Koncert jaký Praha ještě nezažila

Koncert jaký Praha ještě nezažila

Email Tisk

kratochvilova metratrix 200slibuje Jana “Uriel” Kratochvílová a její hudební projekt Metatrix. V České republice vystoupí vůbec poprvé - 5.6. 2013 v pražské La Fabrice. Extravagantní zpěvačka českého původu, která od 80.let minulého století vystupovala jen v zahraničí, chce pražskému publiku přinést revoluční zážitek ve vnímání “nové” formy umění a muziky. Nebude možná chybět ani živý velbloud!

 

Jana “Uriel” Kratochvílová nepatřila nikdy k mainstreamu. Jako první zpívala v komunistickém Československu rock-reggae a nové styly hudebního vyjádření nepřestala hledat dodnes. “Diváci La Fabriky si můžou být jistí, že budou maximálně překvapení vším, co na koncertě uvidí i uslyší a obtiskne se jim to do duše i srdcí. Se skupinou Metatrix nám jde o to rozbourat všechny dosavadní zaběhnuté vzory i formy hudebního vyjádření. Tak, jako to kdysi udělal Beethoven se svou Ódou na radost, která šokovala celý císařský dvůr. I my přinášíme osvobozené, nové umění!” vysvětluje Jana “Uriel” Kratochvílová. Se skupinou Metatrix se dala dohromady na festivalu v britském Peterborough. “Naši muzikanti z Londýna na festival tehdy nemohli přijet a zcela spontánně jeli členové dnešního Metatrixu. Rozhodli jsme se tenkrát pro absolutní improvizaci, jejímž výsledkem bylo, že na jednu stranu se k nám hrnuli nadšení a úžasem rozzáření diváci a z druhé strany zkostnatělí pořadatelé, kteří se naše vystoupení snažili zastavit, že je příliš divoké. Úžasný, svěží zážitek a tak se zrodil budoucí Metatrix. I když do finální podoby se zformoval asi před měsícem, takže tohle bude jeho první vystoupení v Česku.” dodává výstřední zpěvačka.

Metatrix neoslovuje diváky jen hudbou, ale také vizuálními efekty. Skupina svá vystoupení přirovnává k “hudebnímu kvantovému skoku”, kde zaznívají kytarové variance na neznámá témata, mantry, poetrix i mluvené “philosofix” slovo. “Pro nás je každý koncert jako první. Vzrušující, senzační a divákům chceme pomoct k dosažení nového orgasmu z muziky,” upřesňuje bubeník Jiří George Hrubeš. Někdejší bubeník Pražského výběru následoval v roce 1984 Janu Kratochvílovou do emigrace do Velké Británie. O rok později podepsali spolu s Pavlem Trnavským exkluzivní smlouvu s Polydorem na LP Bohemian. Natáčeli v nejlepších studiích a na nahrávání hostoval také baskytarista skupiny Level 42 – Mark King. Deska vyšla v roce 1986 v deseti zemích západní Evropy a v Japonsku. Nahrávací společnost, ale Janu Kratochvílovou tlačila do pozice, ve které se jí nelíbilo a tak od smlouvy odstoupila.

kratochvilova metratrix

„Byl to v emigraci prudký, vítězný začátek a my se cítili, jak Kristus, když mu Satan nabídl celý svět. My ho měli u nohou také – koncerty, ceny na festivalech - ovšem za nejvyšší cenu – zaprodání svobody a duše a to jsme s morálně spravedlivým rozhořčením odmítli. Nechtěli jsme se stát otroky „oficiálně“ tlačené kultury showbyzu. A tak poté, co jsme měli zaracha v komunistickém Československu, dostali jsme ho podruhé i ve Velké Británii.“ vzpomíná na začátky v Londýně Hrubeš. S Kratochvílovou se dali na nezávislou dráhu a založili metal-rockovou skupinu Illuminati. „Mezinárodní magazín Terrorizer ji vyhlásil jako nejlepsi londýnskou HardCore Kapelu, ale britská kritika koncerty odsoudila jako “příliš šokující“,”popisuje Hrubeš. Společně s Kratochvílovou hledali další formy hudebního vyjádření, objížděli festivaly a kluby ve světě a vrátili se také do České republiky. “Naposledy jsme hráli na Festivalu motorkářů a to byl pro nás nový zážitek, nový typ publika. Přijali nás naprosto senzačně a spontánně. Koncertu předcházelo asi dvou hodinové řádění na motorkách ve stoje a bez helmy a to byla nádhera...což mi připomíná ….na koncert Metatrixu v La Fabrice máme slíbeného taky živého velblouda!”

Jana “Uriel” Kratochvílová a METATRIX
5.6. 2013, od 19:30, La Fabrika
Více informací na www.lafabrika.cz nebo u T. Kocian – 775 295 631
METATRIX
JANA "URIEL" KRATOCHVÍLOVÁ - vox, JIŘÍ GEORGE HRUBEŠ - drums, MARTIN IVAN - bass, JOSEF ANTOŠ - guitarSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Jan Kaláb: „Na trojrozměrném graffiti i na sochách vůbec je nejdůležitější, aby byly pohledové ze všech stran. Jinými slovy, aby nevypadaly dobře jen z jednoho úhlu.“

jan kalab 200Přinášíme vám rozhovor s magistrem umění Janem Kalábem, kterého můžete znát také pod přezdívkami Splesh, Point či Cakes. Věnuje se graffiti, street artu a také velkoplošným obrazům ve městech. Taková díla můžete vidět napříkl...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (25)

Z archivu...


Literatura

Holubí mambo zasahuje

Holubimambo 200U příležitosti 66. narozenin amerického spisovatele C. D. Payna vydalo Nakladatelství Jota reedici jeho zběsilého díla Holubí mambo. Tak k letu a čtení připravit, teď!

 

...

Divadlo

Tomáš Baťa ožil prostřednictvím Gustava Řezníčka

bata-tomas 200Městské divadlo Zlín nechalo ožít Tomáše Baťu, ševce, podnikatele, starostu, jednoduše velkou osobnost nejen českých dějin. Nesnažilo se o žádnou životopisnou hru ani nudný výklad, šli na to po svém a velmi dobře. Režisér Dodo Gombár a př...

Film

Ledničtí se vydají na bojiště první světové války

lednice 200Od pátku 9. do neděle 11. září proběhne v Lednici první ročník přehlídky s názvem Filmová Lednice. Program s mottem NA BOJIŠTÍCH PRVNÍ VÁLKY láká mj. na exkluzívní projekce snímků tematicky zaměřených na první světovou válku, němý film s živým hud...