Pražský filharmonický sbor připravil pro novou koncertní sezonu další řadu sborových koncertů s premiérami i klasikou
Banner

Pražský filharmonický sbor připravil pro novou koncertní sezonu další řadu sborových koncertů s premiérami i klasikou

Email Tisk

200sborNa třech koncertech bude interpretovat skladby a cappella či sborová díla s komorním doprovodem různých hudebních období, od tvorby Michaela Praetoria po dílo Bohuslava Martinů. Ve světové premiéře uvede také skladby tří mladých autorů, kteří se stali vítězi skladatelské soutěže PFS. V rámci svých mezinárodních aktivit se sbor představí v Německu, Švýcarsku, Itálii a na festivalech v St. Denis, St. Gallenu, Bad Kissingenu a Bregenzu. Pokračovat bude také s edukativními programy pro žáky 1. stupně základních škol.

 

„Pražský filharmonický sbor plynule přešel z jedné koncertní sezony do druhé díky letnímu hostování na známém operním festivalu v rakouském Bregenzu, kde se podílel na uvedení opery Kupec benátský polského skladatele Andrého Tchaikowského ve světové premiéře a účinkoval v dlouhé řadě představení Mozartovy Kouzelné flétny, velkolepě inscenované na Jezerní scéně,“ uvedla ředitelka PFS Eva Sedláková.

Sborový cyklus pořádá Pražský filharmonický sbor již třetím rokem. Obsahovat bude opět tři koncerty se širokým dramaturgickým záběrem. První z nich se uskuteční 5. prosince 2013 v kostele sv. Šimona a Judy a zazní na něm sborová tvorba uznávaných skladatelů Igora Stravinského a Carla Orffa a také německého renesančního hudebníka Michaela Praetoria a soudobého švédského autora Jana Sandströma.

sbor

Na únorovém koncertě pak PFS uvede ve světové premiéře tři skladby, které zvítězily v mezinárodní skladatelské soutěži PFS na podporu soudobé sborové tvorby. Bude to skladba Beatrice Barazzoniové pro ženský sbor s názvem An die Nacht a dvě kompozice pro smíšený sbor, Žalm 57 mladého českého skladatele Martina Klusáka a Spring Passes Ivana Božičeviće z Chorvatska.

„Sborové koncerty Pražského filharmonického sboru se v minulé sezoně setkaly s uznáním publika i kritiky a my v nich budeme s radostí pokračovat. Dramaturgie těchto koncertů představí zajímavé a nepříliš často slýchané tituly české i světové hudby. Bude to například Mše Igora Stravinského, Sunt lacrimae rerum Carla Orffa či Liebeslieder-Walzer Johannesa Brahmse. Závěrečný koncert v Rudolfinu pak celý věnujeme kantátám Bohuslava Martinů“ řekl hlavní sbormistr PFS Lukáš Vasilek.

Ze zahraničních projektů, které má PFS v plánu, je významné například koncertní provedení opery Cardillac Paula Hindemitha v Mnichově s Mnichovským rozhlasovým orchestrem a dirigentem Stefanem Soltezem, které bude přenášet Bavorský rozhlas a jehož záznam také vyjde na CD. S Mahlerovým komorním orchestrem a Leifem Ovem Andsnesem uvede Beethovenovu Chorální fantazii v Regiu, Torinu a Luganu. Závěr sezony bude patřit hostování na festivalech v Bad Kissingenu, kde společně s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem provede Haydnovo Stvoření, ve švýcarském St. Gallenu, kde vystoupí v Donizettiho opeře Favoritka, a na Bregenzském festivalu, kam se vrátí do inscenace Kouzelné flétny.

Novou iniciativou Pražského filharmonického sboru jsou koncerty pro děti a rodiče a edukativní pořady pro žáky 1. stupně základních škol. PFS při nich poutavou formou seznamuje mladé posluchače s tím, co je to smíšený sbor, jak zní jednotlivé hlasové skupiny a jaký efekt vytvoří jejich spojení, a také se základními sborovými díly. Autorem a moderátorem těchto pořadů je mladý hudební propagátor Petr Kadlec.

sbor1

Další sezonou pokračuje Akademie sborového zpěvu určená studentům zpěvu na středních a vysokých školách v ČR ve věku 16 až 26 let. Nabízí jim možnost aktivně se seznámit se stěžejním sborovým repertoárem, naučit se pracovat se sborovými party, zpívat společně s profesionály a účinkovat na koncertech. Podstatnou součástí akademie jsou individuální lekce a praktická cvičení se sbormistrem Jakubem Zichou za dozoru hlavního sbormistra Lukáše Vasilka. Členové akademie vystupují s Pražským filharmonickým sborem na významných pódiích v Praze a na festivalech v České republice i v zahraničí. Hlavním cílem projektu je rozšířit studentům možnosti kvalitního pracovního uplatnění po ukončení jejich studia.

Foto: filharmonickysbor.cz


 

Rozhovor

Fotografováním mám možnost vyjádřit své pocity, říká Petr Macháček

tanec ostrava 200Na Ostravsku to navzdory okolnostem „razoviteho regionu“opravdu kvasí a žije. Tvoří zde zajímaví lidé a pod tvrdou slupkou lze často nalézt jemnocit a  vytříbený vkus. Kultuře se zde daří, jak se lze přesvědčit nejen ze zpráv masmé...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Tajemné a temné Hadí listiny

listiny perexKnihu s atraktivním a tajuplným názvem Hadí listiny napsala mladá autorka (1986) z umělecké rodiny. S výběrem tématu pro svůj debut vůbec netroškařila – pustila se do odhalování středověkých alchymistických technik a magického jazyka.

...

Divadlo

Vydejme se s Hurvínkem mezi osly

hurvinek mezi osly 200Děti mají docela dlouhé vánoční prázdniny, během kterých asi moc na školu myslet nebudou. Některé z nich si, stejně jako Hurvínek, možná říkají: „Škola???!!! Brrrr!!!“ Ale co se s nimi zajít podívat do div...

Film

Sacha Baron Cohen stvořil nejroztomilejšího Diktátora v dějinách

altWadíja je malá zemička v subsaharské oblasti, která ke své existenci potřebuje pevnou ruku diktátora. Alespoň je o tom pevně přesvědčen Aladín (Sacha Baron Cohen) – po smrti Kim Čong Ila je posledním mohykánem mezi diktátory a ...