Tomáš Kočko a jeho palírna
Banner

Tomáš Kočko a jeho palírna

Email Tisk

tomas kocko cestou na jihVšichni potřebujeme něco, co nás občas zahřeje… Zkuste album Cestou na jih! Tuto nahrávku má na svědomí vynalézavý moravský muzikant Tomáš Kočko. S Orchestrem a hosty předvádí velmi chutné produkty své tvůrčí palírny.

 

 

Zpívá se tu o lásce, o ženách, o mužích, o smrti, o pití, o síle živlů…, a nutí vás to přemýšlet, milovat, nenávidět, smutnit, plakat, tančit, dívat se do mraků… Ale pozor: než vyrazíte na cestu pohostinnou moravskou zemí, dobře si prohlédněte mapu ve skládacím (dvojjazyčném) bookletu. Ať víte, odkud kam směřujete. Frýdek-Místek, Valašská Bystřice, Žítková, Lopeník, Velká nad Veličkou, Uherčice, Velké Pavlovice, Vrbica. Z etnoregionů jsou tu zastoupeny: Lašsko, Moravské Valašsko, Moravské Kopanice, Hanácké Slovácko, Horňácko.

Tomáš Kočko tentokrát nenahrál autorské album, ale pustil se především do interpretací lidových písní. Mezi námi, záslužná činnost! Aranžérská kreativita a pestré nástrojové obsazení dávají jednotlivým písničkám nový náboj. Ve skladbě Máš, máš/Mamko, mamko, kterou lze označit za hit, se skvělé proplétají kytary, viola, šalmaje, zobcová flétna, cimbál, tamburína a podmanivé ženské hlasy (Zuzana Lapčíková, Libuše Černá).

Při poslechu dalších skladeb snadno zjistíte, že ve studiu se sešla parta muzikantů, kteří si s dědictvím předků radostně pohráli. Patříte k posluchačům, kteří chtějí být překvapováni? Pak vás asi potěší dixilendový šmrnc písně Pytal se mě jeden chlapec, prostor tu dostávají klarinet, trubka, pozoun, banjo i akordeon. Pokud byste měli chuť na temperamentní tanec, přepněte si okamžitě na I feel o poštaris, původně cikánská lidová „odevšad“ má v sobě opravdu hodně energie. Ale ještě si nesedejte, v tempu vás udrží pekelně rozjetá cimbálovka Nemožu uležeť/Pivečko mladencom. Tuhle rychlost by mohli závidět i někteří neopunkeři.

tomas kocko cestou na jih

I když toto album je poskládáno z nepůvodního materiálu, jednu autorskou píseň mezi ně protagonista celého projektu úspěšně propašoval. Jmenuje se Poslední božec. Možná si řeknete, kdo jiný by dokázal udržet takhle magické napětí, snad Nick Cave či Lou Reed. Nemohu si pomoct, tady Tomáš Kočko významně zabodoval.

Charakteristickým znakem alba je nejen zmiňovaná pestrost, ale také moravská zpěvnost, vyrostlá z hrdosti a vědomí tradic. Mezi zpěvy a tóny tušíte kouzla přírody, slunce, déšť i mlhu. Když si pustíte do uší baladu Ach, voděnko studená, napadne vás, že je něco silnější než vy. Písně přetvořené T.K. a jeho přáteli umějí nadnášet a zároveň tlačit k pokoře. 
Něco vám řeknu: album Cestou na jih by se krásně poslouchalo ve venkovském kostele.

Cestou na jih
Interpret: Tomáš Kočko & Orchestr
Žánr: World music
Skladby: 1/ Povídali, že sem umreu, 2/ Máš, máš/Mamko, mamko, 3/Na vrch Lopeníka, 4/ Okolo Pavlovic, 5/ Ach, voděnko studená, 6/ Poslední božec, 7/ Pytal se mě jeden chlapec, 8/ Nemožu uležeť/Pivečko mladencom, 9/ I feel o poštaris.
Bonus: 10/ I feel o poštaris (Radiomix – MP3), 11/ Máš, máš/Mamko, mamko (Zuzana Lapčíková s dcerou Magdou – MP3), 12/ Cestou na jih (Trailer – AV).
Stopáž: 35:03
Vydavatelství: Indies Happy Trails, 2012
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto/obálka: indiesrec.euSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Přirozená cesta ke zdraví: Léčivé obklady a zábaly

lecive obklady 200Máte dost chemie a potřebujete zmírnit bolesti nejrůznějšího původu? Mladá fronta vydala knihu ideální pro vaše potřeby - Léčivé obklady a zábaly nejen z bylinek a tvarohu. Přírodní medicína zabírá často mnohem lépe, než kupa prášků ...

Divadlo

Unikátní představení OFFline 19. května v Divadle Archa

offline perex420PEOPLE – Off Projects – Please The Trees. Tři osobité soubory na jednom místě pouze v jeden jediný večer – 19. 5. od 20.00 v Divadle Archa! Mimořádný projekt OFFline vznikl ...

Film

RETRO: Návrat k Rambovi
ImageRambův příběh je známý už velmi dlouhou dobu. Je to už téměř 30 let, kdy byl uveden do kin první díl. I když se může film na první pohled jevit poněkud omšele, vracím se k němu proto, že byla pro jeho natočení použita celá řada (na tu dobu) novátorsk...