval. Jmenuje se Poslední božec. Možná si řeknete, kdo jiný by dokázal udržet takhle magické napětí, snad Nick Cave či Lou Reed. Nemohu si pomoct, tady Tomáš Kočko významně zabodoval.

Charakteristickým znakem alba je nejen zmiňovaná pestrost, ale také moravská zpěvnost, vyrostlá z hrdosti a vědomí tradic. Mezi zpěvy a tóny tušíte kouzla přírody, slunce, déšť i mlhu. Když si pustíte do uší baladu Ach, voděnko studená, napadne vás, že je něco silnější než vy. Písně přetvořené T.K. a jeho přáteli umějí nadnášet a zároveň tlačit k pokoře. 
Něco vám řeknu: album Cestou na jih by se krásně poslouchalo ve venkovském kostele.

Cestou na jih
Interpret: Tomáš Kočko & Orchestr
Žánr: World music
Skladby: 1/ Povídali, že sem umreu, 2/ Máš, máš/Mamko, mamko, 3/Na vrch Lopeníka, 4/ Okolo Pavlovic, 5/ Ach, voděnko studená, 6/ Poslední božec, 7/ Pytal se mě jeden chlapec, 8/ Nemožu uležeť/Pivečko mladencom, 9/ I feel o poštaris.
Bonus: 10/ I feel o poštaris (Radiomix – MP3), 11/ Máš, máš/Mamko, mamko (Zuzana Lapčíková s dcerou Magdou – MP3), 12/ Cestou na jih (Trailer – AV).
Stopáž: 35:03
Vydavatelství: Indies Happy Trails, 2012
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto/obálka: indiesrec.euSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Nové komentáře


Literatura

Nekonečný Zimní příběh

zim 200Nakladatelství Jota vydalo pořádnou bichli ve formě The New York Times bestseller Zimní příběh od Marka Helprina. Dokáže však tato oceněná knížka zaujmout i českého čtenáře?

 

...

Divadlo

Dům jako živá bytost?
ImageCo je to “domov”? Nelehká otázka, viďte? Pro každého z nás tento pojem může představovat něco naprosto odlišného, ale vždy velice osobního. Je to hnízdo, ze kterého jsme, sotva plnoletí, vyletěli vstříc nástrahám života? Nebo možná malá garsonka, ve k...

Film

Historické sci-fi: Zítra vstanu a opařím se čajem

altFilm Zítra vstanu a opařím se čajem (1977) se odehrává v nedaleké budoucnosti, kdy se lidem povedlo zvládnout cestování časem. Od jisté doby se odlétá na turistické výlety do starověkého Egypta nebo třeba na prohlídky druhohor a dinosaurů.