Jidiš VE TŘECH
Reklama
Banner

Jidiš VE TŘECH

Email Tisk

200hudHANA FREJKOVÁ zve na koncert a uvedení nového CD s názvem 'Jidiš VE TŘECH'! Natočeno bylo během letních prázdnin a v tuto chvíli vylisováno. Seznámení s tímto, v pořadí třetím CD této zpěvačky, proběhne 31. října 2013 v Divadle v Dlouhé v 19 hodin a jako 'gardedáma' přijde ARNOŠT GOLDFLAM. Ve večeru jidiš písní ožívá kouzlo jidiš jazyka - jeho hravost, snad i "šmajchlovitost", pro niž je mnohdy nepostradatelný. Výběr písní reflektuje minulost, ale i přítomnost každodenního života. Každá píseň má svého adresáta! A jak život postupuje stále kupředu, zaznívají i nová témata. Při jejich poslechu si často vybavíme momenty, pocity i situace, které se dotýkají každého z nás. Vyprávějí o lidských radostech a strastech s ironií, vtipem, ale i nostalgií.

 

Skupina Jidiš VE TŘECH je již třetí hudební uskupení od roku 1996, se kterým Hana Frejková, herečka, zpěvačka a autorka reflexivní knihy Divný kořen' (Torst 2007) zpívá jidiš písně. Tento projekt vznikl v roce 2009, kdy Hana Frejková přizvala ke spolupráci klarinetistu Milana Potočka a akordeonistu Slávka Brabce. Milan Potoček vedle svého angažmá v Divadle v Dlouhé hraje s desetičlenným jazz-rockovým sdružením Šavle Meče, s funky kvintetem Chicken Soup, sextetem Blues Wave a věnuje se také skladatelské a aranžérské práci a akordeonista Slávek Brabec je členem Pražského akordeonového a klávesového orchestru Praco, hudebních skupin Pilgrim Pimple, Psychohlína a kvarteta Zeffiro. S potřebou oživení zpěvních partů stále častěji hostuje Marianna Borecká, dcera Hany Frejkové.

hud1

V posledních letech skupina koncertuje jak na domácí půdě, tak na zájezdech v zahraničí.
Ve večeru jidiš písní ožívá kouzlo jidiš jazyka - jeho hravost, snad i "šmajchlovitost", pro niž je mnohdy nepostradatelný. Výběr písní reflektuje minulost, ale i přítomnost každodenního života. Každá píseň má svého adresáta! A jak život postupuje stále kupředu, zaznívají i nová témata. Při jejich poslechu si často vybavíme momenty, pocity i situace, které se dotýkají každého z nás. Vyprávějí o lidských radostech a strastech s ironií, vtipem, ale i nostalgií.

Hana Frejková provází koncert židovskými rčeními, vtipy a také pomocí knihy Jidiš pro radost, jejíž slovník umožňuje vysvětlit některé výrazy tohoto ojedinělého jazyka. Autor této knihy Leo Rosten, známý hlavně titulem Pan Kaplan má třídu rád, je skutečně ojedinělý vypravěč. A není náhoda, že klarinetista Milan Potoček a akordeonista Slávek Brabec se v současné době podílejí na realizaci velmi úspěšné stejnojmenné inscenace v Městských divadlech pražských.

hud

Akordeon a klarinet jsou nástroje bytostně spjaté s židovskými písněmi. Jsou to nástroje klezmerů a šumařů, kteří hráli v hospodě, na dvoře, na ulici. Dodávají těmto písním nezapomenutelné kouzlo hudby pro bohaté i pro chudé a vytvářejí nezaměnitelnou atmosféru.

V zájmu těch, kteří jsou dosud nepopsaným listem papíru, spěchám, abych hned na začátku zdůraznil: jidiš a hebrejština jsou dva naprosto rozdílné jazyky. Znalost jednoho z nich neposkytne nikomu ani základní znalost druhého. Ovšem, jidiš používá písmena hebrejské abecedy, používá i značnou míru hebrejských slov a píše se - podobně jako hebrejština - zprava doleva. Ale v zásadě se jidiš a hebrejština od sebe liší právě tak, jako angličtina a francouzština; tyto dva jazyky mají rovněž společnou abecedu, mají velmi četná společná slova a oba se píší zleva doprava. „Jidiš“ také není synonymem k „židovský“. „Jidiš“ je název jazyka. „Židovský“ jazyk neexistuje. Židé nemluví „židovsky“ právě tak, jako Kanaďané nemluví kanadsky nebo baptisté baptisticky. Ale nezalhávejme si: v evropských zemích se používá „židovský“ jako synonymum pro „jidiš“. Koneckonců, „jidiš“ pochází z německého „jüdisch“, což znamená „židovský“, a i v samém jazyce jidiš znamená toto slovo „židovský“. Nezbývá, než některé skutečnosti prostě přijmout.

hud2
(Z knihy Leo Rostena: Jidiš pro radost v překladu Oty Ornesta)
Přijďte! Zazpíváme staré, nové, i nejnovější písně a budeme v plné setavě, takže - navzdory názvu naší skupiny - VE ČTYŘECH!!

Další informace najdete na http://hanafrejkova.cz/


 

Rozhovor

Všechno dopadne jinak: Mechanismy evoluce se nezastaví, budoucnost ale nepředpovíme

Koukolik‘Chtít od vás, abyste tu takhle u čaje konverzačně shrnul svých vlastních padesát let zkušenosti s vývojem poznání lidského mozku je nejspíš drzost povrchní novinářky. Přesto to zkouším,’ říká tazatelka, novinářka Libuše Koubská. Zkusila to a povedlo se.

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Láska z pohledu jezevčíka

jezevcik 200Každý, kdo má doma psa nebo jiného domácího mazlíčka, jistě někdy přemýšlel nad tím, co si asi myslí. A právě německá autorka Frauke Scheunemannová na tomto postavila celou knihu, kterou slupnete jako buřtík.

Divadlo

Casting na popravu – události léta 1945 ve Švandově divadle

pankrac 200Válečné a poválečné období i po sedmdesáti letech stále láká ke zpracování mnoho umělců různých žánrů. Přece jenom tato doba s sebou přinesla naprosto neuvěřitelné situace a osudy. Jak by to vypadalo, kdyby se v jedné pankrácké cele potkaly Adi...

Film

Šokující film Ghoul, nyní nově na DVD

ghoul 200

Horor s názvem Ghoul aneb Hlad má mnoho podob, který měl dvě premiéry, jednu v USA a druhou 26. února v Praze, nyní nově vychází 8. července na DVD i Blu-ray ve společnosti Magic Box. Režisérem je kaskadér a sc...