Gabriela Vermelho a skupina GaRe pokřtí GaBaRet 17. května pražském klubu JazzDock
Banner

Gabriela Vermelho a skupina GaRe pokřtí GaBaRet 17. května pražském klubu JazzDock

GaRe perexHudba, která bolí, těší, přináší smutek i veselí nebo jen tak lehce plyne – to je první český Urban kabaret v podání Gabriely Vermelho a skupiny GaRe. Svou novinku - GaBaRet - představí a pokřtí v sobotu 17. května v oblíbeném pražském klubu JazzDock.

 

Název kapely GaRe, který ve francouzštině znamená nádraží, vznikl v pronajaté špeluňce na pražském sídlišti na Pankráci. Protagonistka GaRe, zpěvačka, kvintonistka, houslistka a skladatelka Gabriela Vermelho, v malé kuchyni typického komunistického paneláku točila svou předchozí desku – hudbu k baletu Jessie a Morgiana. Vydala si ji sama a při natáčení použila všechno možné, co v kuchyni našla. Jméno vydavatelství bylo nasnadě - Garbage Records a odtud i název GaRe. “Máme z něj radost, zcela odpovídá celkovému naladění skupiny a přitom evokuje napětí před cestou, smutek rozloučení i radost setkání. A taková je i naše hudba,” říká Gabriela.

První vlak se z nádraží GaRe vydává volně po stopách slavné kabaretní dvojice Kurt Weill – Bertolt Brecht. Jejich krátká spolupráce na přelomu 30. let minulého století přinesla mj. skvělou Die Dreigroschen Oper a největší, vlastně už tehdy hit – Die Morität von Mackie Messer. Tu Gabriela zaranžovala a zařadila na nové album.

GaRe

„Hudbu jsem měla připravenou již poměrně dlouho, jen jsem hledala vhodné texty. Nakonec se mi dostala do rukou kniha mých přátel Malé hejno bílých vran, kterou sestavili fotograf a filantrop Jan Šroubek a básník Jan Velíšek. Nádherná zákoutí a jemné akty se v publikaci potkaly s civilními, krásnými a často krutými básněmi. Při listování novou knihou mi bylo jasné, že texty jsou na světě,“ říká o vzniku desky Vermelho.

Na album se vešlo celkem čtrnáct skladeb, většinou původní hudba Gabriely Vermelho s texty Jana Velíška. Kromě kapely, do které patří perkusista Camilo Caller, violoncelista Ivan Vokáč a akordeonisté Jakub Jedlinský nebo Aliaksandr Yasinski, si Gabriela pozvala spřízněné hosty jako je Sasha Kunert na tubu, zpěvák a kytarista Norbert Červenák, smyčcový kvartet Gadrew Way a další.

Svou novinku kapela pokřtí 17. května v pražském klubu JazzDock od 19:00 a to za doprovodu svých hudebních přátel, mimo jiné, členů Epoque quartet, Gadrew Way, Heroldova kvarteta či NoraČervenáka.

CD Gabriela Vermelho a Gare – GaBaRet vyšlo u labelu GaRe.

Více informací najdete na www.gare.cz a na www.jazzdock.cz


 


Literatura

Zoufalec: Životní příběh muže, který přišel o všechno

Zoufalec 200Nakladatelství Brána přesně před rokem vydalo velmi poutavou knihu s názvem Zoufalec z pera spisovatelky They Schejbalové. Jde o neotřelý příběh, který se díky komplikovanosti osudu hlavního hrdiny může zdát těžko uvěřitelný, jakmile si ale čte...

Divadlo

Letní shakespearovské slavnosti zahájí Hamlet v hlavní roli s Jaroslavem Pleslem

hamlet 200Přesně tři týdny zbývají do zahájení dalšího ročníku Letních shakespearovských slavností, které v premiéře uvedou slavnou Shakespearovu tragédii Hamlet v inscenaci Michala Vajdičky. Hrát se bude opět na scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. ...

Film

Fliegauf naznačuje, odkud vane vítr

je to jen vitrI takový bývá úděl umělce! Zatímco film maďarského autora Bence Fliegaufa získává uznání od festivalových porot (Stříbrný medvěd na MFF v Berlíně) i lidsko-právních organizací (cena Amnesty International Film, Peace Film ...