Mezinárodní hudební festival České doteky hudby představuje hudební premiéry i pohádkový program - 16.12.2013 – 6.1.2014

Mezinárodní hudební festival České doteky hudby představuje hudební premiéry i pohádkový program - 16.12.2013 – 6.1.2014

Email Tisk

200h15. ročník festivalu České doteky hudby opět otevře v čase vánočním sály Rudolfina, Obecního domu a Pražského hradu. Mezinárodní hudební festival České doteky hudby je členem Asociace hudebních festivalů ČR. Cílem festivalu je nabídnout vrcholnou klasickou hudbu v oblasti orchestrální, komorní a recitálové tvorby prostřednictvím adventních, vánočních, novoročních a tříkrálových koncertů. Svým zaměřením se etabloval jako širokospektrální festival na půdorysu jednotlivých sérií orchestrální, komorní či staré hudby, crossover série s jazzem i folkem a exluzívní série ve spolupořdatelství Správy pražského hradu. Festival je dnes svým rozsahem zároveň nejrozsáhlejším pražským festivalem zaměřeným na klasickou hudbu v zimním období a na přelomu roku.

 

Pro posluchače je připraven bohatý program 10 koncertů, který začne zahajovacím koncertem ve Španělském sále Pražského hradu 16. 12. 2013. Kromě proslulých jmen, jakými jsou Daniel Hůlka, Iva Bittová, Václav Hudeček, Jiří Bárta, Jitka Hosprová, Markéta Mátlová, Leoš Svárovský nebo Tomáš Brauner, se mohou diváci těšit také na sólisty zahraniční i na naše mladé talenty. Také letos festival uvede skladby soudobých českých autorů a několik premiér.

h1

„Letošní ročník je velmi často tématicky zasvěcen světovým pohádkám a pohádkovým námětům. Na koncertech zazní pohádková tématika jak formou volnějšho zpracování nebo přímo uvedením prostřednictvím programní hudby v dílech světových mistrů. Programem připomeneme jubileum české skladatelky Sylvie Bodorové. Její skladby zazní na úvodním i závěrečném koncertě festivalu. Ať jde o úpravu Cikánských písní Antonína Dvořáka, původně pro barytonistu Hampsna, nyní pro Daniela Hůlku či píseň Ave Noel. V neposlední žadě uvedení Symfonie Con le Campane v sousedství slavné symfonie Harold v Itálii Heitora Berlioze. Dvě z nich premiérově v úpravě pro symfonický orchestr“, řekl o dramaturgické koncepci 15. ročníku ředitel festivalu Miroslav Matějka. Premiéra zazní také na koncertě Ivy Bittové a Pavla Fischera s triem Bardolino, v jejichž autorské úpravě zazní „Slovenské spevy“.

Z programu festivalu bychom rádi upozornili na koncert 17. 12. 2013 v Obecním domě s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Na něm vystoupí katalánský flétnista Claudi Arimany, poslední žák legendárního Jeana Pierra Rampala a bostonský dirigent Steven Lipsitt, který se na festivalu představil již 11.9. 2013 na koncertě „Americké requiem“ na Pražském hradě. V programu „Pohádkami k Vánocům“ zazní skladby na motivy pohádek Radúz a Mahulena, Labuť z Tuonely nebo Pohádka o krásné Meluzíně. V pohádkové vánoční atmosféře bude pokračovat i koncert „Pohádková díla Českého noneta“, který je oslavou 90. výročí založení souboru. Pražská komorní filhramonie pod vedením Tomáše Braunera přizvala mladé talentované umělkyně Terezu Přívratskou a Kristinu Fialovou a připravili koncert „Na příchodnou – na odchodnou“, na němž mj. zazní skladba českého soudobého skladatele Martina Hyblera, ve které se v uskuteční doslovné a trochu scénické přicházení a odhcázení hudebníků a sólistů nejen z podia a na pódium. V rámci podpory mladých talentů vystoupí na koncertě 26. 12. 2013 také houslistka Julie Svěcená s Vivaldiho Čtvero ročními dobami. Dílo je vlmi často zprofanováno nepříliš kvalitními provedeními a poněkud devalvováno. To však neznamená, že nejde o vrcholné dílo Vivaldiho a světového vrcholného baroka.

h

Virtuózní přednes Václava Hudečka si můžete poslechnout na Pražském hradě spolu s klavíristou Jaromírem Klepáčem a sopránistkou Christine Johnston z Anglie. Festival uzavře 6. 1. 2014 koncert se světově známou violistkou Jitkou Hosprovou, známou i ze soutěže StarDance. Jejím sólovým partnerem bude bývalý primárus Škampova kvarteta Pavel Fischer a Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Leoše Svárovského. Za zmínku stojí dílo Jaz Colemana, rockera z filmu Rok Ďábla. V Praze a českému publiku se v minulosti představil spoluprací s Čechomorem a Symf. orchestrem FOK. Nepřehlédnutelným počinem mezinárodního festivalu je pokračování projektů legendárních rockových skupin v symfonických verzích dirigenta a aranžéra Pavla Machka. V minulosti festival uvedl jeho hudebně vizuální projekt Pink Floyd, nyní v Rodolfinu zazní 21.12. Symphonic Queen.


 
Banner

PřihlášeníAnketaLiteratura

Dívka, která upíjela měsíc

divka mesicFamózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje.

...

Divadlo

Přípravy očekávané novinky Už je tady zas! na Jezerce v plném proudu

uz je tady 200Divadelní Adolf Hitler před televizními kamerami. A k tomu se známými novinářkami Danielou Drtinovou či Leou Surovcovou. I taková situace nastala při dotáčkách k novince Divadla Na Jezerce „Už je tady zas!“ Hra s vysoce aktuálním tématem, kte...

Film

Luc Besson: Valerian a město tisíce planet

besson 200Režisér Luc Besson, Dave DeHaan a Cara Delevigne ze zúčastní nadcházejícího Comic Conu v San Diegu, kde představí film  VALERIAN A MĚSTO TISÍCE PLANET v rámci tiskové konference novinářům a fanouškům.V příloze si vám dovoluji poslat nově uvolně...