Kapela HUSH představuje páté album

Kapela HUSH představuje páté album

Email Tisk

hush skupina 200Písničky z jejich v pořadí již pátého alba právě v těchto dnech představuje na svých koncertech jablonecko-liberecká kapela HUSH.

 

 

 

Hush vznikají v létě roku 1996. Od těch dob (až dosud) v kapele působí zpěvák Michal Kurilla a bubeník Honza Kubánek. na postech kytaristů a basistů se vystřídalo povícero severočeských muzikantů.

Po několika počátečních demosnímcích natočili Hush čtyři dlouhohrající desky - v roce 2002 titul Electric Religion, v roce 2005 album Stereotype, roku 2007 třetí nahrávku, která nese název Rockets & Shisha a v roce 2010 vzniká album s názvem No. 4.. První album Electric Religion vznikalo v libereckém Studiu Spin, další (Stereotype a Rockets&Shisha) se již rodila ve Studiu Citron v Ostravě v produkci Petra Slezáka (Vypsaná fiXa, Mňága a Žďorp...). Poslední 2 alba byla nahrána mobilním studiem Honzy Rejenta na horské chalupě a dokončováno v libereckém Spin studiu.

Kapela od svých počátků čile koncertuje; kromě Česka se podívala i do zahraničí - do Holandska, Polska či Německa. Má za sebou věhlasné i menší fesťáky - Trutnov Open Air, Benátská noc, Trnkobraní, Sázavafest, Rocková Lipnice, Jim Beam music, Altros atd.). Na jaře 2011 odcházejí z kapely kytarista Ruda Hancvencl a basman Honza Mikulička. Na jejich posty v dubnu téhož rok nastupují basista Martin Bouchal a kytarista Ondra Rusnák. Na jaře 2011 odcházejí z kapely kytarista Ruda Hancvencl a basman Honza Mikulička. Na jejich posty v dubnu téhož rok nastupují Martin Bouchal a Ondra Rusnák. V roce 2013 vypustili Hush do světa své páté album s názvem ENDORPHIN.

Znamená pro kapelu návrat k tvrdšímu soundu avšak písně jsou stále plné "hushácké" melodiky.V červnu 2011 kapela v nové sestavě natáčí klip k songu Forget My Name, ve kterém hraje skvělý Pavel Liška. Klip je vysílán na ČT 1 v Dobrém ránu a v pořadu TV Rockparáda. Aktuálně Hush dokončují své páte album Endorphin, které vyjde v únoru 2013. O zvuk se postaral opět Jan rejent SpinStudio. Mastering alba provedl věhlasný Jens Bogren ve švédském studiu Fascination Street!

hush skupina

Honzo, písničky z nového alba – zeptám se – co mají něco společného? Jak vypadal jejich výběr?

Všechny písně vznikly od léta 2011 do léta 2012. Jsou poznamenány příchodem 50% nové krve do kapely. Ta znamenala velkou změnu v atmosféře, v procesu skládání, ve zvuku a v celém přístupu k muzice. Tou čerstvou infuzí je basista Martin Bouchal a kytarista Ondřej Rusnák. Se zpěvákem Michalem Kurillou táhneme káru Hush už od roku 1996, tak byla tahle velká změna opravdu pro celé další hudební směřování tím zásadním impulsem. Na album se dostalo všech 11 songů, které jsme pro desku nachystali. Polotovarů bylo samozřejmě mnohem víc, ale ty se nedostaly do užšího výběru. V textech se samozřejmě odráží naše prožitky a pocity získané na bitevních polích soukromých životů.

Album má název Endorphin – proč právě tento název?

Název mne napadl po jedné z prvních zkoušek v nové sestavě. Měl jsem najednou z hraní podobný pocit a euforii, kterou jsem zažíval v prvních kapelách. Cítil jsem tu chemii v těle, kterou každý člověk má tak rád a která se popisuje i jako pocit štěstí…stačilo jít trochu ke zdroji toho všeho a byl z toho název alba. Snad vyvoláme tvorbu endorfinů i v posluchačích, kteří naší desku ochutnají.

Která písnička je podle Tebe pro posluchače nejchytlavější?

Z reakcí lidí je to dost nejednoznačné – každý má jiný naturel a každého osloví jiná hudební atmosféra. Tím, že je na nahrávce těch poloh vícero, vybírá si každý trochu jiné favority svých uší. My v kapele sázíme na úvodní Ignite The Fire. Máme rádi energii toho songu. Pro hodně posluchačů je zajímavá i Hot Smoke & Blue nebo akustická Down, která celá vznikla až při nahrávání ve studiu. Je to hodně pocitová záležitost ovlivněná děním dnů, kdy vznikala.

Na hudební scéně nejste žádní nováčci – jak je těžké udržet si své fanoušky tak dlouho?

Nováčci opravu nejsme. Ale necítíme se ani jako dinosauři. Pořád nás to baví a svým způsobem je Endorphin pro kapelu velký start/restart. Reakce na desku jsou moc příjemné. Doba je zahlcena muzikou, která je volně přístupná. Stačí zdarma klikat myší a poslouchat. Přimět někoho, aby si pustil zrovna Hush je opravdu velký úkol a je potřeba po natočení desky neusnout a zkoušet jí dostat k potenciálním fanouškům všemi možnými cestami. Pro nás je ale důležitý i dělat radost sami sobě a plnit si malý muzikantský sny…teď to byl např. mastering desky ve Švédsku u Jense Bogrena ve Fascination Street Studios. Máme konečně desku, která hraje opravdu dobře.

Plánujete delší šňůru?

Na delší šňůru zatím nepomýšlíme, protože naše pracovní životy na to nejsou stavěné. Ale už se kupí hraní - třeba i 3x za víkend, takže jsou to takové minišňůry s návraty na domácí půdu.
Ale nutno přiznat, že v nás všech hlodá chuť si jednu aspoň týdenní souvislou šňůru vyzkoušet…uvidíme.

Na 3 křtech, které jste si naplánovali – Liberec, Jablonec, Praha - s vámi hraje pražská kapela Nasycen. Proč právě oni?

Proč Nasycen? První impuls ke společnému hraní vzešel od nich – hledali někoho k sobě pro hraní v pražské Malostranské besedě. Jejich basista Ilja Kučera nás krátce předtím slyšel v Praze před australskými Dirty York a zavolal nám. Před tím koncertem jsem znal jen to jméno, ale ne muziku kapely. Koncert a následný poslech jejich CD nás v kapele všechny dostal. Jejich píseň – Jaké to je být slepý považuju já osobně za vrcholný číslo český rockový písničky. Tahle věc mě tehdy doslova uhranula (a nebyl jsem v kapele sám).
Navíc vzniklo to, že Nasycen si oblíbili nás a vznikly tak z toho tyto společné koncerty. Přijde mi moc fajn, že nehrajeme stejný žánr. Pro posluchače má tak koncert dvě polohy – křehčí a přemýšlivou Nasycenovskou a druhou ve znamení Hush, kdy hraje prim energie a zemitější zvuk. To, že si hudebně nekonkurujeme a netrumfujeme se je i důvod, proč s Nasycen hrajem moc rádi. Navíc to jsou skvělí chlapíci.

Plánujete nějaký společný projekt?

To zatím není na pořadu dne…i když jsme při natáčení Endorphinu měli velkou chuť požádat Ravena (klávesista a zpěvák Nasycen…) o nějaké klávesové aranže do našich songů. Nakonec jsme ale z časových a kilometrových důvodů zvolili Honzu Hladíka z Liberce, který odvedl skvělou práci a tímto mu moc děkujeme. Projekt neplánujeme…ale kdo ví, co se zítra všechno může stát :-)

Jaké bude vaše léto?

Léto bude jako už hodně let podobné – dva týdny na dovolenou a jinak hodně na cestách s Hush po fesťácích…něco už je dojednané, na dalších se pracuje. Letos vyzkoušíme pořádně i nově pořízenou kapelní dodávku nazvanou Uršula. Tak snad zápřah vydrží, i když to už není žádná mladá dorostenka…Takže asfalt, patníky, pumpy, kafe z automatu, drahý a nedobrý bagety, dohady, co si v autě pustíme za muziku, koukání z okýnka auta, jak místo obilí rostou v polích nový a nový krabice pro skomírající průmysl, hledání v mapě, kde je ta vesnice s tím fesťákem, nakládání a vykládání aparatury a návraty nad ránem…A jak říkáme v kapele…“někdo to dělat musí“

Více informací najdete zde: www.hushmusic.cz

Albm ENDORPHIN (2013) možno poslouchat v playeru nawww.bandzone.cz/hush či na www.soundcloud.com/hush-czNejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Premiéry nepatří mezi mé oblíbené dny, říká herečka Jaroslava Tihelková

jarka tihelkova 200Komediální i charakterní herečka, která má navíc muzikální talent, což dokázala třeba v titulní roli dnes už legendárního muzikálu Hello, Dolly! - Tak nějak lze jen velice stručně charakterizovat Jaroslavu Tihelkovou, dlouholeto...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)


Literatura

Syrový i citlivý Pes

pes moba perexKdyž se malé štěné ocitne samotné, bez matky i svých lidských pánů, v tichu zimního lesa kdesi v severním Švédsku, musí se spolehnout jen na své vlastní síly. Samo bojuje o přežití a nevěří ani lidem, ani zvířatům.  

Divadlo

Prosincové pražské divadelní události

divadelni tipyAneb přehled toho, co byste si rozhodně neměli nechat ujít, co zaujalo redakci K21 a kam se vypravit zahnat předvánoční stres. Tipy na premiéry i zajímavé akce týkající se divadelního světa. Necháte se nalákat?

...

Film

Můj týden s Marilyn: na chvíli se dotknout hvězdy
ImageJedna z největších hollywoodských ikon všech dob Marilyn Monroe právě prožívá vrchol své slávy, když poprvé vstupuje na britskou půdu, aby zde natočila film Princ a tanečnice. Jeho režisérem i hlavním představitele...