PKF – Prague Philharmonia připomene ve společnosti Jiřího Bělohlávka jubilanty Roku české hudby – na dubnovém koncertě ve Španělském sále

PKF – Prague Philharmonia připomene ve společnosti Jiřího Bělohlávka jubilanty Roku české hudby – na dubnovém koncertě ve Španělském sále

PKF Belohlavek perexJedním z vrcholných momentů 20. sezony PKF – Prague Philharmonia se stane dubnový koncert pod taktovkou nejrespektovanějšího českého dirigenta a zároveň zakladatele orchestru, Jiřího Bělohlávka. Druhý z výjimečných koncertů sezony, který těleso pořádá ve středu 9. dubna od 19.00 hodin na Pražském hradě, zve také nyní k poslechu do působivých prostor Španělského sálu, tentokrát se značně symbolickým podtextem; právě zde se totiž odehrál 17. listopadu 1994 první oficiální koncert pro veřejnost nového mladého orchestru, tehdy vystupujícího jako Pražská komorní filharmonie, pod vedením jeho zakladatele, Jiřího Bělohlávka. Ačkoliv již s novým jménem se nyní orchestr vrací na stejné místo a se stejným dirigentem, aby společně uvedli program s názvem Jubilanti Roku české hudby 2014.Současný čestný umělecký ředitel PKF – Prague Philharmonia, Jiří Bělohlávek, otevře slavnostní večer hráčům důvěrně známou skladbou – Pražským nokturnem Petra Ebena. S touto skladbou, jež byla stvořena jako pocta Wolfgangu Amadeu Mozartovi (jak napovídá její podtitulek – Hommage à W. A. Mozart) vystoupil Bělohlávek s PKF a mezzosopranistkou Dagmar Peckovou již na Pražském jaru 2009.

PKF Belohlavek1

Jiří Bělohlávek, Foto: Václav Jirásek

„Chtěl jsem se svou hudbou vcítit spíše do Mozartova smutku a stesku, než do tak často obdivovaného radostného jasu jeho slohu. Vždyť právě během posledního pražského pobytu se jeho obvyklý úsměv již objevil málokdy,“ vyznal se ze svého záměru ke zkomponování díla Petr Eben. Následovat jej bude populární Slovácká suita, op. 32 Vítězslava Nováka, kterou PKF – Prague Philharmonia právě pod vedením Jiřího Bělohlávka coby jejího šéfdirigenta vydala na CD již v roce 1998.

Po vzdání pocty českým jubilantům provede těleso ve druhé části večera náročnou skladbu Richarda Strausse, orchestrální suitu Měšťák šlechticem, jež vznikla na námět slavné Moliérovy hry a kterou sám Strauss v podobě, v jaké zazní na tomto koncertě, dirigoval na premiéře ve Vídni v roce 1920.

PKF soubor

Koncert pořádá PKF – Prague Philharmonia ve Španělském sále Pražského hradu od 19.00 hodin. Vstupenky v kategoriích za 800,-, 680,- a 510,- Kč je možné zakoupit online na www.pkf.cz v sekci Koncerty, v kanceláři PKF – Prague Philharmonia, Husova 7, Praha 1 (tel. 224 267 644, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ), v Informačním středisku na Pražském hradě nebo na místě hodinu před koncertem. Další informace jsou k dispozici na www.pkf.cz nebo na Facebooku.

Ilustrační hudební ukázky

Petr Eben – https://www.youtube.com/watch?v=Wece0kgZVug
Vítězslav Novák – https://www.youtube.com/watch?v=fh1WUYDokeU
Richard Strauss – https://www.youtube.com/watch?v=sSLJyTxVGWs

---

PROGRAM:

Petr Eben – Pražské nokturno (Hommage à W. A. Mozart)

Vítězslav Novák – Slovácká suita, op. 32

Richard Strauss – Měšťák šlechticem – orchestrální suita, op. 60

ÚČINKUJÍ

PKF – Prague Philharmonia

Dirigent – Jiří Bělohlávek

PARTNEŘI KONCERTU – Správa Pražského hradu, Rok české hudby 2014, Skupina ČEZ, p.f.You

PKF belohlavek

Jiří bělohlávek, Foto: Petra Hajská

---

PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie, aby vnesla do českého a posléze světového prostředí čerstvý vzduch nakažlivého hudebního elánu a touhy po znamenitosti nejmenšího detailu prováděné hudby. Již zanedlouho po svém vzniku se zařadila do okruhu nejrespektovanějších orchestrů České republiky a vybudovala si vynikající renomé v Evropě i ve světě. V čele ansámblu stojí od počátku sezony 2008–09 šéfdirigent a umělecký ředitel Jakub Hrůša, který se ve svých teprve dvaatřiceti letech těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Zakladatel orchestru, jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, jej řídil do roku 2005, kdy se stal jeho čestným uměleckým ředitelem.

Orchestr má ve svém „rodném listě“ vepsánu svěžest, energičnost a perfekcionismus, stejně jako lásku k hudbě, jež vkládá do každého koncertu. PKF – Prague Philharmonia je rovněž ceněna pro svůj charakteristický zvuk, za nímž mimo jiné stojí její stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Tato sféra je její nejvlastnější doménou, z níž vychází a v níž exceluje na prvním místě. Repertoár dále stojí na skladbách éry romantismu a je dotvářen a ornamentován speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je v nabídce českých orchestrů dosud ojedinělá.

V oblasti vzdělávání se PKF – Prague Philharmonia věnuje mladým talentovaným hudebníkům prostřednictvím projektu Orchestrální akademie, ale také dětem. Jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální Koncerty pro děti, které jsou oblíbené nejen mezi dětskými, ale také dospělými posluchači. Díky své koncepci nepůsobí jejich program jako vzdělávací, ale naopak seznamuje děti s vážnou hudbou velmi zábavnou formou. Kromě koncertních řad věnovaných dětem připravuje také Koncerty pro školy. Novinkou sezony 2012-13 je organizace Koncertů pro školy v anglickém jazyce, které se rovněž těší prvenství mezi tuzemskými orchestry. Program pro děti dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit jejich estetické cítění a rozšířit okruh aktivit ve volném čase.

PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech a je pravidelným partnerem světoznámých dirigentů a předních interpretů, jakými jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elina Garanča, Juan Diego Flórez, Radek Baborák a řada dalších.

Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství, jako například Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI, Warner Music nebo Harmonia Mundi. Za některé z nich má na kontě taková ocenění, jako je Zlatá deska RAC Kanada v roce 2000, Cena Harmonie 2001 nebo francouzské ocenění Diapason d’Or v září 2007. Mezi pozitivními kritickými ohlasy vyčnívá kromě jiných živý snímek Smetanovy Mé vlasti z Pražského jara 2010 natočený pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši.

Více informací na www.pkf.cz.

PKF – Prague Philharmonia vystupuje s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.


 


Literatura

Víkend v Londýně jako perfektní oslava čtyřicetin

vikend v londyne 200Jan Folný se do čtenářského povědomí zapsal svou na první pohled kontroverzní povídkovou knihou Buzíčci. Na mě tehdy udělala velký dojem, a proto jsem měla radost, když jsem v nabídce nakladatelství Host zahlédla další jeho poč...

Divadlo

Jitka Smutná a Dana Syslová chystají Premiéru mládí

premiera mladiV Divadle Rokoko se začala zkoušet bláznivá komedie Christiana Giudicelliho Premiéra mládí. V inscenaci o dvou mimořádných ženách a jednom velikém dobrodružství se představí Jitka Smutná a Dana Syslová. Režie se ujala Janka Ryšánek Schmiedtová, premiéra, které se zúč...

Film

Najděte si cestu k filmu! - Uzávěrka soutěže krátkých filmů My Street Films je již 15. září

MSF200Projekt My Street Films od roku 2014 podporuje amatérské filmaře v jejich tvorbě a ty nejlepší oceňuje v soutěži o nejlepší krátký dokument. Letošní uzávěrka je již 15. září, přihlaste svůj film i vy a vyhrajte kameru a cestujte na festivaly!