Gabriela Vermelho a skupina GaRe pokřtí GaBaRet 17. května pražském klubu JazzDock

Gabriela Vermelho a skupina GaRe pokřtí GaBaRet 17. května pražském klubu JazzDock

GaRe perexHudba, která bolí, těší, přináší smutek i veselí nebo jen tak lehce plyne – to je první český Urban kabaret v podání Gabriely Vermelho a skupiny GaRe. Svou novinku - GaBaRet - představí a pokřtí v sobotu 17. května v oblíbeném pražském klubu JazzDock.

 

Název kapely GaRe, který ve francouzštině znamená nádraží, vznikl v pronajaté špeluňce na pražském sídlišti na Pankráci. Protagonistka GaRe, zpěvačka, kvintonistka, houslistka a skladatelka Gabriela Vermelho, v malé kuchyni typického komunistického paneláku točila svou předchozí desku – hudbu k baletu Jessie a Morgiana. Vydala si ji sama a při natáčení použila všechno možné, co v kuchyni našla. Jméno vydavatelství bylo nasnadě - Garbage Records a odtud i název GaRe. “Máme z něj radost, zcela odpovídá celkovému naladění skupiny a přitom evokuje napětí před cestou, smutek rozloučení i radost setkání. A taková je i naše hudba,” říká Gabriela.

První vlak se z nádraží GaRe vydává volně po stopách slavné kabaretní dvojice Kurt Weill – Bertolt Brecht. Jejich krátká spolupráce na přelomu 30. let minulého století přinesla mj. skvělou Die Dreigroschen Oper a největší, vlastně už tehdy hit – Die Morität von Mackie Messer. Tu Gabriela zaranžovala a zařadila na nové album.

GaRe

„Hudbu jsem měla připravenou již poměrně dlouho, jen jsem hledala vhodné texty. Nakonec se mi dostala do rukou kniha mých přátel Malé hejno bílých vran, kterou sestavili fotograf a filantrop Jan Šroubek a básník Jan Velíšek. Nádherná zákoutí a jemné akty se v publikaci potkaly s civilními, krásnými a často krutými básněmi. Při listování novou knihou mi bylo jasné, že texty jsou na světě,“ říká o vzniku desky Vermelho.

Na album se vešlo celkem čtrnáct skladeb, většinou původní hudba Gabriely Vermelho s texty Jana Velíška. Kromě kapely, do které patří perkusista Camilo Caller, violoncelista Ivan Vokáč a akordeonisté Jakub Jedlinský nebo Aliaksandr Yasinski, si Gabriela pozvala spřízněné hosty jako je Sasha Kunert na tubu, zpěvák a kytarista Norbert Červenák, smyčcový kvartet Gadrew Way a další.

Svou novinku kapela pokřtí 17. května v pražském klubu JazzDock od 19:00 a to za doprovodu svých hudebních přátel, mimo jiné, členů Epoque quartet, Gadrew Way, Heroldova kvarteta či NoraČervenáka.

CD Gabriela Vermelho a Gare – GaBaRet vyšlo u labelu GaRe.

Více informací najdete na www.gare.cz a na www.jazzdock.cz


 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz


Literatura

Život (je) byl pes aneb životop(i)es psa Života

zivot byl pes rytirovaO pejscích můžeme psát pořád, jsou to velmi pozoruhodní rodinní miláčci a knihy o nich také můžeme pořád číst. Uvítejme proto další titul o pejskovi, tentokrát s neobvyklým jménem Život, který se s životem musel pořádn...

Divadlo

Goebbels/Baarová: síla, moc a poté křehkost a slzy


altV rámci Divadelní Flory v Olomouci jsme měli možnost zhlédnout představení excelentní inscenace Goebbels/Baarová.

 

...

Film

Maniak

maniak plakat200Psychologický thriller s názvem Maniak rozhodně není filmem pro slabší povahy. Jedná se o novodobé podání stejnojmenného filmu z roku 1980, které v sobě nese odkaz na Jacka Rozparovače. Premiéra tohoto temného příběhu bud...