Bezobratři vykukují z trní

Bezobratři vykukují z trní

Email Tisk

Bezobratri desaty den perexNetradiční hudba inspirovaná lidovou poetikou – tak by se dalo charakterizovat nové album brněnské hudební skupiny Bezobratři. Nahrávka nese název Desátý den trní a kapela zde uplatnila daleko více ze svého autorského potenciálu, než jak tomu bylo na předchozích albech. Až na jednu výjimku opatřili Bezobratři vlastní hudbou jak lidové, tak autorské texty. Textům vůbec věnovala skupina obrovskou pozornost, slova v jejich písních prošla opravdu velmi pečlivým výběrem a dá se hovořit, že se zde setkáváme s opravdovými klenoty lidové poezie. Tematicky skladby oscilují mezi láskou a smrtí.

 

 

Svůj materiál také v několika písních čerpali Bezobratři z výboru Františka Halase a Vladimíra Holana nesoucí název právě název Láska a smrt. Kapela nadále zůstává věrná akustickým nástrojům, avšak inspiraci nehledá jen na Moravě a Slovensku, ale také v Čechách, na Ukrajině, v Bosně, Srbsku a Chorvatsku. Novinka potvrzuje vysokou laťku, kterou si Bezobratři nastavili předchozím albem Bezobav, které získalo v roce 2010 cenu Anděl v žánrové kategorii world music.

Bezobratři prošli za čtyři roky od vydání předchozího alba, nejen několika personálními změnami, ale změn doznal i přístup k tvorbě písní.
„Nadále jsme zůstali věrní akustickým nástrojům, velký důraz jsme začali klást na pěvecký projev, sbory, vícehlasy. V nových písních se objevují 4 sóloví zpěváci.  Zároveň nás však lákala větší svoboda v tvoření, proto jsme si z lidového prostředí, kterým byla naše předchozí alba prodchnuta v mnohem větší míře, odnesli do nového CD především texty. K nim jsme domýšleli vlastní hudbu takovou, aby co nejvíce podpořila atmosféru, kterou v sobě tyto texty nesou.“ přibližuje Pavel Císarík nové album, které obsahuje 12 epických písní, jejichž texty vycházejí z kořenů lidové slovesnosti. Některé jsou přímo lidové, jiné v lidovém duchu napsané.

Bezobratri 2

Kapela Bezobratři proslula také díky hojnému užívání bezových píšťal. Kromě názvu kapely na to odkazovaly i názvy alba, Bezceler  a Bezobav. Nové album nese název Desátý den trní a Bezobratři tím avizují i změnu ve zvuku. To potvrzuje i Pavel Císarík: „Píšťaly u nás již tak velkou roli nehrají, a to zejména z důvodu jejich omezených melodických možností, proto jsme doplnili instrumentář o plně chromatické chalumeau. Nicméně jelikož jsme Bezobratři, rozhodně se nechceme připravit o nástroje vyrobené z černého bezu, a tak samozřejmě na CD uslyšíme fujaru i různé píšťalky, stejně jako pro nás v minulosti typické drumble.“  V kapele došlo k mnoha změnám, odešli dva zakládající členové, violoncello bylo nahrazeno kontrabasem… Přesto Bezobratři znovu nahráli vynikající akustické album. Nové dvanácti písňové album je zabaleno ve stylovém digipacku s texty všech písní. 

Skupina Bezobratři byla založena v roce 2004 třemi nadšenci do dechových lidových nástrojů, a to Pavlem Císaríkem, Markem Gondou a Janem Glembkem. Původním cílem tohoto tria bylo společně se setkávat a sdílet radost ze hry mezi sebou, jelikož charakter těchto instrumentů to sám o sobě nenabízel, vesměs se totiž jednalo o nástroje pastýřské samoty. V tomto složení vznikl také název Bezobratři – píšťalky, koncovky a fujary byly totiž vyrobeny z černého bezu.

bezobratri 1

První vystoupení Bezobratrů byla koncipována jako představování a předvádění různých lidových hudebních nástrojů, a to jak sólově, tak kolektivně.

Zlom nastal v okamžiku, kdy zatoužili po bohatší, živelnější hudbě a do svého středu přijímali hráče na další nástroje. Od roku 2008 potom procházeli Bezobratři různými vnitřními proměnami, a to především v přístupu k lidové písni, jež pro ně vždy byla hlavním inspiračním zdrojem hudební tvorby.

Postupně se odkláněli od žánru čistého klasického folkloru (přesněji folklorismu) a s písní začali operovat více autorsky. 

Speciální koncerty k vydání alba:
26. 2. 2014     20.00    Brno        Stará pekárna
14. 3. 2014    19.00    Ostrava        Klub Parník
Praha        A studio Rubín

Seznam písní: 
01. Kdyby sem já věděl … 4:14
02. Na zelených kopcách … 2:17
03. Uz polje ruža procvala … 4:20
04. U súsedů za dveřama … 2:26
05. Keď sa Janko na vojnu bral … 3:56
06. Stojí jablonečka … 5:14
07. Povela je Jela … 2:49
08. Červona kalina … 3:47
09. Na strážovskom brale … 2:41
10. Aj, naše selo … 1:30
11. Keď som pásol na podole … 3:59
12. Jedenást panen usnulo … 4:49 

Jan Běťák – zpěv, housle, viola
Tomáš Byrtus – bodhran, davul, velký buben a jiné perkuse
Pavel Císarík – zpěv, píšťaly, fujary, koncovky, chalumeau, gajdy, zvonkohra, drumble
Klára Císaríková – zpěv, housle
Jaroslav Mareček – kontrabas
Petr Šebela – zpěv, akordeon 
Hosté: Jan Glembek – cimbál (10) 

Album: Desátý den trní

Bezobratri desaty den

Umělec: Bezobratři
Vydalo: Indies Scope, 2014
Datum vydání: 3. 2. 2014 

Zdroj foto: Indies ScopeNejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Mistryně ČR v Pole Dance Lucie Šimková: „Šplh na tyči jsem ve škole nenáviděla.“

simkova5 200Pole dance, neboli tanec u tyče, je moderní taneční disciplína, která spojuje dohromady hned několik prvků jako jsou např. balet, akrobacie nebo gymnastika. Tento netradiční sport si na svou stranu získává stále více nadšenců. Svědčí o tom i ...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (24)


Literatura

Kokrhací hodiny – ideální dárek dětem pod stromeček

kokrhaci hodiny ivan klimaVěděli jste, že nejpřekládanější autor současnosti, Ivan Klíma, píše také pro děti? Po 47 letech nedávno vyšlo nové vydání knihy Kokrhací hodiny, které doprovodila svými půvabnými ilustra...

Divadlo

Divadlo Bolka Polívky baví

Divadlo B Polivky  perexJedním z nepřehlédnutelných pojmů v kultuře České republiky je herec, mim, dramatický autor a divadelní principál Boleslav Polívka. Už léta množstvím nápadů udivuje a baví.

...

Film

Populární kultura v českém prostředí

200filmVíce než dvacet příspěvků, které mapují nejrůznější projevy rozličných kulturních odvětví (nejen) v tuzemské kotlině, shrnuje kniha Populární kultura v českém prostoru. Vydalo ji nakladatelství Karolinum a autory textů jsou zpravidla začínající badatelé z...