Virtuóz MOHAMMAD REZA MORTAZAVI = Hra na tradiční íránské perkuse na samé hranici lidských možností

Virtuóz MOHAMMAD REZA MORTAZAVI = Hra na tradiční íránské perkuse na samé hranici lidských možností

Email Tisk

Mortazavi 200Ze všech východních perkusí jsou nejvíce fascinující bubínky z Iránu, což lze doložit příkladem: když roku 2000 vystupovala na pražském festivalu WOMAD rodinná skupina bratří Chemirani, publikum sledovalo hodinový koncert s napjatým dechem, navzdory tomu že vedle bicích nehrál žádný další nástroj. Za třináct let, které od té doby uplynuly, se objevili další, velmi talentovaní hráči.

 

Unikátním případem je Mohammad Reza Mortazavi, který posunul hru na bicí nástroj na samou hranici lidských možností. Od šesti let cvičil na tonbak, bubínek připomínající velký kalich, v devíti letech už znal vše co se od svého učitele mohl dozvědět. O rok později získal na hudební soutěží v Teheránu první cenu.

Vyrůstal jako zázračné bubenické dítě, hrál co bylo ještě donedávna považováno za nemožné. Antropolog Enric Ille z univerzity v německém městě Halle vysvětluje: "Mortazavi vyčerpal všechny tradiční metody, do blány ťuká nehty, používá prsty jednotlivě i všechny najednou, dlaň, bříška palců, stejně jako klouby. Bubnu se dotýká uprostřed blány, kde vznikají hluboké tóny, na okraji, kde jsou tóny vysoké, bubnuje na dřevěné tělo nástroje. A další zvukový rejstřík ovládá tím, jak mění rychlost."

Ve svých 22 letech odcestoval Mohammad Reza Mortazavi do Německa, na festivalu v Rudolstadtu získal cenu Ruth udílenou novým talentům, byl vybrán jako jeden z účinkujících mezinárodního hudebního veletrhu Womex.

Virtuóz na bubínek Tonbak
MOHAMMAD REZA MORTAZAVI
Pá 22.11. 2013, A studio Rubín
Malostranské náměstí 9, Praha3

Vstupenky v sítích Ticketpro.
150 Kč do 12.11./ od 13.11. 200 Kč / na místě 250 Kč

Vstupenky můžete také vyhrát zde.

mortazavi 2

Více info na www.rachot.cz


 

Rozhovor

Jiří Mužík: V Austrálii mi šlo dvakrát o život

muzik200Jeden z nejúspěšnějších českých atletů tohoto tisíciletí si v dětství nemusel lámat hlavu s tím, co z něj jednou bude. Jiří Mužík (39) měl vzor ve svém otci, který byl skokanem do dálky s osobním rekordem 775 cm. Když viděl jeho medaile a diplomy, by...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (28)


Literatura

JLA: Liga spravedlnosti – Kniha první

liga spavedlnosti200Kdo by nechtěl vidět seskupení hrdinů s nadlidskými schopnostmi a jejich každodenní snahu o záchranu světa? Myslím si, že úplně každý. Dokazuje to třeba i návštěvnost filmu The Avengers, jenž byl velice dobře př...

Divadlo

Dvě roviny Mistra a Markétky v Moravském divadle

MaM 1Představení Moravského divadla Olomouc na motivy Bulgakovova slavného románu Mistr a Markétka se odehrálo v sobotu 20. 5. v 16:00 v rámci 21. ročníku festivalu Divadelní Flora.

 

...

Film

U Bontonfilmu vychází kompletní animované dílo Jiřího Brdečky na DVD

Brdecka perexLuxusně vypravená sada tří DVD obsahuje kompletní animované dílo Jiřího Brdečky, celkem 34 krátkých filmů a bonus, vše s anglickými titulky a výpravným dvojjazyčný bookletem. Brdečka je doma známý především j...