Pražský filharmonický sbor připravil pro novou koncertní sezonu další řadu sborových koncertů s premiérami i klasikou
Banner

Pražský filharmonický sbor připravil pro novou koncertní sezonu další řadu sborových koncertů s premiérami i klasikou

200sborNa třech koncertech bude interpretovat skladby a cappella či sborová díla s komorním doprovodem různých hudebních období, od tvorby Michaela Praetoria po dílo Bohuslava Martinů. Ve světové premiéře uvede také skladby tří mladých autorů, kteří se stali vítězi skladatelské soutěže PFS. V rámci svých mezinárodních aktivit se sbor představí v Německu, Švýcarsku, Itálii a na festivalech v St. Denis, St. Gallenu, Bad Kissingenu a Bregenzu. Pokračovat bude také s edukativními programy pro žáky 1. stupně základních škol.

 

„Pražský filharmonický sbor plynule přešel z jedné koncertní sezony do druhé díky letnímu hostování na známém operním festivalu v rakouském Bregenzu, kde se podílel na uvedení opery Kupec benátský polského skladatele Andrého Tchaikowského ve světové premiéře a účinkoval v dlouhé řadě představení Mozartovy Kouzelné flétny, velkolepě inscenované na Jezerní scéně,“ uvedla ředitelka PFS Eva Sedláková.

Sborový cyklus pořádá Pražský filharmonický sbor již třetím rokem. Obsahovat bude opět tři koncerty se širokým dramaturgickým záběrem. První z nich se uskuteční 5. prosince 2013 v kostele sv. Šimona a Judy a zazní na něm sborová tvorba uznávaných skladatelů Igora Stravinského a Carla Orffa a také německého renesančního hudebníka Michaela Praetoria a soudobého švédského autora Jana Sandströma.

sbor

Na únorovém koncertě pak PFS uvede ve světové premiéře tři skladby, které zvítězily v mezinárodní skladatelské soutěži PFS na podporu soudobé sborové tvorby. Bude to skladba Beatrice Barazzoniové pro ženský sbor s názvem An die Nacht a dvě kompozice pro smíšený sbor, Žalm 57 mladého českého skladatele Martina Klusáka a Spring Passes Ivana Božičeviće z Chorvatska.

„Sborové koncerty Pražského filharmonického sboru se v minulé sezoně setkaly s uznáním publika i kritiky a my v nich budeme s radostí pokračovat. Dramaturgie těchto koncertů představí zajímavé a nepříliš často slýchané tituly české i světové hudby. Bude to například Mše Igora Stravinského, Sunt lacrimae rerum Carla Orffa či Liebeslieder-Walzer Johannesa Brahmse. Závěrečný koncert v Rudolfinu pak celý věnujeme kantátám Bohuslava Martinů“ řekl hlavní sbormistr PFS Lukáš Vasilek.

Ze zahraničních projektů, které má PFS v plánu, je významné například koncertní provedení opery Cardillac Paula Hindemitha v Mnichově s Mnichovským rozhlasovým orchestrem a dirigentem Stefanem Soltezem, které bude přenášet Bavorský rozhlas a jehož záznam také vyjde na CD. S Mahlerovým komorním orchestrem a Leifem Ovem Andsnesem uvede Beethovenovu Chorální fantazii v Regiu, Torinu a Luganu. Závěr sezony bude patřit hostování na festivalech v Bad Kissingenu, kde společně s Českou filharmonií a Jiřím Bělohlávkem provede Haydnovo Stvoření, ve švýcarském St. Gallenu, kde vystoupí v Donizettiho opeře Favoritka, a na Bregenzském festivalu, kam se vrátí do inscenace Kouzelné flétny.

Novou iniciativou Pražského filharmonického sboru jsou koncerty pro děti a rodiče a edukativní pořady pro žáky 1. stupně základních škol. PFS při nich poutavou formou seznamuje mladé posluchače s tím, co je to smíšený sbor, jak zní jednotlivé hlasové skupiny a jaký efekt vytvoří jejich spojení, a také se základními sborovými díly. Autorem a moderátorem těchto pořadů je mladý hudební propagátor Petr Kadlec.

sbor1

Další sezonou pokračuje Akademie sborového zpěvu určená studentům zpěvu na středních a vysokých školách v ČR ve věku 16 až 26 let. Nabízí jim možnost aktivně se seznámit se stěžejním sborovým repertoárem, naučit se pracovat se sborovými party, zpívat společně s profesionály a účinkovat na koncertech. Podstatnou součástí akademie jsou individuální lekce a praktická cvičení se sbormistrem Jakubem Zichou za dozoru hlavního sbormistra Lukáše Vasilka. Členové akademie vystupují s Pražským filharmonickým sborem na významných pódiích v Praze a na festivalech v České republice i v zahraničí. Hlavním cílem projektu je rozšířit studentům možnosti kvalitního pracovního uplatnění po ukončení jejich studia.

Foto: filharmonickysbor.cz


 

Rozhovor

Ozvěny ze Světa knihy/ 65. pole

Pole perex20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2014 je sice již minulostí, ale protože zde zástupci redakce Kultury21 objevili spoustu novinek a skvělých knižních titulů a navíc se potkali s kolegy různých nak...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Vzpomeňte si na Slečnu pokladní, než budete nadávat prodavačkám

slecna pokladni200V nakladatelství BizBooks vyšla kniha Nině Hořínové, známé z internetu spíše jako Slečna pokladní.

 

...

Divadlo

Festival 13+ v Divadle v Dlouhé

Festival 13  perexTeenageři jsou specifickým divadelním publikem, které není vždy snadné zaujmout. Už jedenáct let tuto náročnou výzvu s úspěchem zdolává Festival 13+, svého druhu jediný v České republice. Letošní ročník oblíbené nesoutěžní divad...

Film

Gradující drama Znovu a jinak. Najdete se v něm.

altCo je v životě nejdůležitější? Jít si vždy za svým snem i za možností tvrdého pádu nebo uspokojení z fádního života? Poslední film Jasona Reitmana nás zavádí do města Minneapolis v Minnesotě za Mavis Garyovou (Charl...