Rock for People: den třetí

Rock for People: den třetí

rock for people 200Hudební svátky se už překlenuly do druhé půlky. Čtvrtek se opět nesl ve znamení skvělé hudby, zázračné atmosféry, pohodového počasí a především ‚Božského Káji‘. Na jeho triumfální vystoupení asi nikdo z návštěvníků jen tak nezapomene!Gott for People!

Když pořadatelé oznámili Karla Gotta, coby jednoho z headliners letošního ročníku, málokdo v první moment uvěřil, že se nejedná jen o vtípek. ‚Mistr‘ skutečně pozvání na svůj první tuzemský rockový festival přijal. Návštěvníci ovšem zpočátku moc ne. Prvotní podivení a následné rozčarování ale nakonec vystřídalo nadšení, které bylo cítit mezi pulsujícími davy po Festivalparku už od dopoledních hodin. Zejména od té nejmladší (zároveň i nejpočetnější) skupiny návštěvníků nebylo těžké zaslechnout, že se skutečně těší.

Evidentně se těšil i sám ‚Božský Kája‘, v ranním vysílání České televize se vyjádřil, že prý rock on moc rád, a že hraje právě pro lidi. Že se skutečně těšil na generačně neobvyklé publikum, dokazovala i jeho ‚procházka‘ po areálu. Narazit třeba na ty, na které jste ještě včera někde hupkali, není nic neobvyklého. Ale potkat Karla Gotta s úsměvem od ucha k uchu mezi rozjuchanými návštěvníky, je opravdu nemalým zážitkem. Pro všechny případy doprovázen velkými pány s kamennými výrazy, si pozornost náležitě užíval. Nechával se fotit, rozdával podpisy a čistou radost.

Po osmé hodině večerní se z naprosto zaplněné Staropramen stage včetně venkovního prostoru ozývalo jednohlasné skandování ‚Karel! Karel!‘. V tu chvíli už byla stvrzená realita; bez jakékoliv nadsázky lze říci, že Mistr se už v ten moment stal tím největším headlinerem a atmosféru všech dosud proběhlých koncertů, během svých prvních třech minut na podiu, několikanásobně převýšil.

rfp karel gott

„Jestli jsem opravdu něco nečekal, tak to je toto přijetí,“ jal se po dvou hitech děkovat publiku i pořadatelům za pozvání formou jeho oblíbené věty. „Je to nádherné spojení! Rock for People, Gott for People,“ zakončil zdvořilostní úvodní děkovačku a spustil jednu z nejočekávanějších: Trezor. V kotli se strhla ohromná mela, pogovalo se a ty dvě desítky tisíc návštěvníků sborově zpívaly slovo od slova. Ještě větší rozruch způsobila Včelka Mája či v oficiálním závěru tanečnicemi doprovázená Lady Karneval. Mistr si ale připravil několik přídavků, kterými odměnil hlučné, nadšené a pološílené diváky.

Nyní už lze prohlásit, že Karel Gott se stal tím největším překvapením letošního Rock for People, přilákal všechny bez rozdílu věku, spojil nespojitelné a on sám si tento zlom ve své kariéře značně užíval. People for Gott!

Po Mistrovi se ještě na Staropramen Stage představili britští Klaxons se ‚svým‘ žánrem new rave. Ačkoliv jsou na scéně už osm let, na kontě mají pouze dvě alba, ale počet fanoušků je nevídaný, a to i v našich končinách. Nepřijeli k nám poprvé (například Planet Festival 2009) a návštěvníci Rock for People si tenhle dramaturgický tah značně pochvalovali. Přesto ale finální dojem z koncertu nebyl plný nadšení. Možná ‚zděděné‘ publikum po Gottovi nebylo na vlně tvrdších beatů, možná Klaxons nenatrefili na místní genius loci.

rfp klaxons

S kým ale rozhodně fungovala výměna energie, byla britská formace Modestep. Tahle čtveřice, odkojená například The Prodigy či Pendulum, si získala pozornost nad očekávání. Jejich elektro-rock si během tří let existence našel početnou posluchačskou základnu a na Rock for People se jejich řady rozhodně rozšířily. Jejich živou, šílenou, silnou a zatraceně dobře zahranou show, totiž nelze jen tak zapomenout!

rfp modestep

Čtvrtek, den třetí, se už pravděpodobně navždy zapíše do historie jako ‚ten den Gotta‘. Poslední část se zahraniční účastí se přehoupla za cílovou pásku, stejně jako pomalu celý festival. Pátek už se odehraje ve znamení českých a slovenských hostů a loučením se s celými hudebními svátky!

Zdroj foto: Tomáš Šnírer (https://www.facebook.com/PhotographerTomasSnirer)


 

Rozhovor

Můj luxusní koníček

r„Kdyby mi někdo před pár lety vylíčil, kam všude se s fotoaparátem podívám, že budu kvůli focení vstávat před svítáním a dobrovolně vláčet batoh plný objektivů, vysměju se mu. Proč podstupovat takové nepohodlí, když je tolik jiných, kteří mi krásy světa zpros...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

První případ právničky Tóry

ritua 200Tuto zajímavou dámu jsem objevila asi před rokem a jsem tomu ráda. Tóra je ženská podle mého gusta – s ničím se nemazlí, ovšem s ní nikdo taky ne. Na krku má pubertálního syna a o něco mladší dcerku, je rozvedená, pracuje v advokátní kanceláři s příše...

Divadlo

V Divadle Bez zábradlí připravují novou komedii KVARTET

kvartet perexDivadlo Bez zábradlí připravuje novou komedii KVARTET, která bude mít premiéru 28. dubna. Může se chlubit skvělým, vpravdě hvězdným obsazením - V. Freimanová, J. Švandová, R. Hrušínský a Z.Žák. I stárnout se dá s humorem a grá...

Film

No, nic…

no nic 200Britskou komediální sestavu Monty Python (Terry Jones, Terry Gilliam, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin, Graham Chapman), která svého vrcholu dosáhla v 70. letech, snad není třeba představovat - byť u nás jsme se s jejím odkazem mohli seznámit ...