Novoroční koncert v Rudolfinu v rámci festivalu České doteky hudby

Novoroční koncert v Rudolfinu v rámci festivalu České doteky hudby

Email Tisk

kulinsky 200Mezinárodní hudební festival České doteky hudby se svým rozsahem stal největším festivalem zaměřeným na klasickou hudbu v zimním období a na přelomu roku v Praze. Cílem festivalu je nabídnout vrcholnou klasickou hudbu v oblasti orchestrální, komorní a recitálové tvorby prostřednictvím adventních, vánočních, novoročních a tříkrálových koncertů. Novoroční koncert v Rudolfinu, 2.1.2013 od 20 hodin, uvede tolik očekávanou verzi slavné Dvořákovy „Novosvětské“, upravené pro varhany.

Dílo vyšlo u nakladatele A.Simrocka, ke kterému uvedl autora jeho přítel Johanes Brahms. V druhé polovině koncertu vystoupí v premiéře festivalový komorní orchestr, který je sestaven z vynikajích sólistů a osvědčených komorních hráčů pražského hudebního světa. Provede populární dílo Dmitrije Šostakoviče, které vzniklo v pouhých třech dnech roku 1960 za jeho pobytu v Drážďanech a neméně známý Sextet Bohuslava Martinů, který autor napsal na objednávku a za sponzorství Ellisabeth Sprague Coollidge pro tamní soutěž a festival.

Kulínský znovu na scéně

Ve Smetanově síni Obecního domu se 2.1.2013 koná koncert s názvem Comeback Kulínský. Pod taktovkou dirigenta Bohumila Kulínského bude uvedeno dílo Wolfganga Amadea Mozarta (1756–1791) Symfonie č. 29 A Dur KV 201 a Koncert pro housle a orchestr č. 5 A Dur KV 219. Po přestávce zazní Orchestrální kvartet F dur č. 4 op. 4 Karla Stamitze (1745–1801) a Symfonie č. 43 Es Dur „Merkur“Hob. I: 43 Josepha Haydna (1732–1809).

Bohumil Kulínský je jedním z výrazných představitelů střední generace českých dirigentů. Široký repertoár tohoto zkušeného dirigenta zahrnuje autory počínaje vrcholným barokem přes klasicismus, romantismus až do pozdnějších stylů. Pohybuje v oblasti velkých vokálně - symfonických děl, operní tvorby i tvorby symfonické, s důrazem na skladby 20. století. Jeho devizou je dlouholetá praxe v oblasti vokální hudby a lehkost při realizaci koncertů, kde je zpěvní hlas dominantní.

Sopránový hlas a viola kouzlí – Chvíle zastavení

Koncert, který se uskuteční 4.1.2013 na Pražském hradě v Rudolfově galerii, je úspěšnou kompilací repertoiru vystoupení umělců na koncertech Pražského jara, v České filharmonii, Festivalu komorní hudby Český Krumlov či Dvořákova festivalu. Absolutní špičky ve svých oborech – to jsou dnes Jitka Hosprová či Markéta Mátlová a v komorní hudbě kvarteto Ensemble Martinů. Zlatým hřebem koncertu je lyrický melodram Jiřího Matyse na text Jiřího Wolkera a mýtická Temlova Sapientia na latinský text. Většina programu je však složena z velmi slavných árií pro soprán a kvarteto či klavír a z pilířů a evergreenů violové literatury. Jedno z nějvětších Fibichových komorních děl zazní závěrem koncertu v akusticky a architektonicky skvostné Rudolfově galerii.

PARIS, PARIS! - Slavné francouzské šansony

Milovníci francouzských šansonů si přijdou na své při poslechu tradičního i nekonvenčního zpracování písní a skladeb Edith Piaf, Charlese Aznavoura, Mireille Mathieu, Jacquese Prevérta, ale také jejich současníků a následovníků. Písně budou uvedeny jak v originále, tak s českými texty. Kromě proslulých francouzských šansonů (Non, je ne regrette rien, La foule, Ja se vrátím (La Bohéme), Mon Amour, Mon Ami, Padam-Padam, Mon dieu aj..) zazní i filmová hudba v podobě orchestrálních skladeb (Velký blondýn s černou botou, Profesionál, Muž a žena). Společně s orchestrem doprovodí Radku Fišarovou akordeonista Aliaksandr Yasinski a Jazztrio Vladimíra Strnada. Koncert se koná na půdě Rudolfina ve Dvořákově síni 3.1.2013 od 19 hodin.

Five Star Clarinet Quartet, který je sestaven z našich špičkových klarinetistů s velkým sólistickým renomé a komorními zkušenostmi z řady pódiových aktivit, vystoupí v Novoměstské radnici 5. ledna od 18 hodin. Členové souboru Jiří Hlaváč - klarinet, saxofon, průvodní slovo, Karel Dohnal – klarinet, Irvin Venyš – klarinet a Lukáš Daňhel - klarinet, basklarinet, jsou také držiteli prestižních ocenění z mezinárodních hudebních soutěží a festivalů a jsou výraznými osobnostmi naší interpretační současnosti. Five Star Clarinet Quartet osciluje repertoárově v oblasti klasické i jazzové hudby a navazuje na projev legendárního souboru Barock Jazz Quintet. Autorem aranží, dramaturgem a moderátorem je Jiří Hlaváč. Na programu jsou skladby Johanna Sebastiana Bacha Tři chorály, I. BWV 617, II. + III. BWV 639, Sonáta g moll Tomasa Albinoniho a Divertimento D dur, KV. 136 Wolfganga Amadea Mozarta. Dále kanadská suita Oscara Petersona, Maria de Buenos Aires y Tango Astora Piazzoly, Tmavomodrý svět Jaroslava Ježka a Sólo pro starou dámu Jiřího Hlaváče.

ku paris paris

Klenoty ruské hudby

Festivalové „Klenoty ruské hudby“ jsou vítané pro svůj atraktivní výběr skladeb ruské provenience. Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Louženským a houslistkou Sophií Jaffé (Německo) přednesou skladby Igora Stravinského (Ohňostroj, fantazie pro orchestr, Cirkusová polka pro orchestr), Dmitrije Šostakoviče (Koncert a moll pro housle a orchestr No. 1, Op. 77) a Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského. Tento Tříkrálový koncert se koná 6.1.2013 od 20 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.

O festivalu

Festival je rozdělen do několika tématických okruhů, jako jsou Crossover řada, Stará hudba, Hudba vánoční Prahy, Klenoty ruské hudby a cyklus „Odešli předčasně“, zaměřený na geniální osobnosti české hudby a literatury. Speciální sérií je trojice koncertů s názvem Comeback Kulínský.

kulinsky

Festival každoročně uvádí nějakou světovou či pražskou hudební premiéru. Rovněž neopomíná zviditelnit historii a architekturu prostor, ve kterých se koná, jakožto nedílnou součást prezentace pražské kultury (Obecní dům, Rudolfinum, Pražský hrad – Španělský sál či Rudolfova galerie, Anežský klášter, Lichtenštejnský palác, Klementinum, Strahovský klášter – Památník národního písemnictví, Národní muzeum, Chrám sv. Mikuláše či Kostel Sv. Salvátora, Dům U Kamenného zvonu, Clamm Gallasův Palác a další). Vše v návaznosti na prezentaci Prahy jako dominantní metropole Střední Evropy.

Zdroj informací a foto: http://www.ceskedotekyhudby.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Z archivu...

Nové komentáře


Literatura

Coolinářka: Kuchařka testovaná na rodině


coolinarka 200Foodblogerů, tedy blogerů zaměřených na jídlo a vše kolem něho, neustále přibývá a není tak divu, že se na našem trhu stále více objevují také jejich knihy. Pro autory blogů je to největší pocta, což v úvodu přiznává i Svatava Vaško...

Divadlo

Obecní dům bude od května patřit divadelní fotografii

3 3 8 mPrvní velká souhrnná výstava fotografií z divadelního prostředí Česká divadelní fotografie 1859 – 2017 bude od 9. května do 24. června 2018 k vidění v Obecním domě v Praze. Výstava návštěvníky provede historií českého divadla od ...

Film

Fliegauf naznačuje, odkud vane vítr

je to jen vitrI takový bývá úděl umělce! Zatímco film maďarského autora Bence Fliegaufa získává uznání od festivalových porot (Stříbrný medvěd na MFF v Berlíně) i lidsko-právních organizací (cena Amnesty International Film, Peace Film ...