Multimediální projekt Bohemia

Multimediální projekt Bohemia

200bohemiaTradice nemusí být nutně nuda - o tom se hudební publikum snaží přesvědčit umělci Jiří Burian a Lenka Kovaříková.

 

 

 

 

Činí tak prostřednictvím projektu Bohemia, který se nechal insporovat tradičními českými lidovými písněmi. Současné generaci již nic neříkající melodie a texty přetváří v moderní muziku. Duo nedávno představilo videoklip k písni Louka široká a chystá se na další.

"České lidovky jsou opravdu národní bohatství. Přišlo mi, že je škoda je znovu neoživit," vysvětluje Burian původ svého nápadu. Klasiku a tradici v tomto případě ale posouvá dál, do současnosti. Jeho vize zašla tak daleko, že vzniká rovnou celá deska s názvem Burian - Bohemia.

bohemia1

Někdejší frontman kapely Southpaw k projektu přizval zhruba desítku českých hudebníků, mezi nimi např. Milana Caise z Tata Bojs nebo Jaromíra Švejdíka z Umakart. "Když je dobrá písnička, tak se může zaranžovat, jak chce a měla by fungovat," míní Švejdík. Cais ale zároveň přiznává, že se album chvilkami noří až do tanečních rytmů, protože původní smysl celého uměleckého záměru byl, aby se lidé uvolnili a bavili.

Na počátku byla hudba a Jiří Burian přetvořil české lidové písničky do současného zvuku. Na albu hostují Zdeněk Svěrák, Jaromír Švejdík, Albert Černý, Monika Načeva, Milan Cais, Dora Bárová, Mikoláš Růžička, Vilém Béréš, Sára Vondrášková a nový objev Jiřího Buriana, mladá a talentovaná herečka Ostravského Národního Divadla – Veronika Lazorčáková.

bohemia

Stejně jako Burian moderně a po svém pojal lidovou písničku, jsou oslovováni i další tvůrci z různých odvětví, aby vyjádřili svůj vlastní a moderní pohled na tradici, folklor a lidovou slovesnost. Bohemia se tak k stejnému tématu vyjadřuje přes módu, design, architekturu a umění. Studenti VŠUP, Atelieru designu oděvu a obuvi se pod vedením módní návrhářky Liběny Rochové celý minulý rok věnovali tvorbě kolekcí vycházejících z tradičních krojů. Vznikly tak kolekce, které ukazují kroje ve zcela novém a moderním pojetí. Modely byly představeny v rámci prezentace české kultury v Českém centru v New Yorku a k vidění byly i na přehlídce v La Fabrice, kde byl celý multimediální projekt slavnostně zahájen.

Z pohledu designu se můžeme těšit na umělecké vyjádření Maxima Velčovského, designera Ronyho Plesla, Anny Hulačové, Davida Černého či Krištofa Kintery.
Album Burian – Bohemia bude pokřtěno v Meet Factory 28. 11.


Foto: budvar.cz, facebook.com/mojebohemia, 


 


Literatura

Seznamte se s richhikingem


jak jsem stopoval letadlo 200Nedávno vyšla v edici Bizbooks zajímavá knížka s poutavým názvem Jak jsem stopoval letadlo. Její autor, Stanislav Gálik s tímto tématem také objel republiku se sérií přednášek, protože rozhodně má co předa...

Divadlo

Studio Hrdinů zve na premiéru inscenace Macocha

Macocha Marta Sobotkova Na úvod své 6. sezóny představí 9. září 2017 Studio Hrdinů v pražské premiéře inscenaci Macocha. Přepis textu současné české spisovatelky Petry Hůlové v režii Kamily Polívkové připravily pro divadlo ob...

Film

Bresson o Bressonovi aneb režisér sám o sobě
Bresson perO francouzském režiséru Robertu Bressonovi dlouho kolovalo mylné datum narození: nepřišel na svět v roce 1907, jak lecjaké příručky tvrdily, nýbrž o šest let dříve – a dožil se bezmála stovky. Většinu z jeho celkem 13 celovečerních filmů jsme mo...