Reklama
Banner
Banner

Hudobná skladateľka uviedla na trh svetovú premiéru opery Dorian Gray

Email Tisk

doriangray 4„Každý v nás sebe nosí nebo alebo s peklom. A hriech sa zapisuje v ľudskej tvári.“ Oskar Wilde
Slovenská skladateľka Ľubica Čekovská, ktorá len nedávno získala hudobnú cenu Slovenského ochranného zväzu autorov za svoju hudobnú prácu v zahraničí, uviedla na trh operu Dorian Gray. Jej svetová premiéra  sa konala 8. novembra v slovenskom národnom divadle v Bratislave.

 

Pochádza z pera kanadskej spisovateľky Kate Pullinger, ktorá ho písala podľa románu Oskara Wilda. Hlavnú postavu Doriana Gray hrajú Eric Fennel a Eamonn Mulhall. Tento príbeh nie je rozprávkou je o chamtivosti a márnivosti. Poukazuje na najvnútornejšie úzkosti a najhlbšie túžby. Začína sa obrazom, ktorý namaľoval Basil. Mal zvláštnu moc, pretože odzrkadľoval dušu. Obraz zachytával výzor Doriana, ktorý zapredal svoju dušu diablovi, lebo chcel zostať mladý. Medzi tým sa zaľúbi do Sibyl. Obraz začne pôsobiť a jeho dobrá povaha sa mení na bezcharakterného. Sibyl si zoberie život. Najskôr ho to trápi, ale potom si povie, že to nie je jeho problém. Jeho povaha sa mení a charakter  je zo dňa na deň horší. Nevie, čo má robiť a hľadá východiska.

Opera je spracovaná pútavo a divák ju sleduje až do konca so zatajeným dychom.

doriangray 7

Rozhovor s hudobnou skladateľkou Ľubicou Čekovskou

Kedy vznikala opera?
Vznikala pred dva a pol rokmi. S ponukou prišlo Slovenské národné divadlo. Potom prišiel námet, po ňom libretistka, potom prišla práca, ktorá bola náročná, veľmi intenzívna. Nebolo to ľahké a opera potrebuje veľmi silný príbeh a príbeh Dorian Gray ním je. Je to neuveriteľne dramatická línia od začiatku do konca, ktorá od začiatku človeka chytí a nemala by popustiť do konca, čo sa týka samotného deja. Robili sme to podľa originálneho námetu Oskara Wilde s tým, že sme spravili libreto, nechceli sme ublížiť Wildovi, tak sme sa snažili prijať to najpodstatnejšie to najdôležitejšie. Snažili sme sa tam vložiť niektoré drobnosti, ktoré pomáhajú robiť divadlo divadelnejším.

Aký máte pocit z premiéry?
Úžasný. Ja som nadšená, nemám slov. stratila som slová ale tím bol skvelý, skvelá spolupráca aj dirigent bol skvelý , ktorý sa toho zhostil s plným priehrštím, orchester vynikajúco hral, sólisti spievali vynikajúco, mám z toho vynikajúci pocit. 

Pripravujete ďalšiu operu?
Dopredu nebudem hovoriť, ale momentálne neplánujem.

Získali ste cenu SOZY ako skladateľka za zahraničnú tvorbu. Čo to pre vás znamená?
Veľmi si vážim, že som dostala ocenenie zo slovenského autorského zväzu. Myslím si, že domáca hudba by sa mala hrať v zahraničí, ale aj doma. 

doriangray kolaz

Rozhovor s hlavnou postavou Doriana Graya Eric Fennel

Ako sa Vám páčila úloha Doriana Graya?
V opere je veľa meniacich sa kúskov. Je to veľmi krásne napísané. Veľa vášne v kompozíciách a na pódiu bola špeciálna mágia prvého predstavenia. Bol som vzrušený z predstavenia a dúfam, že to budem môcť aj viac krát hrať.

Stotožnili ste sa sním, bolo ťažké hrať jeho osobu?
Nie je ťažké ho hrať. Jeho ťažký život ako osoby, myslím, že to nebolo ťažké stotožniť sa s ním. Jeho sny o lepší život a následne jeho zničenie.

www.soza.sk

www.snd.sk


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

RENATA PETŘÍČKOVÁ

redaktorka K21

Nechte si poradit, knihy jež uleví duši... Jak jste si asi všimli, zrovna já tu jsem většinou přes knihy, které se nějak zabývají psychologií a seberozvojem. To je velmi široké téma a také patří v knihkupectví k těm nacpanějším regálům. Nějak plynule jsem k nim došla přes pár pokusů s romantickými knihami v ranném mládí a už jsem u nich zůstala. Myslím si, že o takovou knihu alespoň čas od času člověk stojí. Které mne oslovily a ovlivnily nejvíce? Možná tou úplně první byl vždycky Malý princ, kterého když jsem doopravdy pochopila, tak to byl přenádherný sladkobolný pocit. Mám ráda také knihu Elisabeth Haich: Zasvěcení, to je ale bible pro celý život a jsem dosud ráda, že mnoho z tam řečeného je mi zatím zahaleno tajemstvím. Přístupnější a komerčnější jsou pak knihy Davida Deidy, pro muže Cesta pravého muže, a pro ženy snažící se mužům porozumět pak Když jde o muže. Z andělských děl Doreen Virtue pak Chci změnit svůj život, ale nemám na to čas, nebo V zajetí jídla, Zbavte se svých kil bolesti, což jsou její nejméně andělské, nejvíce psychologické a do hloubky ženské duše jdoucí tituly. A mezi poslední okouzlení patří Alberto Villoldo a Návrat duše, což je kniha, která je výtečným základem pro každého, kdo chce vůbec porozumět psychologii, kořenům šamanismu a své vlastní duše. A kdo má rád, stejně jako já tarot, tak kromě své vlastní knihy Základní tarot a Svět tarotu, ráda poradím cokoliv od Barbary Moore.Ta je mojí velkou učitelkou! A když bych měla poradit něco "naživo"? Pak jsou to přednášky Jaroslava Duška všude různě po republice a v pražských divadlech jeho Duše K, Čtyři dohody nebo Pátá dohoda. Přednášky Pjéra la Šéze, které jsou o jungovské psychologii, do které přidává své vlastní názory, které dovolím si říci - jsou velmi podnětné a odvážné. Když zajdu ještě dál, tak příští rok by měl Brno navštívit Clemens Kuby a opět představit své mentální léčení a možná i novou knihu, zatím nevíme...


Hledat

Mimísek 15

Partneři

Nové komentáře

 • 09.06.2017 02:40
  Držte se ...
  Pane Juraji, Jsem ...
   
 • 19.05.2017 06:43
  ...
  chia semínka miluju.
   
 • 18.05.2017 09:05
  Děkujeme
  Dobrý den, děkujeme za ...

Facebook

Twitter


Literatura

Myšlení o fotografii / I : Průvodce modernitou v antologii textů

mysleni o fotografiiPrincip fotografie krystalizoval během 30. let 19. století - protnuly se v něm dvě důležité položky, jednak znalost chemických látek citlivých na světlo, které dovolily fixaci snímaného obrazu, jednak princip...

Divadlo

Divadlo ABC se roztančí v rytmu argentinského tanga

Drz me pevne miluj me zlehka200Režisér Miroslav Hanuš připravuje v Divadle ABC vlastní adaptaci nejnovějšího románu oblíbeného amerického autora Roberta Fulghuma plnou tance, písní a mo...

Film

NEBEZPEČNÁ METODA pohledem muže a ženy
ImageDva redaktoři, dva pohledy na jeden film. Netradičně našim čtenářům přinášíme dvojí pohled na nový film Nebezpečná metoda, který vstoupí do kin 26. ledna 2012.
...