Když to okusí, čert ho vzít musí!

Když to okusí, čert ho vzít musí!

Tisk

folkloricaBez legrace: každá feministicky uvažující duše by si měla toto album poslechnout. Pod názvem „Ej, ženy, ženy, poraďteže mi“ se totiž skrývá čtrnáct písní postihující ženský úděl. Nahrávku má na svědomí zpěvačka Veronika Malatincová a soubor Musica Folklorica. Morava opět zabodovala!

 

K interpretacím lidových písní lze přistoupit různými způsoby. Rutinérsky, nudně, tuctově, anebo… Jinak! S muzikantkou pečlivostí, vynalézavostí, s láskou a chutí.

Protagonistka alba Veronika Malatincová (nar. 1982, jinak také pedagožka a výtvarnice působící v Hodoníně) vložila do nahrávky nejen své technické dovednosti, ale hlavně emoce, jimiž sdělila to, co prožívaly kdysi dávno dívky a ženy na moravsko-slovenském pomezí.

Mimochodem titulní píseň může být mnohým současným ženám blízká: řeší se v ní domácí násilí. Text poskytuje návod, co s manželem, který umí jen pít a bít. „Id ty do pola, natrhaj zelia, natrhaj korenia, ked ho okusí, čert ho vziat mosí, ty budeš slobodná…“ Jiné skladby pro změnu obsahují motivy toužení po milém, jako příklad může posloužit píseň Pekný si Janíčku, jak ruža a taktéž Rasasa, rasasa, nožky moje. V dalším z písňových textů (Fialenko modrá) se objevuje motiv odloučení (odchod milého na vojnu). O tom, že lásce může stát v cestě majetková nedostatečnost mladé ženy, pojednává píseň Dyž sem šla z kostela„…potkala ňa máti synečka mojeho/ učujže ňa, učuj chudobná děvečko/ nechoďže ty krajem návratí našeho/ to naše návratí pěkně umetené/ neroznášaj po něm sukně ušubrané…“

folklorica

Musica Folklorica čarující s houslemi, violou, kontrabasem, klarinetem a cimbálem má tu zvláštní schopnost zaujmout i neortodoxní publikum. Muzikanti potvrzují, že není důležitý žánr, ale „to něco“, čemu například rockeři říkají „koule“. Hudební stránku posiluje účast dvou ženských sborů (Oskoruša a Lipina), které přidaly nahrávce na pestrosti. Zatímco první seskupení je pojmenováno podle regionálního synonyma pro nezbednice a darebnice, tak druhé se inspirovalo částí lesa nad Hroznovou Lhotou v  Bílých Karpatech. Pouta s rodnými kraji jsou tak nezpochybnitelná.

Naproti zvídavému posluchači jde informačně bohatý booklet, v němž najdete všechny písňové texty, zasvěcený text o lidových písních, profily a fotografie všech zúčastněných. Dobrá práce od začátku do konce. 

Ej, ženy, ženy, poraďteže mi

folklorica booklet


Interpret: Veronika Malatincová & Musica Folklorica
Žánr: Folklór
Skladby: 1/ Pekný si, Janíčku, jak ruža, 2/ Daj ně, Bože, vědět, 3/ Nasela sem marijánku všady, 4/ Fialenko modrá, 5/ Stratila som partu, 6/ Už sa ten šohajek preč ubírá, 7/ Prelet, sokol, pres horu, 8/ V Kláštorskej doline, 9/ Ej, ženy, ženy, poraďteže mi, 10/ Dyž sem šla z kostela, 11/ Rasasa, rasasa, nožky moje, 12/ Viedla som si, viedla, 13/ Trebár sa ty, můj synečku, děláš, 14/ Halaj, Katerinko, halaj
Stopáž: 48:02
Vydavatelství: Indies Scope, 2013
Hodnocení:  85 %
Zdroj foto /obálka: www.indies.eu


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

,,Nezáleží na tom, kdo je má matka, či otec. Záleží na tom, kdo jsem já!“

vero200Mám pocit, že ji znám celý život. A přitom jsem ji poznala až nedávno, když jsem četla její knihu. Dlouho bych mohla mluvit o pocitech, které mě provázely, když jsem tuhle knihu četla. Byla jsem smutná, zhnusená, otřesená, plakala jsem, taky jsem se ale s...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Aktuální náhledy na fenomén bolesti a její léčbu

Obalka lecba bolesti200Akutní bolest provází člověka jako nepříjemná, ale upřímná kamarádka, která Vám sděluje, že právě v tomto okamžiku neděláte dobře, když děláte, co děláte. Když ji poslechneme, zmizí, není jí totiž zapotřebí. Neposlechneme...

Divadlo

Autentická vzpomínka na devadesátá léta aneb punk’s not dead v brněnském HaDivadle

roky 90 200Jaká byla devadesátá léta pro generaci dnešních třicátníků? Jak jsme prožívali a vnímali dobu, kdy se naši rodiče opět stali dětmi v prchavém ráji divokého kapitalismu? Ondřej Novotný nám ve své nové divadelní inscenaci představuj...

Film

Je rolí člověka průměrovat pravdu?

role200Pravda je esenciálním prvkem finského dramatu Role člověka. Tento snímek zahájí desátou přehlídku Severská filmová zima v pražském kině Lucerna, a to ve čtvrtek 13. února 2020. Příběh filmu vychází ze stejnojmenné knihy autora Kariho Hotakainena. Přijďte ...