Jidiš VE TŘECH

Jidiš VE TŘECH

200hudHANA FREJKOVÁ zve na koncert a uvedení nového CD s názvem 'Jidiš VE TŘECH'! Natočeno bylo během letních prázdnin a v tuto chvíli vylisováno. Seznámení s tímto, v pořadí třetím CD této zpěvačky, proběhne 31. října 2013 v Divadle v Dlouhé v 19 hodin a jako 'gardedáma' přijde ARNOŠT GOLDFLAM. Ve večeru jidiš písní ožívá kouzlo jidiš jazyka - jeho hravost, snad i "šmajchlovitost", pro niž je mnohdy nepostradatelný. Výběr písní reflektuje minulost, ale i přítomnost každodenního života. Každá píseň má svého adresáta! A jak život postupuje stále kupředu, zaznívají i nová témata. Při jejich poslechu si často vybavíme momenty, pocity i situace, které se dotýkají každého z nás. Vyprávějí o lidských radostech a strastech s ironií, vtipem, ale i nostalgií.

 

Skupina Jidiš VE TŘECH je již třetí hudební uskupení od roku 1996, se kterým Hana Frejková, herečka, zpěvačka a autorka reflexivní knihy Divný kořen' (Torst 2007) zpívá jidiš písně. Tento projekt vznikl v roce 2009, kdy Hana Frejková přizvala ke spolupráci klarinetistu Milana Potočka a akordeonistu Slávka Brabce. Milan Potoček vedle svého angažmá v Divadle v Dlouhé hraje s desetičlenným jazz-rockovým sdružením Šavle Meče, s funky kvintetem Chicken Soup, sextetem Blues Wave a věnuje se také skladatelské a aranžérské práci a akordeonista Slávek Brabec je členem Pražského akordeonového a klávesového orchestru Praco, hudebních skupin Pilgrim Pimple, Psychohlína a kvarteta Zeffiro. S potřebou oživení zpěvních partů stále častěji hostuje Marianna Borecká, dcera Hany Frejkové.

hud1

V posledních letech skupina koncertuje jak na domácí půdě, tak na zájezdech v zahraničí.
Ve večeru jidiš písní ožívá kouzlo jidiš jazyka - jeho hravost, snad i "šmajchlovitost", pro niž je mnohdy nepostradatelný. Výběr písní reflektuje minulost, ale i přítomnost každodenního života. Každá píseň má svého adresáta! A jak život postupuje stále kupředu, zaznívají i nová témata. Při jejich poslechu si často vybavíme momenty, pocity i situace, které se dotýkají každého z nás. Vyprávějí o lidských radostech a strastech s ironií, vtipem, ale i nostalgií.

Hana Frejková provází koncert židovskými rčeními, vtipy a také pomocí knihy Jidiš pro radost, jejíž slovník umožňuje vysvětlit některé výrazy tohoto ojedinělého jazyka. Autor této knihy Leo Rosten, známý hlavně titulem Pan Kaplan má třídu rád, je skutečně ojedinělý vypravěč. A není náhoda, že klarinetista Milan Potoček a akordeonista Slávek Brabec se v současné době podílejí na realizaci velmi úspěšné stejnojmenné inscenace v Městských divadlech pražských.

hud

Akordeon a klarinet jsou nástroje bytostně spjaté s židovskými písněmi. Jsou to nástroje klezmerů a šumařů, kteří hráli v hospodě, na dvoře, na ulici. Dodávají těmto písním nezapomenutelné kouzlo hudby pro bohaté i pro chudé a vytvářejí nezaměnitelnou atmosféru.

V zájmu těch, kteří jsou dosud nepopsaným listem papíru, spěchám, abych hned na začátku zdůraznil: jidiš a hebrejština jsou dva naprosto rozdílné jazyky. Znalost jednoho z nich neposkytne nikomu ani základní znalost druhého. Ovšem, jidiš používá písmena hebrejské abecedy, používá i značnou míru hebrejských slov a píše se - podobně jako hebrejština - zprava doleva. Ale v zásadě se jidiš a hebrejština od sebe liší právě tak, jako angličtina a francouzština; tyto dva jazyky mají rovněž společnou abecedu, mají velmi četná společná slova a oba se píší zleva doprava. „Jidiš“ také není synonymem k „židovský“. „Jidiš“ je název jazyka. „Židovský“ jazyk neexistuje. Židé nemluví „židovsky“ právě tak, jako Kanaďané nemluví kanadsky nebo baptisté baptisticky. Ale nezalhávejme si: v evropských zemích se používá „židovský“ jako synonymum pro „jidiš“. Koneckonců, „jidiš“ pochází z německého „jüdisch“, což znamená „židovský“, a i v samém jazyce jidiš znamená toto slovo „židovský“. Nezbývá, než některé skutečnosti prostě přijmout.

hud2
(Z knihy Leo Rostena: Jidiš pro radost v překladu Oty Ornesta)
Přijďte! Zazpíváme staré, nové, i nejnovější písně a budeme v plné setavě, takže - navzdory názvu naší skupiny - VE ČTYŘECH!!

Další informace najdete na http://hanafrejkova.cz/


 

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Zádveřice

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Lucie v pozici stromu: Román plný jógy, lásky a odpuštění

Lucie perexLucie, Diana, Leona a Marie. Čtyři kamarádky, čtyři osudy. Čtyři příběhy se společným jmenovatelem, kterým překvapivě není muž, ale docela obyčejné cvičení – jóga.

...

Divadlo

Bouře v DISKu (také) jako příprava studentů DAMU na velké divadelní scény

disk 200Divadlo DISK, studiová scéna pražské DAMU, slouží už od svého vzniku v roce 1945 jako první krok studentů divadelní fakulty k jejich budoucí kariéře. Ta pak může směřovat kamkoliv – od velkých kamenných divadel až po komorní inscenace v netradičních, pů...

Film

Mezi vlky – zima je zpátky!
ImageParta vrtařů z aljašské ropné rafinérie se po několikatýdenní šichtě vrací letadlem zpátky domů. Cestou je ale zasáhne sněhová bouře a těch pár, co mělo to štěstí a havárii přežilo, se pokouší přežít ještě jednou, tentokrát mezi vlky...