Když je ve městě tma a mlha
Banner

Když je ve městě tma a mlha

LUNO booklet200Představuji si, že přesně takovou hudbu si ve svém autě pouští řidič, který jede a nezná cíl. Formace Luno a její třetí disk Zeroth v sobě nesou tíseň člověka z těchto časů. Muzikanti kolem charizmatické zpěvačky Emy Brabcové se zkrátka trefili do něčeho velmi podstatného.

 

 

Skupina Luno vznikla koncem roku 2009. A protože její členové nejsou žádní začátečníci, není překvapením, že se kapela neztratila v šedém průměru. Naopak – dnes je zajímavou součástí alternativního proudu electro-rock-popu.

Frontmanku kapely si možná někteří z vás pamatují z formací Khoiba nebo Roe-Deer. Baskytarista Šmity hrál v partičce Prostitutes a jako vyhledávaný zvukař má za sebou pestrou cestu, mimochodem v této roli procestoval Evropu s Black Lips. Bubeník Jan Janečka je nepochybně zručný muzikant, proslavil se v Southpaw a vystupoval také s Glenem Hansardem. Kytarista a klávesák Martyn Starý je nejmladším členem kapely a přinesl hodně nespoutané energie.

LUNO foto

Na albu Zeroth nehledejte klasické písničky s chytlavými refrény, ale spíše atmosféru, nálady a pocity. Luno je městská hudba. Když si tuhle kapelu pustíte do uší, můžete mít dojem, že kráčíte po mostě a pod vámi pulsuje stereotypní život. Ale pozor, nezaměňovat ho s ospalostí! Pravidelné minimalistické rytmy vám totiž na klidu nepřidají, sálá z nich těžko popsatelná nervozita. Jako by v příštím okamžiku mělo něco někde bouchnout. Ne, nemusí hned padat domy nebo obchodní centra, stačí jen, že odněkud se ozve zlý nebo zoufalý výkřik. A vy ho slyšíte třeba jako ostrou kytaru.

Muzika je tu jako odlidštěná krajina plná nevzhledných ploch a chladných budov. A taky strojů a stroječků, které pozvolna přebírají vládu. Jinou funkci má zpěv Emy Brabcové. Melancholický podmanivý vokál se táhne nad „krajinou“ jako hlas odjinud. Může vás i hypnotizovat. Záleží, jak se na něj napojíte. Asi není náhoda, že zpěvačka Ema B. se v civilu zabývá muzikoterapií. Poslouchejte opakovaně, víc, ještě víc a dojde vám to.

LUNO booklet

Luno může na někoho působit jako depkařská póza, jako zručně přetavená inspirace islandské šamanky Björk, jako… Ano, podobných nálepek lze vymyslet minimálně devět. Užitečnost alba Zeroth mohu vyjádřit ještě úplně jinak: je to ideální potrava pro samotáře. Pro duše bloumající městy zrovna ve chvílích, kdy je mlha a tma.

Jak jsem už naznačil, nic moc veselého nečekejte.

No heil syndrome

Název: Zeroth
Interpret: Luno
Žánr: electro/rock/pop
Skladby: 1/ Wrong start, 2/ Plasma generator, 3/ Her sex code, 4/ Human centipede, 5/ This is the fake, 6/ Heart cavernoma, 7/ No heil syndrome, 8/ The last time you made me come back on the coach, 9/ Zeroth, 10/ Sizrhen
Stopáž: 35:12
Vydavatelství: Indies Scope, 2012
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto /obálka: www.indies.euSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 


Literatura

Jak si neudělat z domova cirkus jako na Piccadilly

jak si neudelat z domova cirkus jako na piccadilly 200V červnu vyšla u nakladatelství Mladá fronta příjemná knížečka o životě ve Velké Británii od známé české autorky Hany Parkánové-Whitton s delším, ale vtipným...

Divadlo

Luboš Pospíšil s kapelou 5P zahraje po dvou letech opět ve Vsetíně

pospisil perexVe čtvrtek 25. ledna otevře v 19.00 hodin klubovou scénu roku 2018 v malém sále vsetínského Domu kultury český matador s hlasem, který si nespletete. Řeč je o Luboši Pospíšilovi a skupině 5P pod vedením kapelníka Ondř...

Film

Jak pokračuje legenda Zprávaře

zpravar 200Film Zprávař 2 – Legenda pokračuje, je pokračování kariéry hlasatele zpráv a je konečně tady. Stylová, a přitom nechutná komedie s pevnými prsy a zadky, je přitom dojemná až k pláči.